ביקורת על השינויים בסל תרבות: "הפך לסוכנות תיווך והסעות למופעים"

לפני כמה חודשים נסגרה הוצאת הספרים של 'סל תרבות', השייכת למשרד החינוך. העורך שפוטר, דורי מנור, מספר על הפוליטיזציה המזורזת של המפעל כולו

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

בשבוע שעבר התפרסם קול־קורא חדש מטעם סל התרבות של משרד החינוך, המזמין אמנים להציע מופעים. במודעה זו הופיעה לראשונה, מלבד פנייה לאמנים בתחומי האמנות השונים, בקשה למופעים בתחומי אמנות ספציפיים: "זמר עברי - מופעים המעלים שירים אשר עמדו במבחן הזמן ומקיימים דיאלוג עם התרבות וההיסטוריה הישראלית", וכן "מוזיקה במסורת היהודית - בשיתוף עם האגף לחינוך ממלכתי דתי. יושם דגש על יצירות המתכתבות עם ערכים, טקסטים וסגנונות מן המסורת היהודית" ו"מוזיקה מן המזרח - יצירות המבוססות על מערכת הסולמות המקובלת במזרח (מקאם)".

גורם שעבד בעבר בסל תרבות הסביר כי "בעבר, הדגש היה על האיכות האמנותית, והקולות הקוראים הופנו לכל היוצרים בארץ שיגישו מועמדות. הבחינה היתה בחינה של איכות אמנותית. הקול הקורא הזה כפוף למטרות אידיאולוגיות. מחפשים את התכנים הספציפיים והתוכנית כפופה לנושאים. זה מעבר דרמטי". 

שינוי נוסף שניכר בקול הקורא הוא בחלק המזמין אנשי מקצוע להצטרף לוועדות הרפרטואר של הסל, המקבלות אליו מופעים ואמנים. בעבר, מרכיב מרכזי בבחירת חברי הוועדות היה היותם אנשי מקצוע שאינם פעילים עוד בתחומם, כדי למנוע ניגוד אינטרסים. היום סעיף זה אינו מופיע בקול הקורא.

לפני כמה חודשים נסגרה הוצאת הספרים של "סל תרבות", מפעל קטן אך משמעותי שהוציא חוברות וספרים שלא היתה להן במה אחרת. ההוצאה עסקה בהוצאת חוברות שדנו במופעים ספציפיים ובהם היו מאמרים עליהם, לצד ספרים שעסקו בתחומי אמנות שונים. בשנים האחרונות התפרסמו בה גם ספרים בשיתוף עם הוצאת עם עובד, ובהם ספר של הדס עפרת על תיאטרון בובות למבוגרים, ספר של מרית בן ישראל על מיתוסים ומיצגים, וספר של עודד אסף על הלחנת שירי משוררים. הספרים שווקו באופן מסחרי לחנויות הספרים, בנוסף לשליחתם לספריות בתי ספר המשתתפים במפעל סל תרבות. מטרת המפעל היא להביא תרבות מסובסדת לתלמידים, במיוחד ברשויות חלשות שאינן יכולות לממן פעילות תרבותית בעצמן.

תקציב ההוצאה היה נמוך במיוחד, כמה עשרות אלפי שקלים בשנה. העובד היחיד שפעל בה בשנתיים האחרונות היה העורך, דורי מנור. מוקדם יותר בוטל תפקיד סגן העורך. עם סגירת ההוצאה, פוטר מנור. סגירת ההוצאה היא חלק מתהליך ארוך טווח שעובר סל התרבות. הוויכוח על עתיד הסל ועל השינויים בו - שהמתנגדים להם טוענים שהם מכחידים את הסל - פורסם ב"הארץ" בעבר. כעת, מספר מנור על פיטוריו. הוא מלא בביקורת על הפוליטיזציה מרחיקת הלכת שעבר מפעל סל תרבות, לדבריו, בתקופתו של שר החינוך הקודם גדעון סער - פוליטיזציה שנמשכת גם היום.

"יש כאן מהלך פוליטי מודע, שלא עולה בקנה אחד עם ההצהרות הרשמיות של שר החינוך ומשרד החינוך על 'למידה משמעותית'", אומר מנור. "סל תרבות היה מקום מאוד ייחודי, שחרת על דגלו את הלמידה המשמעותית עוד לפני שפירון בא והפך את זה לסיסמה. המקום הזה הולך ומידלדל, לא כי כך רצה הגורל אלא כי כך רצו הגורמים הפוליטיים".

קול קורא של סל תרבות שהתפרסם בשבוע שעבר

לדבריו, הסל הוא "עלה נבול, שלא מזכיר בכלל את המקום שאליו הגעתי לפני שבע שנים ומה שהיה בו עד לפני שנתיים. אני נשארתי שם שנים מתוך תחושת שליחות, כי חשבתי בכנות שעושים דבר חשוב. אין שום זכר לזה היום. מה שפעם היה ארגון משמעותי במערכת החינוך והצעיד קדימה מגמות חיוביות, הפך לסוכנות תיווך והסעות".

מנור מתייחס עוד לסגירת ההוצאה ואומר כי "לכאורה, אפשר לשאול למה סל תרבות צריך הוצאה לאור. זו שאלה לגיטימית. אבל ההוצאה הזו יכלה להוציא ספרים שאף הוצאה אחרת לא יכלה להוציא, כי היתה ייעודית למערכת החינוך". הוא מוסיף כי "ההוצאה היתה גוף ייחודי. לא היתה עוד הוצאה כזו בישראל, שחורתת על דגלה את שלב הביניים, שנעשה ברצינות והקפדה אך מיועד גם למי שאינם אנשי אקדמיה, שמיועד לקהל הרחב ושהמטרה המרכזית שלו היא הנגשה לילדים ולנוער. זה גוף ציבורי ועצוב מאוד שהכחידו אותו".

למנור יש בטן מלאה על האחראים הנוכחיים על סל תרבות, שאמרו לא פעם כי ההוצאה לאור מיותרת, מתכתבת רק עם עצמה ואין מי שיקרא את ספריה. חיים הלפרין, האחראי על סל תרבות במשרד החינוך, אמר בישיבה שנערכה עם רכזי הסל בחודש אוקטובר כי "זו היתה הוצאה לאור שמדברת בעיקר עם עצמה. כמה תלמידים קראו את החוברות האלה?". לעומתו, רכזת תרבות בתיכון גדול בגוש דן סיפרה: "נעזרתי הרבה בספרים בהחלטות לאלו מופעים לקחת תלמידים. זו המשמעות של בחירה מושכלת".  

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "המשרד רואה בסל תרבות תכנית חינוכית חשובה, אשר אמורה לחשוף את התלמידים למגוון רחב של עולמות תוכן, תחומי דעת מגוונים ותרבויות שונות, במטרה להרחיב את עולם הידע וכישוריו של התלמיד. בהתאם לזאת, החליט המשרד להרחיב ולהוסיף לרשימת הז'אנרים סוגי מופעים שלא זכו לקבל ביטוי הולם עד היום. שילובם של אלה ייעשה בהתאם לסטנדרטים המקצועיים הראויים. כמו כן, ייבחרו במסגרת ה"קול קורא" חברים חדשים לוועדות הרפרטואר (תוך מניעת ניגוד עניינים)". הבחירה תעשה על ידי הוועדות המקצועיות הפועלות במסגרת סל התרבות. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ