שבעה זוכים בפרס דן דוד לשנת 2014: מחקר השואה ועד בינה מלאכותית

בין הזוכים - חוקר השואה פרופ' שאול פרידלנדר, פרופ' ברנדה מילר החוקרת את מחלת האלצהיימר ופרופ' מרווין מינסקי, מחלוצי הבינה המלאכותית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שבעה חוקרים הוכרזו היום (שלישי) כזוכי פרס דן דוד היוקרתי לשנת 2014, על הישגיהם יוצאי דופן ותרומתם לאנושות. את הפרס יקבלו החוקרים בטקס שיתקיים בחודש מאי באוניברסיטת תל-אביב. במסגרת הפרס, המוענק זו השנה ה-13, יחולקו שלושה פרסים בשווי מיליון דולר כל אחד בשלושת ממדי הזמן: עבר, הווה ועתיד - בתחומי המדע, הרוח, האמנות, השירות הציבורי ועולם העסקים. הפרס נקרא על שמו של איש העסקים והתורם דן דוד שהלך לעולמו לפני כשלוש שנים. כעשירית מסכום הפרס מועבר ל-20 מלגות הניתנות לחוקרים צעירים בשלבי דוקטורט ופוסט-דוקטורט בארץ ובעולם.

בקטגוריית העבר, יתפצל הפרס בין חוקר השואה פרופ' שאול פרידלנדר, ההיסטוריון הצרפתי פייר נורה,  והסופר והוגה הדעות הפולני, כריסטוף צ'יזבסקי. פרופ' פרידלנדר, מומחה בחקר ההיסטוריה של גרמניה נאצית וחתן פרס ישראל לשנת 1983, כיום פרופ' ב-UCLA, פרסם בשנת 2009 את חלקו השני של מחקרו המונומנטלי על השואה – מחקר שעורר הדים בינלאומיים עצומים ומשלב גם עדויות בגוף ראשון של תהליך ההשמדה – מהפלישה של היטלר לפולין ועד התאבדותו.

פרופ' פרידלנדר, מומחה בחקר ההיסטוריה של גרמניה נאצית

בין הנימוקים לזכייתו בפרס: "חוקר שואה המשמר מחד את הדיון המתמשך על המיקום התקופתי הנכון של ההיסטוריה הנאצית, ומאידך, את השאלות האם השואה וההיסטוריה של הרייך השלישי צריכות להיחשב כחריגות, וכיצד לשלב את חוויות הקורבנות בהיסטוריה של השואה".

פייר נורה הוא היסטוריון, הוגה דעות ומוציא לאור שיצר תחום מחקרי חדש: היסטוריוגרפיה פרשנית של אתרי זיכרון. "מושג זה הינו מרכזי בדיונים על הקשרים המורכבים שבין ההיסטוריה, תפיסת מושג העבר על ידי  הציבור, וחשיבות הזיכרון בסביבה רווית תקשורת", כתבה ועדת הפרס. 

הזוכה שלישי בקטגוריה, כריסטוף צ'יזבסקי - סופר, הוגה דעות ופעיל חברתי. מנימוקי הוועדה: "צ'יזבסקי הפועל לאינטגרציה של מאורעות העבר של העם הפולני, ליצירת חברה אזרחית איתנה, המכירה  במורכבותו של העבר, ומשלבת אותו ביסודות המדינה בהווה ובעתיד".

בקטגוריית זמן ההווה, שכותרתו השנה היא "המאבק באובדן הזיכרון", חולקים את הפרס הפרופ' ג'ון הרדי, פרופ' פיטר סנט ג'ורג'-היסלופ ופרופ' ברנדה מילנר. הרדי הוא גנטיקאי מולקולרי המתמחה בחקר הגנטיקה של מחלת האלצהיימר ומחלות שכחה אחרות. הרדי היה הראשון שגילה מוטציה בגן המקודד לחלבון העמילואיד, הממלא תפקיד מרכזי בהליכי ניוון מוחיים הקשורים למחלת האלצהיימר.

פרופ' מילנר. עבודה חלוצית שסללה את הדרך למחקר עדכני על זיכרון ולמידה

הפרופ' ג'ורג' היסלופ היה הראשון שגילה מוטציות מפתח בחלבונים המעורבים בהופעה מוקדמת של מחלת האלצהיימר. חלבונים אלה ממלאים תפקיד גם בהופעה מאוחרת של המחלה.

פרופ' מילנר, מדענית המתמקדת בהיבטים קוגניטיביים של מדעי המוח, הצביעה על קיום סוגים שונים של למידה וזיכרון, התלויים במערכת נפרדת של המוח. בוועדת הפרס מסבירים כי עבודה חלוצית זו סללה את הדרך למחקר עדכני על זיכרון ולמידה.

בקטגוריית זמן העתיד מוענק הפרס לפרופ' מרווין מינסקי, מדען יהודי-אמריקאי המתמחה בהנדסת חשמל ומדעי מחשב ונחשב לאחד מאבות תחום הבינה מלאכותית. מינסקי, בן 87, כתב כמה ספרים חשובים בתחומו והיה אחד ממייסדי מעבדת הבינה המלאכותית של אוניברסיטת MIT. בתחילת שנות ה-70 החל לפתח יחד עם שותפו, סימור רפפורט, את תאורית ה-The Society of Mindהמנסה להסביר התנהגויות אנושיות שנתפשות כתבוניות כאינטראקציה של חלקים בלתי תבוניים. "פרופ' מינסקי שייך לקבוצת  האינטלקטואלים המשפיעים ביותר של המאה העשרים במגוון רחב של תחומים, כולל בינה מלאכותית, רובוטיקה, חישוב, למידה, תפיסה הכרתית, פילוסופיה ואופטיקה", נימקו חברי ועדת הפרס.

פרופ' היסלופ. הראשון שגילה מוטציות מפתח בחלבונים המעורבים בהופעה מוקדמת של מחלת האלצהיימר.

הפרסים יוענקו בטקס חגיגי באוניברסיטת תל אביב בהשתתפות הזוכים ואישים בולטים מהארץ ומהעולם ב- 18 במאי. עם זוכי פרס דן דוד בעבר נמנים הצ'לן יו יו מה (2006), המנצח זובין מהטה (2007), הסופר עמוס עוז (2008), סגן נשיא ארה"ב לשעבר וזוכה פרס נובל לשלום, אל גור (2008), ראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר (2009), ממגלי נגיף האיידס פרופ' רוברט גאלו (2009), הסופרת הקנדית, מרגרט אטווד (2010) וצמד הקולנוענים האחים איתן וג'ואל כהן (2011).

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ