רופאי הדסה מאיימים לנטוש את ביה"ח; לפיד: "יש פה כשל ניהולי נורא"

יו"ר ההסתדרות הרפואית הודיע כי אם לא תשולם פרמיית ביטוח האחריות של הרופאים, הם יפסיקו את עבודתם ב-10:00: "הם לא יעבדו דקה בלי הביטוח"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

רופאי בית החולים הדסה מאיימים לשבות הבוקר (שלישי) אם הדסה לא תתחייב לשלם לחברת הביטוח "הראל" את פרמיית ביטוח האחריות הרפואית שלהם. יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, אמר אתמול כי אם דרישתם של הרופאים לא תיענה, הם ינטשו את בית החולים, העובד כעת במתכונת חירום, בשעה 10:00.

שר האוצר, יאיר לפיד, אמר הבוקר בריאיון ל"קול ישראל" כי המדינה תעזור להדסה, "אבל זה לא יהיה כסף טיפש. לא יקימו מגדלי אשפוז יומרניים". לדבריו, "אנחנו לא רוצים שרופאים ילכו לבתי חולים פרטיים, אבל אנחנו גם לא רוצים מציאות שבה מאיימים עלינו. אותי מעניינים החולים ומקבלי המשכורות הנמוכות בהדסה, האחיות ועובדי המשק. צריכים להעביר את הדסה הבראה כואבת כדי לא לשפוך כספי ציבור".

יו"ר ההסתדרות הרפואית ליאוניד אידלמן בדיון בבית המשפט, אתמולצילום: אמיל סלמן

לפיד הוסיף כי המצב אליו נקלע בית החולים הוא תוצאה של "כשל ניהולי נורא שנעשה במשך שנים ארוכות, וכולנו עובדים בשביל לתקן את זה ולא לפגוע בחולים חלילה. אני לא מתייחס לזה שבית החולים ישאר פרטי או לא. אני לא רוצה להישמע כמי שאומר לאן צריך לכוון את הדסה".

אתמול התקיים בבית המשפט המחוזי בירושלים דיון בבקשת בית החולים להקפאת הליכים על רקע גירעון של 1.3 מיליארד שקל. בדיון השתתפו נציגי כל הצדדים המעורבים - הנהלת בית החולים, נשות הדסה, הרופאים, האחיות ועובדי המינהל והמשק, וכן נציגי נושים, בהם הבנקים, חברות הביטוח וקרנות הפנסיה. בתום הדיון הממושך הודיע השופט דוד מינץ כי ימסור את החלטתו בנושא היום.

בדיון ניסו נציגי העובדים לשכנע את השופט שלא להיענות לבקשה שהגיש בית החולים. באת כוחה של ההסתדרות הרפואית, עו"ד ארנה לין, אמרה כי "הבקשה מתחזה להקפאת הליכים. יש כאן ניסיון לשימוש לרעה בהליכי משפט, כשכל הכוונה היא לשבור את הוועדים של הדסה ולהתחמק ממשא ומתן שהתנהל במשך שנה והגיע לטיוטה מוסכמת". נציגת עובדי המשק והמינהל, עו"ד גלילה הורנשטיין, הגדירה את הבקשה "כתב אישום נגד העובדים", ואמרה כי ההסתדרות תסכים להליך רק אם יתקיימו כמה תנאים, בהם קבלת מלוא שכר ינואר ואי-הפחתות שכר או פיטורים בזמן ההקפאה.

מנגד טענו ההנהלה, כונס הנכסים הרשמי ונשות הדסה כי ההקפאה היא המוצא האחרון מהתמוטטות בית החולים וכי העובדים אינם מבינים את גודל המשבר. עו"ד איתי הס, שייצג את כונס הנכסים הרשמי, אמר כי "הסיטואציה הזו מזכירה את התזמורת שמנגנת על סיפון הספינה שפגעה בקרחון, וכאשר מאיצים בנגנים לקפוץ אל סירות ההצלה הם קובלים על כך שסוכם אתם שהם צריכים לנגן עד סוף ההפלגה". עו"ד צביקה אגמון, נציג נשות הדסה, אמר כי "לבית החולים אין אגורה. אם לא נגיע להסדר והוא יגיע לפירוק, הפגיעה הכי גדולה תהיה בעובדים".

בדיון הודיע אידלמן כי אם הרופאים לא יקבלו הבוקר העתק עדכני של פוליסת הביטוח המכסה אותם, הם יעזבו את שטח בית החולים "כדי לא להיות חשופים לתביעות נוספות". לדברי הרופאים, בבקשת הקפאת ההליכים קיים סעיף המבטל את הביטוח המקצועי של הרופאים ומסכן אותם. בדיון אמר בא כוחה של חברת הראל כי החברה לא קיבלה פרמיה מהדסה כבר חודשיים. "הרופאים לא יעבדו דקה אחת בלי ביטוח אחריות", אמר אידלמן בתגובה. "אם תהיה החלטה על הקפאת הליכים והמדינה לא תיקח על עצמה כל אחריות בנושא הזה, הרופאים לא ייתנו אפילו תרופות. אני אצטרך לתת לרופאים הוראה לא לגעת באף חולה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ