ועדת הכלכלה דנה בסירוב להשכיר מכוניות למשפחות אגברייה וג'בארין

התופעה נחשפה לפני כשבועיים ב"הארץ". בדיון טענה חברת "קל אוטו" כי אינה מפלה על רקע גזעני או עדתי. המשטרה הכחישה כי העבירה לה מידע

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת הכלכלה של הכנסת דנה היום (שלישי) בסירוב חברת "קל אוטו" להשכיר כלי רכב למשפחות אגברייה וג'בארין. הדיון נערך לבקשת חברי הכנסת מוחמד ברכה (חד"ש) וג'מאל זחאלקה (בל"ד), בעקבות פרסום המקרה ב"הארץ" לפני כשבועיים.

התופעה נחשפה בעקבות סירובה של החברה להשכיר רכב לאיש העסקים אברהים ג'בארים מאום אל־פחם. בעקבות הסירוב ערך מרכז "עדאלה" בירור, שהעלה כי לחברה "רשימה שחורה" ובה בני משפחות ג'בארין ואגברייה. ח"כ ברכה ביקש כי היועץ המשפטי לממשלה יבדוק אם מדובר באפלייה על רקע מוצא, וכן אם המשטרה מספקת רשימות לחברות פרטיות. ח"כ זחאלקה הוסיף כי "צריך לטפל במקרה הזה ביד קשה, כדי לשרד מסר שיעקור את האפליה מהשורש".

מנהל הפיתוח העסקי בחברת קל אוטו, אבישי כהן, אמר כי החברה אינה מפלה על רקע עדתי או גזעי וטען שהפרסומים בנושא היו חסרי מבסיס. עוד אמר כהן שלחברה רשימה של 180 לקוחות חסומים על בסיס מספרי זיהוי, וכי מקור המידע אינו המשטרה אלא ניסיון העבר של החברה. לדבריו, הפרשה כולה נבעה מטעות של יועץ התקשורת של החברה.

אבראהים ג'בארין באום אל־פחם, לפני שבועייםצילום: רמי שלוש

דובר מרכז עדאלה, סאלח מוחסן, נכח גם הוא בדיון. בתגובה לדברי כהן הוא הציג את המכתב שששלחה למרכז היועצת המשפטית של "קל אוטו", בו הודתה כי שתי המשפחות חסומות. "החברה מנהלת רשימת חסומים מגורמים מודיעיניים שונים, בין היתר מיחידת אתג"ר של המשטרה", נכתב.

גם מנכ"ל הארגון הישראלי להשכרת רכב, נמרוד הגלילי, אמר שהחברות לא חוסמות לקוחות על רקע גזעני. הוא הוסיף כי קיים בחברות מידע על בסיס מספרי זיהוי, אך אמר כי אין נוהל של החלפת מידע עם המשטרה. "אנחנו מקבלים רק מידע סטטיסטי כללי", אמר.

מפקד יחידת אתג"ר, ניצב־משנה אלי מקבל, הכחיש בתוקף כי היחידה מעבירה מידע לגורמים אזרחיים, למעט נתונים סטטיסטיים. "אנחנו לא עוסקים בשמות, במגזרים, במשפחות, בעדות או ביישובים", אמר. עוד אמר נצ"מ מקבל כי בשנים האחרונות לא ניהלה היחידה חקירה נגד מישהו ממשפחות אגברייה או ג'אברין. עוזר היועץ המשפטי של המשטרה, סגן ניצב אלעזר כהנא, אמר מחה על שרבוב שמה של המטרה לפרשה על ידי החברה הפרטית.

ח"כ עפו אגברייה (חד"ש) דחק במשטרה להתייחס ברצינות למקרה, ואילו ח"כ חנא סוייד (חד"ש), שניהל את הישיבה, אמר כי נציגי משרד המשפטים הוזמנו לדיון אך לא הגיעו. ח"כ סוויד סיכם ואמר שהוועדה מבקשת משרת המשפטים ציפי לבני לבחון האם יש צורך בחקיקה שתמנע מקרים דומים, וביקש לקבל את מסקנות הבדיקה עד 1 באפריל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ