רויטל חובל
רויטל חובל

דו"ח ביקורת על התנאים במתקן הכליאה סהרונים, בו מוחזקים מבקשי מקלט, מגלה תנאים קשים וכשלים בהקמתו. מהדו"ח עולה שהמתקן נבנה בניגוד לתוכניות הבנייה שאושרו, שטח המגורים לאדם קטן מכפי שהותר ובחלק מהתאים אין שירותים.

את הדו"ח, שפורסם הבוקר (שלישי) והוגש לשב"ס (שירות בתי הסוהר), חיברו המבקרים הרשמיים של לשכת עורכי הדין, שביצעו ביקורת במקום. בצוות שביצע את הבדיקה חברים עורכי הדין עודד פלר, ראש תחום הגירה ומעמד באגודה לזכויות האזרח בישראל, רחלה אראל ושלי ואקנין אדם. הביקורת נערכה בחודשים פברואר עד מאי 2013.

לפי הדו"ח, בשנה שקדמה לביקורת הוקם אגף בן שלושה תאים המשמש לבידוד, הבנוי ממכולות. בנוסף, הקמת המתקן לא לוותה בתוכנית מתאר ולא ניתנו היתרי בנייה. עוד עלה כי המגורים בסהרונים א' הם באוהלים, שמכילים 16 מיטות, ובסהרונים ב' תאי המעצר אינם כוללים שירותים. בדו"ח מתוארים התנאים הקשים במתקן שממוקם באזור שחם בו מאוד בשעות היום בקיץ, וקר מאוד בלילות ובחורף. פרט לאגף 9, שבו הוחזקו נשים וילדים, האגפים האחרים אינם מחוממים. באגפי האוהלים בסהרונים א', כך צוין, המקלחות ותאי השירותים נמצאים בקרוואנים והם מלוכלכים.

מבקש מקלט במתקן סהרונים, ביוניצילום: אליהו הרשקוביץ

במועד הביקורת הוחזקו במתקן גם ילדים. ילדים עד גיל 12, ובהם פעוטות, הוחזקו באגף 9 שהוא מבנה אבן סגור. דלתות התאים מסורגות ממתכת וגם החלונות בתאים מסורגים. לפי הדו"ח, האימהות המוחזקות התלוננו שאין די תחליפי חלב להאכלת הפעוטות, ושרופא ילדים בא לבקר במתקן רק פעמיים בשבוע. עוד נטען כי הפעוטות במתקן לא קיבלו חיסונים או ויטמינים. הממצא המרכזי שעליו התלוננו מחברי המסמך הוא כי המתקן אינו ערוך לטיפול בילדים, ויש להימנע מלהחזיקם בו.

פלר מתאר בדו"ח שיחות שקיים עם מוחזקים במתקן הכליאה, שתיארו בפניו תחושות ייאוש קשות. לטענתם, תלונותיהם לא נשמעות. כך למשל, מוחזקת אחת טענה שנפלה ונחבלה בידה כמה ימים קודם לכן, ועד כה לא הובאה לרופא חרף בקשותיה. מוחזק הסובל מבעיה אורתופדית, סיפר שנשלח לבדיקה במרכז הרפואי של שב"ס אך תוצאות הבדיקה לא נמסרו לו. מוחזק אחר קיבל טיפול ממושך נגד שחפת, שגרם לו סבל, וטען שלא מתייחסים לתלונותיו בעניין.

בביקור נחשף עו"ד פלר גם להתקוממות של מוחזקים במתקן: באגף 8 נזרקו מכשירי טלוויזיה אל מרכז הרחבה ונעשה ניסיון להצית את תאי המקלחות.

גם הסגל הטיפולי במקום סיפר על מצוקה נפשית קשה המאפיינת את המוחזקים. זאת, בין היתר, בשל החזקתם הממושכת, המלווה בחוסר מעש ואי־ודאות, ועם היבטים של פוסט טראומה בשל חוויות פליטות, שבי, עינויים ועבירות מין. כמה אף דיברו על כוונות אובדניות של מוחזקים. מהדו"ח עולה שבמתקן מתקיימת שגרת כלא ונכפים כללי משמעת לפי הפקודות הרגילות של שב"ס, אף שמדובר במתקן משמורת.

משב"ס נמסר בתגובה כי "ביקורות לשכת עורכי הדין הסתיימו כבר במאי 2013. מאז, בעקבות שינוי החקיקה בנושא, שינה מערך החזקת המסתננים בשב"ס את פניו ללא היכר. אך רק כעבור שבעה חודשים, ולאחר הפצרות שב"ס, הועבר הדו"ח שנערך בעקבות הביקורים להתייחסותנו".

אוהלים במתקן סהרוניםצילום: אליהו הרשקוביץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ