בנט הכריז על "מהפכת הכשרות": הגברת השקיפות, וחיזוק השליטה של הרבנות

הצעדים החדשים נועדו להסדרת שירותי הדת מחד וחיזוק המונופול של הרבנות הראשית מאידך. על הפרק: דרגות כשרות וניתוק התלות בין בית עסק למשגיח

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

יותר מ-20 שנה לאחר שמבקר המדינה יצא נגד התלות הפסולה שבין משגיחי הכשרות ובעלי העסקים - מכריזים הרבנות הראשית לישראל והמשרד לשירותי דת על רפורמה. לפי תוכנית שהוצגה היום, יועסקו אלפי משגיחי הכשרות ברחבי הארץ על ידי חברה כלכלית וזאת במטרה להגביר את עצמאותם מול בעלי העסקים העומדים להשגחה.

שורה של צעדים נוספים שהוכרזו הבוקר במסיבת עיתונאים על ידי הרב הראשי לישראל דוד לאו, השר נפתלי בנט וסגנו, ח"כ אלי בן־דהן – נועדו להגביר את השקיפות והאחידות במערך הכשרות, ובד בבד, כמו צעדים נוספים שנקטו בנט ובן-דהן בשנה החולפת, לחזק את מעמד הרבנות הראשית לישראל מול יוזמות פרטיות, במקרה הזה בד"צים חרדיים ויוזמות כשרות פרטיות המבקשות להתנער מהרבנות. "אנחנו באים להעצים את הרבנות הראשית, לחזק אותה", אמר סגן השר בן־דהן.

על פי התוכנית, שלדברי בן-דהן תגובה בשבועות הקרובים גם בחקיקה, כל מועצה דתית תקבע שלוש רמות כשרות לבתי עסק העומדים תחת פיקוח: כשר, כשר מהדרין וכשר למהדרין מן המהדרין. על פי הצעתו של הרב הראשי לאו, כל רמת כשרות תסומן במגיני דוד – ממגן דוד אחד עד שלושה לכשרות המהודרת ביותר. כמו כן, יוסדרו יחסי עבודה בין המשגיח לבעל העסק, ייקבעו תעריפים אחידים לשעת השגחה ויינתנו למשגיחים תנאים סוציאליים ותלוש משכורת. החברה הכלכלית תהיה אחראית לטפל בתלונות על המשגיחים והיא זו שתנהל את הקשר מול בעל העסק.

לאחרונה הכריז המשרד לשירותי דת על "משטרת הכשרות", או במלים אחרות – הענקת סמכויות נוספות ליחידה לאיסור הונאה בכשרות, כדי שתיאבק בתופעת הכשרות הפרטית. הצעדים שהוכרזו היום נועדו לבצר עוד את שליטת הרבנות בכשרות, בצעדים נוספים. בן-דהן אמר, כי בשנה האחרונה הוא בחן שורה של הצעות ובהן הפיכת הרבנות לגורם רגולטורי על גופי הכשרות הפרטיים. בן־דהן פסל את הרעיון הזה, והעדיף דווקא לחזק את הרבנות. במסיבת העיתונאים תקף בן-דהן את העסקים המשתמשים בכשרות הפרטית ואמר: "זה טרנד קטנטן הייתי אומר, זרזיף, שמנסים לעשות איזושהי כשרות אלטרנטיבית. הכשרות לא יכולה לבוא במקום הכשרות של הרבנות הראשית".

בנט ציין, כי לפני כשנה הוא ובן-דהן הציגו במסיבת עיתונאים בלשכתו את "מהפכת שירותי הדת", והזכיר את חוק פתיחת אזורי הרישום לנישואין שעבר בכנסת בקריאה שלישית. "הבטחנו וקיימנו", אמר בנט, "הבוקר אנחנו יוצאים לדרך למהפכה הבאה". בנט לא ציין, עם זאת, חלק נוסף שהובטח במסיבת העיתונאים לפני שנה – והוא איחוד עשרות מועצות דתיות ברחבי הארץ, רפורמה שעדיין ממתינה למימוש.

הרב לאו התייחס במסיבת העיתונאים להחלטה שקיבל לאחרונה, לאפשר לנשים לשמש כמשגיחות כשרות. לדבריו, "מועצת הרבנות הראשית דנה בנושא הזה ובעקבות כך הוריתי, וקיבלתי על כך, מתנועת 'אמונה' שהגישה בזמנו בג"ץ, מכתב שאומר 'חבל שלא היית כאן שנה קודם ואז היינו מייתרים את הבג"ץ'. אמרתי להן במפורש, שיש מקור בהלכה שנשים יכולות להיות משגיחות כשרות, אין מניעה. בא בג"ץ ואמר בהקשר אחר שאם רב רוצה לפסוק כשיטה אחת של הפוסקים (האוסרת משגיחות כשרות; י"א), זכותו לעשות זאת. אבל אם אתה שואל לדעתי, בהחלט משגיחות יכולות לתפקד. בואו נזכור שהמשגיחה היא השליח של הרב. הרב הוא בעצם זה שכשאתה רואה את שמו מתנוסס על התעודה אתה סומך על הכשרות שהרב נותן. אם הרב נותן את אמונו בגברת הזו, לאחר שעברה מבחן ברבנות הראשית והוסמכה ויש מבחנים למשגיחי כשרות, אז אני חושב שאתה סומך על הרב והמשגיחה".

ארגון רבני צהר בירך על היוזמה כ"רפורמה חשובה שתגביר את השקיפות במערך הכשרות ותאפשר ליותר יהודים שחפצים בכך לשמור כשרות. כולנו תקווה שמימושה יתבצע בקרוב". תנועת נאמני תורה ועבודה בירכה אף היא, והביעה תקווה כי "הדבר יוביל לשינוי יסודי במבנה מערך הכשרות מול הבד"צים הפועלים כיום כעסקים פרטיים לחלוטין וללא פיקוח, אל עבר יצירת תאגידים ללא כוונות רווח. וכן, להמשך שינוי מערך שירותי הדת בישראל, בצורה דמוקרטית והוגנת, ובהתאם למודל הקהילתי".

הרב אהרון ליבוביץ', יוזם פרויקט 'נאמני כשרות בקהילה' של תנועת 'ירושלמים', אמנם בירך על מה שכינה "תיקון העיוותים הקשים" במערך הכשרות, אבל הוסיף: "לצערנו, הפתרונות המוצעים כאן הם קוסמטיים בלבד. הם לא פותרים את בעיית העריצות של גוף יחיד, הרבנות הראשית, שהיא המשגיחה הבלעדית. אין פתרון לדרישות המופרזות של הרבנות, כמו ההכרח להשתמש רק ב'ירק גוש קטיף'. וכמובן שעלויות הכשרות לא יירדו בעקבות מה שמכונה רפורמה. דירוג כוכבי הכשרות לא מחדש דבר, ואף להפך, כאשר בנוסף לכשרות רגילה וכשרות מחמירה, תתווסף כשרות מחמירה ביותר. הבעיה האמיתית במערך הכשרות בישראל היא המונופול של הרבנות הראשית, ועד שהשוק לא ייפתח לתחרות, המערכת תישאר מסואבת ולא אמינה. יש כאן פתרון יפה לבעיה הלא נכונה. אנחנו מצרים על קריאות משרד הדתות והרבנות להלחם בכשרויות האלטרנטיביות, ומבטיחים להמשיך להרחיב את הפעילות שלנו כדי להביא כשרות אמינה, שקופה והגונה".

מעמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון נמסר: "לא מהפכה יש כאן, אלא נסיגה לאחור. במקום שהמדינה תפסיק לעסוק בעצמה בהשגחת כשרות ותהפוך לרגולטור היא מתכוונת להעסיק בעצמה עשרות אלפי משגיחי כשרות. במקום שהמדינה תבטל את המונופול של הרבנות הראשית על הכשרות, שכל כך משניא את היהדות על הציבור, היא מחזקת אותו. במקום שהמדינה תעודד שוק כשרות חופשי, כולל כשרות חילונית, רפורמית וקונסרבטיבית, שיאפשר לכל אחד לאכול כשר על פי אמונתו, היא תומכת בקנאות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ