שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ירדן סקופ
ירדן סקופ

באוניברסיטת אריאל התקיים היום (שלישי) הערעור בעניינה של הסטודנטית רינת צולק, שהורחקה מהמוסד לאחר שהשוותה אותו לכלא הסורי בפייסבוק. האוניברסיטה אמנם חזרה בה מהאישום בגין פגיעה בשמו הטוב של המוסד ומסילוקה של צולק, אך הרחיקה אותה מהמוסד לשנה וחצי בשל מסירת מידע כוזב. צולק, שנותרו לה שלושה קורסים בלבד כדי לסיים את התואר הראשון, עזבה את הדיון לפני סיומו מאחר שלטענתה ישנם ליקויים בהרכב ועדת הערעורים ומכיוון שהבינה שהאוניברסיטה לא תבטל לגמרי את העונש שהוטל עליה. כעת היא מתכננת לגייס כסף כדי לתבוע את המוסד בבית המשפט.

בהחלטת ועדת הערעורים נכתב כי היא החליטה "לאשר את הרשעתה של הסטודנטית בכל הקשור לעבירה לפי סעיף 3ה' לתקנון המשמעת, לעניין מסירת מידע כוזב ופגיעה בנהלים, ולהשית עליה בגין עבירה זו עונש של הרחקה מהמוסד לשנה וחצי, החל מסמסטר ב' תשע"ד". צולק נענשה על כך שטענה בפני מרצה כי היא זכאית לפטור מנוכחות חובה בקורס מסוי, משום שנכחה בו בעבר, טענה שלטענת האוניברסיטה היתה שקרית. עם זאת, נכתב כי הוועדה החליטה "לקבל את ערעורה של הסטודנטית בכל הקשור להרשעתה בעבירה לפי סעיף 3א', לתקנון המשמעת, לעניין התנהגות הפוגעת בכבוד המוסד (לרבות מתוך התחשבות הזכות לחופש הביטוי)".

מבדיקה שערך "הארץ" בגיליונות שפרסמה ועדת המשמעת באוניברסיטה על עונשים שהשיתה על סטודנטים בעבר, עולה כי במקרים של מסירת ידיעה כוזבת העונש שניתן הוא הרחקה על תנאי וקנס, וכי העונש שהושת על צולק חמור מהרגיל. הסטטוס שעורר את הסערה:

השבוע פורסם ב"הארץ" כי אנשי סגל ביקשו לדון במקרה של צולק בישיבת הסנאט הקרובה שתתקיים מחר. מתכתובות פנימיות בין מרצים בכירים במוסד, שהגיעו לידי "הארץ" עולה כי הם אינם מרוצים מדרך הטיפול בסטודנטית. אחד המרצים כתב כי עונש ההרחקה שהושת על צולק הוא קיצוני: "מותר, כמובן, לא לאהוב את הדברים שכתבה, וכמובן צריך להסתייג ולדחות על הסף את ההשוואה שהיא עושה בין הקמפוס שלנו לבית כלא בסוריה, אך קשה להבין כיצד דבריה מצדיקים הרחקה לצמיתות מהלימודים, ומדוע הם מהווים עבירת משמעת ולא עניין לשיחת סלון. כן, גם לסטודנטים (ולא רק לנו) מגיעה הזכות לבקר את האוניברסיטה בלי שיאיימו עלינו בסנקציות משמעתיות".

מרצה אחרת כתבה: "אני מצטרפת לקריאתו של עמיתנו, לקבל בישיבת הסנאט הקרובה דיווח על אשר התרחש בעניין הסטודנטית, במיוחד מכיוון שזו המסגרת היחידה בה ניתן לברר האם מדובר בהתנהלות שיש להפיק ממנה לקחים לעניין הדרך הראויה לשמור (באמת) על כבוד האוניברסיטה, שלא באמצעות הפעלת הוראת סל בתקנון משמעת הסטודנטים".

על כך ענה אחד מחברי הוועדה כי "התפקיד מאד לא נעים, לפעמים אף מתסכל, ונהיה קשה מישיבה לישיבה עם גבור חוצפת הסטודנטים ועם ריבוי השימוש בעורכי דין", וכי "לא מוכר לי באקדמיה הליך שבו ועדת המשמעת עומדת לחקירת הסנאט. לו לא הייתי חבר הוועדה בתוקף תפקידי הייתי מתפטר ממנה לאות מחאה. אני מזמין כל חבר סנאט לבוא לדיונים, להתרשם ולתרום למאמץ של חבריה להקטין את הפגיעה ההרסנית בטוהר הבחינות וברמת המשמעת בקמפוס".

מחר ידון סנאט האוניברסיטה גם בתקנון המשמעת של הסגל האקדמי, מסמך שנוי במחלוקת, שההצבעה עליו נדחתה בשנה שעברה עד להודעה חדשה.

מאוניברסיטת אריאל נמסר בתגובה כי "כגוף בעל יעדים אקדמיים לצד שליחות חינוכית, ועדות המשמעת והערר שוקלות את חומרת העבירה הערכית, בוחנות אם מדובר בהתנהלות שיטתית או חד פעמית ומתחשבות במידת החרטה שמביע הסטודנט. במקרה דנן נמצא כי הסטודנטית לא מעדה באופן חד פעמי במסירת מידע כוזב, אלא התנהלה בשיטה של הונאה והולכת שולל על מנת לקבל דבר במרמה. יתר על כן, הסטודנטית לא נאותה לדון עם הוועדה ולשמוע מדוע טענותיה שגויות, אלא יצאה בפתאומיות באמצע הדיון, בצורה שאינה מכובדת ואינה מכבדת. לאור כל זאת, ועדת הערער החליטה להרחיק את הסטודנטית לתקופה של שנה וחצי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ