חמי שלו
ניו יורק
חמי שלו
ניו יורק

נשיא התנועה הרפורמית באמריקה, הרב ריק ג'ייקובס, קורא לראש הממשלה בנימין נתניהו וליושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין לנזוף בחבר הכנסת דוד רותם, ולהדיחו מתפקיד יו"ר ועדת חוק חוקה ומשפט של הכנסת.

ג'ייקובס אמר שדברים שאמר שלשום ח"כ רותם, שהתנועה הרפורמית היא "דת אחרת" ושחברי התנועה "אינם יהודים" — הם חמורים "ואינם יכולים לעבור ללא תגובה". עוד אמר ג'ייקובס שהדברים עוררו זעם גם בקרב חברי קונגרס אמריקאים רבים, שמתכוונים לפנות לנתניהו ולתבוע תגובה. דבריו של רותם נאמרו בדיון שהתקיים ביום שלישי על שינויים בחוקי האימוץ.

"רותם אינו מבין על מה הוא מדבר וגם אינו מבין את חומרת דבריו", אמר ג'ייקובס. לדבריו, רותם "עוסק בדה־לגיטימציה של התנועה היהודית הגדולה באמריקה". הוא ציין שלדברי רותם, בדבר היותה של התנועה הרפורמית "דת אחרת", יש גם השלכות על מעמדם של יהודים רפורמים בחוק השבות.

ח"כ דוד רותםצילום: מיכל פתאל

גם יושב ראש הליגה נגד השמצה, אייב פוקסמן, פרסם אתמול הודעה שבה קרא לרותם לחזור בו מדבריו "הלא ראויים והפוגעניים". בהודעה שפרסם אמש אמר פוקסמן שהתבטאויות מסוג זה "מגבירות את הפיצול ואת תחושת הניכור כלפי חלקים מסוימים בחברה הישראלית".

ג'ייקובס אמר שרותם אולי איננו אחראי ישירות למעשים ונדליים הנעשים בישראל כלפי בתי כנסת רפורמיים – כפי שהיה ברעננה לאחרונה – אך הוא איננו יכול להתנער מהתהודה ומההשפעה האפשרית של דבריו. בשעה שהתנועה עסוקה בדיונים עדינים עם ממשלת ישראל על נושאים כמו גיור ונשות הכותל, ציין ג'ייקובס, התבטאויותיו של רותם עלולות לשים לאל את הניסיונות להשיג הסכם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ