בדואים מכרמיאל הפגינו נגד הכוונה לפנותם מאדמותיהם

תושבי שכונת הפחונים רמיה בעיר טוענים כי הקרקע הופקעה על ידי המדינה ב-1976 ואומרים: "כנראה אנחנו מפריעים לנוף של מישהו"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

עשרות מתושבי שכונת רמיה בכרמיאל, בני חמולת סוואעד הבדואית, הודיעו שלשום כי בכוונתם להמשיך במאבקם הציבורי ולהגביר את פעילותם נגד הכוונה לפנותם מאדמותיהם בשכונת "לב רבין" בדרום־מערב העיר, שהופקעו על ידי המדינה ב–1976. שלשום אחר הצהריים קיימו תושבי השכונה, המתגוררים בפחונים וצריפים, הפגנה במרכז כרמיאל, לא הרחק מבניין העירייה, וקראו לתושבי העיר לעמוד לצדם ולא לאפשר לפנותם מהמקום ולהותירם ללא קורת גג.

בהפגנה השתתפו תושבים ומשפחותיהם, פעילים יהודים מ"קשת כרמיאל לצדק חברתי", קבוצת ידידי רמיה, הח"כים מוחמד ברכה (חד"ש), חנין זועבי (בל"ד) ומסעוד גנאיים (רע"מ־תע"ל), יו"ר ועד ראשי הרשויות הערביות וראש עיריית סכנין מאזן גנאיים ופעילים חברתיים ופוליטיים בחברה הערבית.

הפגנת תושבי שכונת רמיה בכרמיאל, שלשוםצילום: גיל אליהו

סאלח סוואעד, ממובילי המאבק, פנה לתושבי העיר שעברו במקום ואמר להם, "הגיע הזמן שתסתכלו לנו בעיניים. למה רוצים לפנות אותנו? אנחנו גרים פה מאות שנים. אנחנו רוצים לחיות אתכם כבני אדם. עם ישראל סבל רבות באירופה, אז אל תעבירו את זה לתושבי רמיה. בושה וחרפה מה שקורה, כל מה שאנחנו מבקשים זה שתהיה לנו ולילדינו קורת גג". מי שבא לשכונת רמיה, אמר, רואה שהיא מוקפת בנייה חדשה ומטופחת והקיפוח מנקר עיניים.

חוסיין סוואעד, תושב השכונה בשנות ה–60 לחייו, אמר כי "אנחנו פה מלפני קום המדינה. מאז שנות ה–70 אנחנו מנהלים מאבק על המשך נוכחותנו במקום. אנחנו כבר מוקפים בבניינים חדשים ווילות. כנראה אנחנו מפריעים לנוף של מישהו. מגיע לנו לחיות על אדמותינו, בבתים, כמו כל בן אדם".

המאבק של תושבי רמיה נמשך עשרות שנים. בשנת 1995 נחתם הסכם בין התושבים למינהל (היום רשות) מקרקעי ישראל והעירייה. לפיו, המינהל יקצה לתושבי רמיה 30 מגרשים דו־משפחתיים (כ–750 מ"ר בממוצע), בחלק אחר של העיר, לפי תוכניות הבנייה המאושרות בשטחי רמיה. המינהל גם התחייב להקצות 15 דונמים לחקלאות ולבעלי עדרים ו-15 מגרשים מפותחים לבנייה באזור בקעת בית הכרם.

צילום: גיל אליהו

לטענת התושבים, פיתוח המגרשים והכשרתם לבנייה ולמגורים הסתיימו רק בתחילת 2003, אף שההסכם נחתם ב–95', והמשפחות שלהם גדלו בינתיים. טענה נוספת היא שהמינהל קבע באופן חד־צדדי קריטריונים לחלוקת המגרשים ופעל לפיהם, כשהוא מקצה לשתי משפחות שעמן הגיע להסדר פרטני 40% מהמגרשים. הדבר, טוענים התושבים, יצר מצב מעוות, כך שלחמש המשפחות שטרם חתמו על הסכם פרטני, נותרו 60% מהמגרשים, ובשל הריבוי הטבעי כ–17 זוגות צעירים ישארו ללא קורת גג. בני שבט סוואעד, מחמולות הבדואים הגדולות בגליל, מתגוררים היום ביישובים רבים בגליל המערבי. אלה שהתגוררו ברמיה התפרנסו בעיקר מחקלאות ורעיית צאן.

במינהל מקרקעי ישראל טענו, מנגד, שהמדינה עמדה בכל ההתחייבויות לתושבים. הפרשנויות להסכם וההסתייגויות ממנו הגיעו שוב ושוב לבית המשפט, והיום העניין תלוי ועומד בבית המשפט העליון. העניין אף עלה לדיון בוועדת הפנים של הכנסת בחודש שעבר. אך לדברי תושבי השכונה, הם חשים שאין כל ערובה שלא יפונו מהשכונה ולכן פתחו במאבק הציבורי, שכלל הקמת אוהל מחאה ופעילות הסברתית בעיר.

מול ההפגנה של תושבי רמיה התקיימה שלשום הפגנת ימין, שארגן "הפורום הציוני לכרמיאל". הפורום טוען שנמצא לתושבי רמיה פתרון דיור הולם, וכי על המדינה לבצע בדחיפות את החלטות בית המשפט ולפנותם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ