בעקבות פרשת ורטה: פירון יקים "ועדה לבחינת גבולות השיח" במערכת החינוך

מטרת הוועדה "להרחיב את מקומו וסמכותו של המחנך מ'סוכן להעברת ידע' למי שמייצר דיון מעמיק". בין חברי הוועדה: אדר כהן, חילי טרופר ויועז הנדל

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

שר החינוך שי פירון, הודיע באחרונה כי יקים "ועדה לבחינת גבולות השיח הראויים" במערכת החינוך. בראשות הוועדה תכהן מ"מ יו"ר המזכירות הפדגוגית רחל מתוקי, לצד ראש המכון הישראלי לדמוקרטיה, ד"ר אריק כרמון. ישיבתה הראשונה תתקיים בעוד חודש.

הוועדה הוקמה בעקבות הסערה הציבורית שהתעוררה בפרשת המורה אדם ורטה, שהביע לטענת תלמידה שלו דעות שמאל קיצוני ולאחר פנייה שלה לשר החינוך, זומן לשימוע, ולבסוף לאחר לחצים רבים, לא פוטר מהרשת.

עוד יכהנו בוועדה אדר כהן, שפוטר לפני כשנה מתפקידו כמפמ"ר למקצוע אזרחות וכן יועז הנדל, לשעבר ראש מערך ההסברה במשרד ראש הממשלה. לצידם יכהנו אלירז קראוז, ראש אשכול חברה ורוח במשרד, ומ"מ מפמ"ר אזרחות בשנה וחצי האחרונות, יו"ר מועצת החינוך הממלכתי דתי, הרב אבי גיסר, נשיא מכללת אחווה פרופ' עליאן אלקרינאוי, יו"ר ועדת המקצוע אזרחות פרופ' אשר כהן, שלומית עמיחי - לשעבר מנכ"לית משרד החינוך, יועצו של שי פירון חילי טרופר וחברים נוספים: יהודה ברנדס, חנה מנור ומוהנא פארס.

התלמידה ספיר סבח וח"כ לשעבר מיכאל בן ארי באירוע הוקרה לסבח בשבוע שעברצילום: רמי שלוש

בכתב המינוי של הוועדה נכתב כי "משרד החינוך מינה ועדה מקצועית מורחבת שתגדיר מחדש את הנהלים המתייחסים לגבולות חופש הביטוי של עובדי הוראה במערכת החינוך, במטרה להרחיב את מקומו וסמכותו של המחנך מ'סוכן להעברת ידע' למי שמייצר דיון מעמיק, תוסס ומסעיר המפגיש את תלמידיו עם דילמות קיומיות, המבקש להכינם לחיים של משמעות, ובעיקר לחיים של אחריות ומעורבות חברתית".

עוד מסבירים בכתב המינוי כי "החלטת משרד החינוך התקבלה על רקע המציאות המורכבת, בה פועלת כיום מערכת החינוך, הצרכים העולים מצד בתי הספר והצורך בגיבושם של נהלים ברורים יותר, שיהוו אבני דרך ומתווה חינוכי בעבור עובדי ההוראה. גיבושם של נהלים ברורים יותר יאפשרו למורים לקיים בכיתות הלימוד למידה משמעותית, להעניק לתלמידים חינוך אזרחי ראוי ואמיתי, שיהפוך אותם לאזרחים מעורבים במדינה ובחברה".

בנוסף נכתב כי "משרד החינוך מאמין, כי הנהלים החדשים יאפשרו לקיים בתוך בתי הספר חינוך אזרחי אמיתי וראוי, חינוך אזרחי, אשר יעצב בוגרים, שיודעים לשפוט ולבקר, להיות בעלי עמדה ותודעה פוליטית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ