יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לענייני חקיקה החליטה לתמוך בהצעת חוק שתאפשר, לראשונה, לנשים להתמנות לתפקיד מנכ"ל בתי הדין הרבניים. על פי שתי הצעות שהציגו אתמול בוועדת השרים חברות הכנסת שולי מועלם ואיילת שקד מהבית היהודי, וכן גילה גמליאל מהליכוד, ישונה הנוסח הנוכחי של חוק הדיינים הקובע כי רק דיין או רב הכשיר לשמש רב עיר יכולים להתמודד על התפקיד. 

"תפקיד מנהל בתי הדין הרבניים, בדומה לתפקיד מנהל בתי המשפט, איננו תפקיד שיפוטי ואינו מצריך בהכרח ידע הלכתי נרחב", הסבירו יוזמות ההצעה בנוסח החוק. "אין כל הצדקה לקיומם של תנאי סף המחייבים כשירות הלכתית ביחס למנהל בתי הדין הרבניים. המצב המשפטי הנוכחי אינו מאפשר מינוי אשה למנהלת בתי הדין הרבניים, גם אם מדובר באשה שכישוריה וניסיונה מתאימים באופן מובהק לתפקיד. זאת, מאחר שכשירות לדיינות או לרבנות ניתנת לגברים בלבד", נכתב בהצעה, שנכתבה בשיתוף מרכז רקמן לקידום מעמד האשה.

עו"ד עטרה קניגסברג, מנכ"לית מרכז רקמן, היא האשה היחידה שהגישה מועמדות לתפקיד מנכ"ל בתי הדין הרבניים, אך מועמדותה לא נבחנה עניינית בשל היותה אשה. בעקבות עתירתה בנושא קבע בג"ץ כי נדרש שינוי חקיקתי.

עטרה קניגסברגצילום: טלי מאייר TALI MAYER

לדברי קניגסברג, "חשוב להבין שאין מניעה הלכתית למינוי אשה לתפקיד מנכ"ל בתי הדין הרבניים, ועל כן אין כל הצדקה לכך שתפקיד זה, תפקיד ציבורי במדינת ישראל, יהיה פתוח למועמדים גברים בלבד". היא הוסיפה כי "התפקידים המקבילים בערכאות הדתיות האחרות בישראל, דוגמת בית הדין השרעי, כן מאפשרים מבחינה חוקית למנות אשה לתפקיד. על כן הגשתי מועמדותי, ואף הגשנו עתירה לבג"ץ, אך לצורך פתרון מלא לבעיה נדרש שינוי חקיקה. יש לברך את הבית היהודי, את סגן שר הדתות ח"כ הרב אלי בן דהן ואת ח"כ שולי מועלם וח"כ איילת שקד, על שהרימו את הכפפה ויקדמו את מדינת ישראל. צעד חשוב אל עבר שוויון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ