עלייה חדה ב"יציאה מרצון" של מבקשי מקלט; סער: בפברואר יעזבו כ-1,500

בארגוני הסיוע תוקפים כי סער "מתרברב במגמה שמדינה דמוקרטית ראויה להתבייש בה". מאות מבקשי מקלט החלו בצעדת מחאה ממתקן חולות

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

עלייה חדה נוספת חלה במספר מבקשי המקלט מאפריקה העוזבים את ישראל במסגרת נוהל "יציאה מרצון". שר הפנים גדעון סער העריך היום (שלישי) כי בחודש פברואר יעזבו את ישראל כ-1,500 מבקשי מקלט, לעומת 765 בינואר, 325 בדצמבר ו-63 בנובמבר. במקביל, החלו היום מאות מבקשי מקלט מאפריקה לצעוד ממתקן חולות לכיוון תל אביב במחאה על מדיניות הממשלה כלפיהם. הם קוראים לשחרר את כל הכלואים ולבחון את בקשות המקלט שלהם.

השר סער ביקר ב"יחידה לסיוע ליציאה מרצון" שפתחה באחרונה רשות האוכלוסין וההגירה באילת, ובעת הביקור דיווח כי מתחילת החודש יצאו מישראל יותר מ-700 מבקשי מקלט מאפריקה. "הגידול שאנחנו עדים לו מדי חודש הוא דרמטי", אמר סער. "כמות היוצאים מדי חודש מזכירה את כמות המסתננים שנכנסו בתקופת השיא של ההסתננות הבלתי חוקית". לדבריו, "העלייה החדה נובעת ממכלול הצעדים שאנו נוקטים ובהם חוק החדש למניעת הסתננות, הזימונים למתקן השהייה הפתוח ואיסור העסקה, והגדלת המענק מ-1,500 דולר ל-3,500 דולר. הנתונים הללו מחזקים אותנו להמשיך ולפעול באותה הדרך".

מבקשי מקלט מפגינים מול מתקן חולותצילום: אליהו הרשקוביץ

בארגוני הסיוע למבקשי המקלט תוקפים את התנהלות המדינה ואומרים כי היא פועלת בניגוד לאמנת הפליטים. "משרד הפנים ממשיך להתרברב במגמה שבה מדינה דמוקרטית החתומה על אמנת הפליטים ראויה להתבייש", מסר המוקד לפליטים ולמהגרים. "העזיבה 'מרצון' היא תוצאה של הפעלת לחץ פסיכולוגי כבד ובלתי חוקי על מבקשי מקלט כלואים, מבודדים ומיואשים, הכוללת לא פעם איומים ושקרים. ישראל ממררת את חייהם של בני אדם המתחננים להגנה וכעת גם כולאת אותם ללא הגבלת זמן - וכל זאת על מנת לגרום להם להיכנע ולחזור למקום בו נשקפת להם סכנה".

על פי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה, נכון לסוף ספטמבר 2013 חיו בישראל 53,646 מבקשי מקלט מאפריקה - 35,987 מהם אזרחי אריתריאה, 13,249 אזרחי סודאן ו-4,400 ממדינות אחרות. ישראל אינה מגרשת את אזרחי אריתריאה בשל המצב בארצם ואת אזרחי סודאן כיוון שאין בין המדינות יחסים דיפלומטיים, אך מפעילה על אזרחי שתי המדינות לחץ כבד לשוב לארצותיהם. על פי החלטת הממשלה, עד סוף החודש הבא כל מבקש מקלט מאפריקה שיעזוב במסגרת נוהל "יציאה מרצון" יזכה למענק בסך 3,500 דולר.

מבקשי מקלט מספרים כי רבים מאבדים תקווה לעתיד טוב יותר בישראל וחוששים מפני כליאה או הוראה שתחייב אותם לשהות במתקן חולות ללא הגבלת זמן. לכן, חרף החששות שלהם מפני הצפוי להם בארצם, הם מסכימים לחתום על טפסי "יציאה מרצון". ככל הידוע, רבים מהעוזבים במסגרת נוהל "יציאה מרצון" כלואים בסהרונים או מחויבים לשהות בחולות. לפי עמדת נציבות האו"ם לפליטים, לא ניתן להתייחס לרצונו של אדם כאל רצון חופשי אם האפשרויות העומדות בפניו הן כליאה ממושכת או חזרה לארצו, שעשויה להעמיד את חייו בסכנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ