300 מקופי חוות מזור ייקלטו במדינה שלישית באפריקה

עד כה נמצא פתרון לכ-650 מתוך כ-1,950 הקופים בחווה, שתיסגר בעוד פחות משנה. "גני חיות לא רוצים קופים שאינם נדירים", אמרו במשרד להגנת הסביבה

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

חוות מזור, המחזיקה בכ-1,950 קופים לצורך ניסויים מדעיים, צפויה להיסגר עוד פחות משנה, והמאמצים למציאת מקום מחיה חדש לקופים המצויים בחווה בשיאם. ל"הארץ" נודע כי בימים האחרונים נמצא פתרון לכ–650 קופי מקוק ארוך־זנב, ילידי טבע המוחזקים בחווה. כ–300 יועברו לפארק מוגן באחת ממדינות אפריקה וכ–350 ייקלטו במקלט הקופים ביער בן שמן. על פי עמדת היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לא ניתן לייצא לניסויים בחו"ל את הקופים שנלכדו בטבע, אלא רק את צאצאיהם. כמעט כל ילידי הטבע בחוות מזור הם קופות שנלכדו במאוריציוס, מדינת אי בדרום־מערב האוקיינוס ההודי, הוטסו לישראל ושימשו לרבייה.

במשרד להגנת הסביבה בירכו על מציאת המקלט באפריקה, אך העדיפו לא למסור את שם המדינה שתקלוט את הקופים, שכן טרם התקבל אישור של אמנת CITES, המסדירה סחר בינלאומי במינים של בעלי חיים וצמחי בר המצויים בסכנה.

את פעילותה החלה חוות מזור ב–1991 והיא היחידה בישראל המייצאת קופים לניסויים בחו"ל. לפני שנה חתם השר להגנת הסביבה דאז, גלעד ארדן, על תקנות האוסרות ייצוא חיות בר מישראל לניסויים בחו"ל החל מינואר 2015. התקנות האלה צפויות להביא לסגירתה של חוות מזור, שכן הביקוש לקופים לצורך ניסויים במעבדות בישראל מזערי ואינו מצדיק את הפעלתה מבחינה כלכלית. חרף לחצים על השר עמיר פרץ, מחליפו של ארדן במשרד להגנת הסביבה, הוא החליט לא לשנות את התקנות. "אני ממקד עכשיו את המאמץ בהעברת הקופות למקלטים בארץ ובחו"ל", אמר השבוע פרץ ל"הארץ", וציין כי הקצה לאחרונה מיליון שקל לטובת העניין.

על החווה נאסר להמשיך את הליך הרבייה ולכן אינה מתנגדת למסירת הקופים ילידי הטבע, שבהם אין לה אפשרות לסחור. עם זאת, עדיין לא ברור מה יעלה בגורלם של כ–1,300 הקופים ילידי החווה, כולם מסוג מקוק ארוך־זנב. היועץ המשפטי לממשלה דחה בעבר את בקשת ארדן להתיר ייצוא קופים לניסויים מצילי חיים בלבד בתקופת המעבר (עד כניסת התקנות לתוקף). וינשטיין קבע כי חוות מזור תוכל לייצא את הקופים לכל ניסוי רפואי עד כניסתו לתוקף של האיסור הגורף בינואר 2015. רשות הטבע והגנים, המפקחת על סחר בחיות בר, אישרה בשלהי 2013 לחוות מזור לייצא כ–120 קופים לניסוי במעבדה בארה"ב, אך ככל הידוע העסקה טרם יצאה לפועל. יוזמה של אנשי עסקים לרכוש את הקופים מחוות מזור ולהקים להם שמורה מוגנת לא הבשילה, בעיקר בשל קושי לגייס לכך תקציב הולם.

מקלט הקופים ביער בן שמן קלט כבר כ–100 קופים ילידי טבע מחוות מזור ועוד 250 צפויים לעבור אליו בחודשים הקרובים. "הם מגיעים אלינו לסביבה שקטה ובטוחה, מקבלים שטחים עם אדמה, משחקים ודברים שהם צריכים", אמרה מנהלת המקלט, ד"ר תמר פרדמן. "אנחנו נותנים להם בית שקט ואוהב. הם לא בחלק הפתוח למבקרים כי הם צריכים את השקט שלהם. אנחנו משקמים קופים כבר 20 שנה – קופים שיוצאים ממעבדות, קופים שאנשים הבריחו. במקלט הם חוזרים להיות קופים. רובם באים מבידוד נורא. הקופות ממזור כבר חיות בקבוצה, אז הן לא צריכות ללמוד איך לחיות כך כמו שאר הקופים שמגיעים אלינו לשיקום. הן רק צריכות סביבה מעניינת, עשירה ובטוחה". גם באפריקה ייקלטו הקופים במקלט שאינו פתוח לקהל.

למקלט ביער בן שמן אין יכולת לקלוט את כל הקופים מחוות מזור. לכן, מנהלת המקלט ונציגי המשרד להגנת הסביבה עשו מאמצים בחודשים האחרונים לאתר עוד מקומות מחיה לקופים, אך התקשו בביצוע המשימה. "פנינו לגני חיות גדולים, אבל מקומות רבים לא רוצים לקלוט את הקופים וטוענים שהם לא מספיק מעניינים, צבעוניים או נדירים", הסבירה גלי דוידסון, ראש אגף הגנה על בעלי חיים במשרד להגנת הסביבה. היא ציינה כי לא ניתן להעביר את הקופים לפינות חי קטנות או לאנשים פרטיים, שכן הטיפול בהם דורש מיומנות רבה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ