בנט: "צריך לגלות אפס סובלנות לרצונות הלאומיים של ערביי ישראל"

השר אמר את הדברים בכנס של "פורום קהלת" בירושלים. עוד אמר בנט כי "ייהוד הארץ הפך להיות מגונה, כי לא הגדרנו אותו כיעד חוקתי"

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

שר הכלכלה ויו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, דיבר היום בפורום קהלת בירושלים, שהתכנס תחת הכותרת ‫"זהותה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי – לקראת עיגון חוקתי?‬". על הדרישה מהפלסטינים במשא ומתן להכיר במדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, אמר בנט כי "צריך לגלות אפס סובלנות לרצונות הלאומיים של ערביי ישראל, ייהוד הגליל והנגב תואם את ערכי המדינה".

עוד אמר השר כי "אין סתירה בין יהודית לדמוקרטית. אם לא נקבל את ההכרה אז לפלסטינים תהיה מדינה וחצי ולנו חצי מדינה. הזהות היהודית טבועה במגילת העצמאות". בנט מתח ביקורת על שותפו לקואליציה, שר האוצר יאיר לפיד, כשאמר "השיח הלאומי הערבי הולך ומתחזק, ומכאן ההתנגדות להכיר במדינת הלאום היהודית. מצער שלפיד לא רואה את זה".

בנט התייחס להצעת "חוק הלאום" ואמר כי "חייבים לסמן את יהדות המדינה. בישראל חוקקו אין סוף זכויות אבל אין חוק על זהות המדינה. יש כאן מי שחולמים שנהיה כמו שוודיה, אבל אנחנו לא שוודיה. בג"ץ, מאז אהרן ברק, פועל בעקביות לשנות את האיזון ולרוקן משמעות יהודית במדינה. עשו מהפכה אזרחית על חשבון היהודית, כמו פסק דין קעדאן. ייהוד הארץ הפך להיות מגונה, כי לא הגדרנו את זה כיעד חוקתי". יו"ר הבית היהודי טען כי "צריך לגלות אפס סובלנות למאוויים לאומיים של ערביי ישראל. אני יכול להבין ערבים שרואים בישראל מולדת משותפת".

נפתלי בנט במליאת הכנסת בעת נאומו נגד יו"ר הפרלמנט האירופי, החודשצילום: אמיל סלמן

שרת המשפטים, ציפי לבני, שהשתתפה אף היא בכנס, אמרה בנוגע לחקיקה מסוג זה כי "צריך לעגן, לקבע ולהכניס תוכן ל"יהודית ודמוקרטית". טעות לעסוק רק ביהודית ולא בדמוקרטית. לכן לא תמכתי בהצעת דיכטר שדחקה את הדמוקרטית. צריך לעסוק במקביל ביהודית ודמוקרטית ולא לייצר עליונות חוקתית ליהודית. הציונות התייחסה לתנועה לאומית ולא דתית. יש ניסיון להשתלט מיהודית. האם המקור לחיינו הוא החוק או ההלכה?".

עוד אמרה לבני כי "יש זרמים שקובעים עליונות ליהודית או עליונות ארץ ישראל על עם ישראל. את כל אלה איני מקבלת. ההכרעה האם נוכל לחשב ערכים כמו 'יהודית ודמוקרטית' כערכים שחיים יחד. רוב יהודי בארץ הוא תנאי הכרחי אך לא מספיק".

באשר לדרישה להכרה בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, אמרה לבני: "המובן מאליו של שנת 1948 לא מובן מאליו היום. היותנו מדינת הלאום של העם היהודי לא תלויה במה יגידו אחרים. אבל חשוב לומר שכל מדינה נותנת ביטוי לאומי. לכל אחד מהעמים. לא מדובר רק בסכסוך גבול, אלא בסכסוך לאומי. לתפישה הזאת קשה לגייס את העולם אם אנו מדגישים את עליונות היהודית מול השוויון".

לבני התייחסה גם לנושא יהודי התפוצות ואמרה כי "לא־יהודים שעולים ארצה מכוח חוק השבות אינם שווי זכויות בישראל למרות שהם אזרחים, כי לרבנות ניתן מונופול על נישואים וקבורה. הדור הצעיר בתפוצות מתנתק מישראל. צריך דיאלוג חדש עם יהודי התפוצות וצריך לתת ביטוי לזרמים שונים ביהדות העולם".

אחרי לבני עלה לנאום גם שר החינוך, שי פירון, שטען שבעניין חוק הלאום, "המנגנונים שמפעילים אותנו הם הפחד ולא החזון". פירון שאל את הנוכחים "האם ישראל היא מדינה שהבסיס שלה הוא הישרדות ואיום, או שמדינת ישראל היא ביטוי של חזון, אור לגויים, חזון הנביאים, הרצל?. השאלה לגבי החוק היא האם הוא בא מפחד או מחזון. ממה ששמעתי מבנט, מדברים על החוק ממקום של פחד. השיח צריך להיות על תכניה של מדינת הלאום, של מדינת ישראל. מהו החלום והחזון". 

שר הפנים גדעון סער השתתף גם הוא בפורום ולטענתו, "בעת הקמת המדינה היה ברור שקמה מדינת הלאום של העם היהודי. ההסדר מאותגר משנות השמונים בתיזות אלטרנטיביות – 'כל אזרחיה', 'רב תרבותית'. תכליתן של כותרות אלה לשנות את ישראל למדינה שאינה מדינת הלאום של העם היהודי".

סער הוסיף כי "הדרישה לשינוי דמותה של ישראל מקודמת היום ממספר מוקדים: המנהיגות הערבית וארגוני NGO (ארגונים שאינם ממשלתיים) ששמו לעצמם לשנות את מדינת ישראל. למשל לגבי מי שחדר לישראל. לא משנה שרק 2% זכאים למקלט, ואם מקלט למה רק בתל אביב ולא בחולות. התזה קרסה ועכשיו מסתננים יוצאים במסות, בעיקר למדינות המקור. התזה קרסה, אבל התביעה להשאיר אותם כאן נשארה. זאת כדי לשנות את דמותה של ישראל".

פורום קהלת הוא עמותה שהוקמה ב–2012 על ידי הפרופסור למדעי מחשב משה קופל וחברים בו אקדמאים ושרים לשעבר. הפורום מצהיר בחזונו כי הוא "שואף לעגן את זכותו של העם היהודי למדינה עצמאית בארץ ישראל בחוק ובמדיניות של מדינת ישראל". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ