שנה וחצי אחרי פיטורי אדר כהן, נבחרה מפקחת למקצוע האזרחות במשרד החינוך

יעל גוראון, שמילאה שורה של תפקידים בתחום, תיכנס לתפקיד בתחילת החודש הבא. בין השאר היתה מחנכת ופיתחה תוכניות לקידום שיח בין חילונים לדתיים

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

ועדת המכרזים במשרד החינוך בחרה היום (ראשון) ביעל גוראון לראש תחום דעת אזרחות במשרד. גוראון, מחנכת ומנהלת, תחליף בתפקיד את אלירז קראוס, שמילאה בשנה וחצי האחרונות את מקומו של אדר כהן, שהיה מפקח מרכז למקצוע האזרחות (מפמ"ר), ופוטר בשל לחץ פוליטי מימין. היא תיכנס לתפקידה בתחילת החודש הבא.

גוראון עסקה בשורה של תפקידים חינוכיים בתחום לימודי האזרחות כמורה, רכזת תחום אזרחות, מנחה של מפגשי מורים לדיאלוג דתי־חילוני, הדרכת צוותי מקצוע בבתי ספר ועוד.

אחד האתגרים המשמעותיים הניצבים כעת בפני ראש התחום אזרחות הוא סיום שכתוב ספר הלימוד המרכזי בתחום, "להיות אזרחים בישראל", שנמשך כבר זמן רב. עד עתה שוכתבו שמונה פרקים, ונמתחה ביקורת על כך שהם נוטים מדי לצד הימני של המפה הפוליטית. מורים במגזר הערבי אף טענו כי לא ניתן ללמד את הפרקים המשוכתבים בצורתם הנוכחית לתלמידים ערבים.

יעל גוראוןצילום: תומר נויברג, ג'יני

בנוסף, ישנו צורך לייצב את המקצוע, שבגלל העיסוק האינטנסיבי שלו בנושאים אקטואליים הפך לזירת קרב בין ימין לשמאל. לנוכח פרשת אדם ורטה, מורי האזרחות, הנדרשים לשוחח יותר מכל על נושאים שנויים במחלוקת ולעורר בהם דיון, התלוננו על כך שהם מרגישים שאין להם די גיבוי, בהיעדר אחראי לתחום במשרד.

ממועצת המורים לאזרחות, בה היתה גוראון חברה, נמסר בנוגע למינוי כי "מועצת המורים לאזרחות מברכת על איוש התפקיד. אנו שמחים כי משרד החינוך השכיל לבחור מפמרי"ת שלה ניסיון רב כמורה היודעת ממקור ראשון את צורכיהם של המורים והתלמידים ואת חשיבות שיתוף המורים בעיצוב תחום הדעת. מהיכרות עמה אנו מאמינים ביכולתה להתמודד עם האתגרים הרבים של התפקיד במיוחד לאור הטלטלות שעבר החינוך האזרחי במדינת ישראל בשנתיים האחרונות".

ד"ר אריה קיזל, מהפקולטה לחינוך באוניברסיטת חיפה, וחבר ועדת המקצוע אזרחות בירך על המינוי ואמר כי "אינני מכיר באופן אישי את גוראון ואולם מהרקע שלה עולה כי מדובר במהלך תיקון על סילוקו הלא מוצדק של אדר כהן. גוראון היא מורה מחויבת להוראת אזרחות פלורליסטית ומתוך ערכים של פתיחות ואני תקווה שוועדת המקצוע תתכנס בקרוב ותמשיך בעבודה החשובה".

בחודשים האחרונים נשמעה במשרד החינוך ביקורת על העיכוב במינוי מנהל תחום חדש. אנשים הקשורים לתחום חזרו והדגישו את הקושי במציאת אדם המתאים לתפקיד, שהפך לשק חבטות מצד אישים פוליטיים משני צדי המתרס. כמה חודשים לאחר פיטוריו של כהן התקיים מכרז חדש, אך לא נמצא בו אף מועמד מתאים. לאחר הבחירות לכנסת ולממשלה, שעיכבו גם הן את המינוי, אמרו במשרד כי בשל קיצוצים בשירות המדינה, לא ייפתחו מכרזים חדשים. לאחר שהופשרו המכרזים לחצה מועצת המורים לאזרחות לקיים מכרז לתפקיד, ואף איימה בבחירת מנהל תחום ללא מכרז.

אדר כהן פוטר מתפקידו באוגוסט 2012, בשל מה שהוגדר כ"כשלים מקצועיים באופן התנהלותו". בשבועות שקדמו לפיטוריו העידו במרש החינוך ומחוצה לו על מסע לחצים שיטתי, שנוהל בחלקו הגדול על ידי אנשי ימין בניסיון להביא לפיטוריו של כהן.

חלק מהביקורת נגד כהן עסק באישור שנתן לספר הלימוד "יוצאים לדרך אזרחית", שראה אור שנה לפני פיטוריו. בנאום בפני מורי אזרחות בחינוך הממלכתי-דתי ב-2012, שיבח יו"ר המזכירות הפדגוגית לשעבר, צבי צמרת, את ספר הלימוד המתחרה, שאותו כתב פרופ' אברהם דיסקין, ואמר: "דעו לכם כי מי שקבע את אישור הספרים זה לא יו"ר המזכירות הפדגוגית, אלא אדר כהן". צמרת הקריא קטע מתוך הספר של רכס, ובו נכתב כי "קיימת סתירה בין המסורת היהודית, הטוענת לייסודה של התגלות אלוהית, לבין ערכי הדמוקרטיה שהם יצירה אנושית".

מאוחר יותר הועלו טענות נוספות כלפי הספר, ובהן התייחסות הקיימת בו לדו"ח גולדסטון, לאלימות הימין בישראל ובהמשך גם להצגת "ייחודה של העלייה מברית המועצות לשעבר בהיותה חילונית ולא ציונית ברובה, כשמניעי המהגרים לעזיבת ארץ הולדתם הם בעיקרם כלכליים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ