מאהל המחאה למען גיוס חרדים: "ועדת שקד - עבודה בעיניים"

חברי "הפורום לשוויון בנטל" הציבו מחדש אוהלים ליד תחנת רכבת מרכז בת"א. "החוק המתגבש משמר את המצב הקיים"

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

מאהל מחאה למען גיוס חרדים הוקם מחדש היום (שני) ליד תחנת רכבת מרכז בתל אביב. חברי "הפורום לשוויון בנטל" ופעילים נוספים מפגינים נגד חוק הגיוס המתגבש בוועדה הפרלמנטרית בראשות ח"כ איילת שקד (הבית היהודי).

זהו הגלגול השלישי של מאהל המחאה, שהתחיל בתחילת 2012 תחת הכותרת "מאהל הפראיירים" וכלל אנשי מילואים ונציגי ארגונים במחאה על הכוונה להאריך את חוק טל, והמשיך בחודש יוני, עם פרסום מסקנות ועדת פלסנר. במסיבת עיתונאים שכינסו מארגני המחאה, הם טענו כי המחאה הציבורית במהלך שנת 2012 נועדה להביא לשיוויון בנטל - ולא לדחיית גיוסם של מרבית החרדים ולשירות בבתי חב"ד בניו דלהי. "לפני שנתיים הקמנו את האוהל וההפגנות שלנו הביאו לנפילת הממשלה. כשהם (הציבור) עלו על בריקדות, זה היה כדי להביא לחוק שווה לכולם, שכל אחד מתגייס - או לשירות צבאי או לשירות אזרחי", אמר חבר הפורום לשוויון בנטל, איתי בן חורין. "לצערי, שנה לאחר שהממשלה הזו מתקיימת, ההצהרות נשארו כמו בקמפיין. החוק הזה לא מביא בפועל לשום דבר".

יואב קיש, חבר מרכז ליכוד ומשרת מילואים פעיל פנה ליאיר לפיד, יו"ר מפלגת יש עתיד, שלקח חלק בהפגנות הקודמות ואמר: "אתה הבטחת שוויון בנטל, ועכשיו ועדת שקד עושה חוק לי, חוק לחרדים וחוק לדתיים. מה שקורה פה זו הנצחה דרך החוק של אי השוויון ואנחנו נפסיק לעשות מילואים ונפסיק לשרת". סמנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, שחר אילן, יצא אף הוא נגד החוק המתגבש, וטען כי "עובדים על הציבור בעיניים". "נלחמנו כל כך הרבה זמן, והולך לעבור חוק שהוא ההפך מהשוויון בנטל. הוא שימור המצב הקיים. מה שהולך לקרות זה ש-50 אלף תלמידי הישיבות יקבלו פטור מלא. זו המהפכה האמיתית שתקרה בעוד חודש", הוסיף אילן.

מאהל המחאה, היום בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

חברי המחאה המתגבשת חלוקים בדעותיהם בנוגע לדברים מרכזיים בחוק המתגבש, כמו הסנקציות שצריכות להיות מוטלות על חרדי שלא יתייצב לשורות הצבא. בעוד אילן מעמותת חדו"ש סבור כי סנקציות כלכליות הן הפתרון, ולא מאסר, נציג הפורום לשוויון בנטל, איתי בן חורין, הדגיש כי הסנקציות צריכות להיות "כפי שכתוב בחוק שירות ביטחון" - כלומר, עונש פלילי ומאסר למי שישתמט מגיוס. רבים ממקימי המאהל הנוכחי לקחו חלק בדיוני ועדת שקד האחרונים, וטוענים כי זו התנהלה באופן לא ראוי. זהרה ברגר צור, חברת "הפורום לשוויון בנטל", אמרה היום כי "ועדת שקד היא ועדה לסידור עבודה לחרדים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ