שיא בעזיבת מבקשי מקלט מאפריקה: 1,705 יצאו מישראל בפברואר

שר הפנים סער אמר הבוקר כי "הנתון מפתיע לטובה". המוקד לפליטים ומהגרים: "מדיניות המדינה מבישה ומקוממת, זו תעודת עניות לישראל"

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

1,705 אפריקאים עזבו את ישראל בחודש פברואר. מדובר ביותר מ־3% מכלל מבקשי המקלט מאפריקה השוהים בישראל, וכן בשיא של עוזבים בחודש בודד - לאחר ש-765 עזבו בינואר, 325 בדצמבר ו-63 בנובמבר.

שר הפנים, גדעון סער, התייחס הבוקר (חמישי) לגל העזיבה. "הנתון הזה של החודש האחרון כבר מפתיע אותי לטובה", אמר סער בכנס מנהלים של רשות האוכלוסין וההגירה באשקלון, "אם המגמה שאנחנו מזהים עכשיו תימשך, ועודכנתי שלתוך מארס היא כבר נמשכת, תהיה יציאה בהיקפים אדירים מהארץ בשנה הזאת. זה דבר חשוב ביותר".

סער הוסיף כי "כל התעמולה שעמדנו מולה כל הזמן, כאילו מדובר בעשרות אלפים שהם מבקשי מקלט - אף על פי שאתם יודעים שבפועל אחוז קטן ביותר מתוכם בכלל הגיש בקשות מקלט -כל התיאוריה הזאת קרסה בחודשים האחרונים. הסתבר שיש יציאה גדולה של מי שנכנס מטעמים כלכליים ומעריך שמחר או מחרתיים הוא כבר לא יוכל לעבוד, כבר לא יוכל להרוויח יותר כסף, אז אנחנו רואים שינוי מוחלט בכיוון. בהתאם להחלטת הממשלה, כל מבקש מקלט מאפריקה שיעזוב את ישראל עד סוף החודש הבא יקבל מענק בסך 3,500 דולר.

"אני רוצה גם להפריך טענה שעולה מצד גורמים שחולקים על המדיניות שלנו, וזה לגיטימי, כאילו המספרים האלה הם תוצאה של הפעלת לחץ על שוהים בחולות או בסהרונים", אמר סער. "אז קודם כל אנחנו פועלים לפי החוק, עושים כל דבר בצורה הנכונה, המתאימה, על פי ההנחיות של היועץ המשפטי לממשלה, והטענה כשלעצמה מופרכת. אבל גם הנתונים מפריכים אותה. כיוון שמתוך המספר של 1,705, כפי שעודכנתי הבוקר, המאסה הגדולה יצאה ממרכזי הערים. כמה עשרות יצאו מסהרונים ומחולות, הפרופורציות הן בערך 96% מול 4%. זאת אומרת המאסה הקריטית יוצאת ממרכזי הערים ברגע שהיא מזהה שאין אופק של השתקעות ועבודה במדינת ישראל לטווח ארוך – בין אם קיבלה זימון לחולות, בין אם מצפים שבאיזה שהוא שלב בעתיד זה יקרה. מבינים שהאופק של השהייה במרכזי הערים והתעסוקה בערים תרד וזה הדבר שמשנה את מאזן הנוחות ואת המניע לקבלת החלטה".

בתשובה לשאלת "הארץ", השיב סער כי רק מעטים עזבו למדינה שלישית ולא לארצות מוצאם, אך לא פירט. בשבוע שעבר פורסם ב"הארץ" כי ישראל החלה להטיס בחודש שעבר בחשאי מבקשי מקלט לאוגנדה. ככל הידוע, הוטסו לאוגנדה לפחות שבעה מבקשי מקלט מסודאן שהיו כלואים בסהרונים. המדינה לא עדכנה את נציבות האו"ם לפליטים בדבר. לפי עמדת האו"ם, לא ניתן להתייחס לרצונו של אדם כלוא כאל רצון חופשי. רשות האוכלוסין וההגירה סירבה להגיב לדברים.

לפי שעה, כלל לא ברור לאלו הסכמות הגיעו ישראל ואוגנדה, אם בכלל. בעקבות מידע על העברת מבקשי מקלט מישראל לאוגנדה, פנה בסוף ינואר ארגון זכויות האדם היהודי־האמריקני HIAS לממונה על נושא הפליטים במשרד ראש ממשלת אוגנדה, שהשיב כי אינו מודע להסדר עם ישראל.

המוקד לפליטים ולמהגרים מסר בתגובה לדברי סער כי "שורת האמצעים בה נוקטת המדינה על מנת למרר את חייהם של בני אדם המתחננים להגנה, והפעלת לחץ עליהם לחזור למקום בו נשקפת להם סכנה, היא מבישה ומקוממת. הנתונים בהם מתפאר משרד הפנים הם תעודת עניות לישראל ולא מקור לגאווה". 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ