לימור שמואל פרידמן
קנדה

בית המשפט באונטריו שבקנדה קבע כי 14 הילדים מקהילת "לב טהור" לא יוחזרו לרשות הוריהם. השופט סטיבן פיורט אישר שלשום (ראשון) את פסיקת בית המשפט לנוער בקוויבק, שהחליט להוציא את הילדים מבתיהם ולהעבירם למשפחות אמנה בשל הזנחה, התעללות וקיום נישואי קטינים בניגוד לחוק בכת החרדית.

ערב ההחלטה להוציא את הילדים מביתם בקוויבק, הועלו על אוטובוסים 40 משפחות מקהילת "לב טהור" ונסעו בחשיכת הלילה דרומה, לאונטריו. כשהגיעו לאונטריו הוצאו 14 ילדים בגילים שונים (הגדולה בת 17) מהקהילה ונשלחו למשפחות אמנה.

בדו"ח רשויות הרווחה של קוויבק נאמר כי הילדים סבלו מתת תזונה, סימני התעללות פיזית, תברואה ירודה וחינוך דל. לטענת רשויות הרווחה, עובדות סוציאליות ביקרו פעמים רבות את חברי הקהילה לפני שכתבו את הדו"ח.

חברי הכת "לב טהור" שהוחזרו לישראל עקב עתירת משפחתם, ב-2011צילום: ניר קידר

בית המשפט אפשר למשפחות לערער על החלטת השופט בתוך 30 יום, ורשויות הרווחה חוששות כעת מניסיון התאבדות קולקטיבי של חברי הקהילה. כ-200 חברי הכת, מרביתם ישראלים, היו תחת חקירה מקיפה של שירותי הרווחה בקוויבק בשנה האחרונה. הקהילה חיה עד כה בעיירה סנט אגט בקוויבק, שם התנהלה באין מפריע ב-13 השנים האחרונות.

בישראל הצטברו בשנה וחצי האחרונות עדויות על התעללות בקהילה, המונהגת על ידי הרב שלמה הלברנץ, ישראלי שחזר בתשובה ועזב את ישראל עם קבוצת תלמידים ב-1990. בעקבות כתבה במוסף "הארץ", בני משפחות של חברי הקהילה התלוננו במשטרה בישראל וגוללו סיפורי זוועה על התעללות, ענישה פיזית, שימוש בתרופות פסיכיאטריות לשליטה בחברי הקהילה, חטיפת ילדים ממשפחותיהם בישראל ובקנדה ונישואים בכפייה של ילדות בנות 14 עם גברים מבוגרים. 

לצד החקירה המקיפה שהרשויות בקנדה פתחו נגד הקהילה, הסוגיה הגיעה לראשונה בנובמבר האחרון גם לכנסת. בדיון שהתקיים בוועדה לזכויות הילד, אישרו המשטרה ופרקליטות המדינה כי נבדקות תלונות ועדויות על הנעשה בכת.

בוועדה התייצבו בני משפחות של חברי הכת. אחת מהם טענה כי נכדיה הם "ילדים של שואה", וסב אחר לנכדים בקהילה קרא, "תעזרו לילדים יהודים, בשביל מה יש מדינת ישראל?". בדיון השתתפו גם חברי כנסת מהסיעות החרדיות, שיצאו נגד הכת, המוקצה מחמת מיאוס גם בחברה החרדית. ח"כ יעקב מרגי (ש"ס) אמר כי צריך היה לפרוץ לתוך הקהילה "עם כוח יס"מ ולהעמיס על משאיות" את חבריה, במבצע חילוץ מטעם ישראל.

קהילת לב טהור שלחה מקנדה מסמך ארוך, לקראת הדיון בכנסת, שבו הגיבה לחלק גדול מהטענות והכחישה אותן. כך, למשל, הובאו ציטוטים המיוחסים לכלי תקשורת בקנדה, ולפיהם הנורמות בקהילה נבדקו ולא נמצא בהן רבב. הקהילה תבעה "לבטל את הכינוס הרע והאכזרי הזה, שיכול להוביל להשלכות רבות ומסוכנות ליהודי העולם כולו". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ