משרד החינוך יוסיף סייעות בנות שירות לאומי לגני הילדים בגילים 4-3

כמענה למחסור בסייעות ישובצו בשנה הבאה יותר מ-1,200 בנות שירות שיעברו הכשרה מיוחדת. עם זאת, נציג המשרד טען בכנסת: 6,200 גנים זקוקים לעזרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר החינוך שי פירון הודיע הערב (שני) כי יוסיף בשנת הלימודים הבאה (תשע"ה) סייעת בת שירות לאומי או אזרחי לגני הילדים לגילי שלוש-ארבע. הסייעות יתווספו לגני ילדים בהם יש יותר מ-20 ילדים בני שלוש. לפי הודעת משרד החינוך, היישום החל כבר השנה כפיילוט ב-450 גני ילדים ברחבי הארץ.

במשרד מבטיחים כי בשנת הלימודים הבאה, תשע"ה, ישובצו יותר מ-1,200 בנות שירות לאומי־אזרחי בגני הילדים. בשנת הלימודים, תשע"ו, ישובצו עוד כ-400 ובכך יושלם השיבוץ בכל גני הילדים שבחינוך הרשמי בישראל.

לפי התוכנית, שעלותה מוערכת בכ-44 מיליון שקלים, בנות השירות יעברו הכשרה מקצועית אשר תכין אותן לתפקיד. לפי המשרד, בנות אלה הן עתודה להוראה בבתי הספר ובגני הילדים. בנוסף, ישנו הסדר מיוחד עם המכללות להכשרת עובדי הוראה לפיו יוכלו הסייעות ללמוד בעת השירות קורסים מקצועיים שיעניקו להן קרדיט אקדמי, אם ימשיכו בלימודי הוראה לאחר שירותן.

גן ילדים בכפר שמריהו, בנובמבר צילום: אייל טואג

בדיון בנושא שנערך בוועדת חינוך בכנסת לפני כחודש, עלה כי מאז תחילת הרפורמה בגני הילדים בשנה שעברה נוצר מצב של חוסר אחידות בין הרשויות המקומיות, וכל רשות נוהגת בהתאם לאילוצי התקציב שלה. בוועדה הובאו דוגמאות לכך, למשל, בראש העין ניתן סיוע עד חודש דצמבר, אך הוא בוטל ממניעים תקציביים. בעיריית ירושלים, על אף שניתן תגבור בשנה שעברה, השנה לא הוקצה תקציב והוחלט לתת תגבור כוח אדם רק במקרים מיוחדים. עיריית קריית אונו, מצדה, הכריזה רשמית שתתקצב את הסייעות לעוד חודשיים, ועיריות חזקות כמו תל אביב, רעננה וגבעתיים כלל לא ביטלו את הסייעת הנוספת.

סייעת מטבריה שנכחה בדיון אמרה כי "הסייעות בשטח קורסות ובוכות, הן לא יכולות לתפקד מול 35 ילדים ש-15 מתוכם לא גמולים מחיתולים. המצב היום הוא שהסייעות מבלות את רוב זמנן בהחלפת חיתולים ובטיפול בצרכים של ילדים". לדבריה, "בעבר לא הכניסו ילדים לא גמולים, ובעקבות ועדת טרכטנברג מכניסים ילדים לא גמולים בלי לספק פתרון". באותו דיון אמר נציג משרד החינוך כי מדובר ב-6,200 גנים שסובלים מחוסר תקציב.

חברת הכנסת תמר זנדברג (מרצ), שיזמה את הדיון בנושא, אמרה היום כי "באופן טיפוסי לממשלה הזאת, גם שר החינוך זיהה את הבעיה אבל לא סיפק את הפתרון. המחסור בסייעת נוספת בגני הילדים, במיוחד מאז הוחל חינוך חינם מגיל שלוש, הוא אקוטי, אבל לא פותרים אותו באמצעות בנות שירות. גני הילדים משוועים לאשת צוות אחת נוספת לפחות במשרה מלאה ובשכר מלא שתוכל לספק המענה החינוכי הראוי בגן. חבל שבמקום לתבוע את תוספת התקציב הדרושה השר בוחר בפתרון הקל אך הלא-מספק".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ