מאות אלפים הפגינו בירושלים נגד חוק הגיוס

המפגינים קיימו תפילת מנחה המונית סמוך לגשר המיתרים ולבנייני האומה, ולא דווח על הפרות סדר. שיבושים קשים חלו בתנועה בעיר ובדרכים המובילות אליה

מאות אלפי בני אדם הגיעו היום (ראשון) לעצרת נגד חוק הגיוס המתגבש בירושלים. המפגינים התפרשו בשני מוקדים, סמוך לגשר המיתרים וליד בנייני האומה. ההפגנה התנהלה בשקט ולא נרשמו בה הפרות סדר או חיכוכים עם כוחות הביטחון. עשרות בני אדם נפגעו באורח קל ונזקקו לטיפול כתוצאה מהדוחק או מהאובך.

המפגינים קיימו תפילת מנחה המונית, ובהמשך קיבלו "עול מלכות שמיים" בהובלת הרב ראובן אלבז, מאנשי ש"ס. לפני פיזור העצרת הוקראו ההחלטות הרשמיות של ההנהגה החרדית, ועשרות אלפים הריעו כשהוקרא הסעיף האומר כי "העצרת קוראת לכל תלמידי הישיבות והכוללים לא להתגייס לצבא בשום פנים ואופן, לא להיכנע לפיתויים ולעונשים כלשהם ולא לשתף פעולה עם תוכניות הצבא בכל אופן שהוא".

7 מתוך 7 |
הכניסה לירושלים חסומה, היום
1 מתוך 7 |
הפגנת החרדים בירושלים, היום
2 מתוך 7 |
מפגינים סמוך לגשר המיתרים, היום

בעיר ובדרכים המובילות אליה חלו היום שיבושים קשים בתנועה. כביש 1 נחסם כבר בשעה 13:00 לתנועת כלי רכב פרטיים ממחלף בן שמן לבירה, ועומסי תנועה כבדים הורגשו בכביש 443 ממודיעין למכבים, בכביש 38 מהר טוב לאשתאול ובכביש 443 מערב מצומת מכבים-רעות עד צומת שילת. בתוך העיר נסגרו הרחובות ירמיהו, בר אילן, שרי ישראל, שדרות שז"ר, ויצמן, גינות סחרוב לכיוון שדרות שז"ר, שדרות בן צבי עד לצומת רופין, כביש רבין משדרות בן צבי עד שדרות הרצל ושדרות הרצל מצומת וולפסון עד שדרות שז"ר. התחנה המרכזית בירושלים נסגרה ב-14:00 והרכבת הקלה פועלת חלקית בלבד, מפסגת זאב לשער שכם. 

מפקד משטרת ירושלים, ניצב יוסי פריינטה, העריך אתמול כי לעצרת יגיעו מאות אלפי מפגינים. למשטרת ירושלים ידוע על כ-2,000 אוטובוסים שיסיעו מפגינים לבירה. לדברי פריינטה אין למשטרה מודיעין מוקדם על הפרות סדר מתוכננות. 3,500 שוטרים, לוחמי מג"ב ומתנדבים יאבטחו את האירוע. בשטרה קראו לתושבי העיר להתאזר בסבלנות עקב שיבושי התנועה הצפויים במהלך היום ולא להגיע עם כלי רכב פרטיים לאזור ההפגנה.

בימים האחרונים הודפסו באלפי עותקים שלטים ומודעות לקראת העצרת. הכיתובים במודעות מכוונים בחלקם נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו - "ביבי מפלג את העם" ו"ביבי רע ליהודים" - וסיסמאות אחרות לקוחות מתוך פסוקים המאזכרים אסונות - "נמכרנו אני ועמי", "הצילני נא מיד אחי" ו"לך כנוס את כל היהודים" ועוד. הסיסמאות נוגעות ל"גזירות" שטרם אושרו סופית - החוק המתגבש בוועדת שקד, שצפוי לכלול גם עונשי מאסר לבחורי ישיבות אם לא יתממשו יעדי הגיוס הקבועים בו.

על קיום ההפגנה החליטו שלוש מועצות גדולי התורה של אגודת ישראל, דגל התורה וש"ס, ובקהילות החרדיות ניכר מאמץ רב להביא להתגייסות כללית לעצרת אך לשמור על הסדר. בקהילות רבות הוקדשו בשבת דרשות והודעות לעניין העצרת. עשרות מרבני האגף השמרני בציונות הדתית הודיעו שיצטרפו להפגנה, מה שהביך את מפלגת הבית היהודי, המובילה את החוק החדש. יו"ר המפלגה, השר נפתלי בנט, אסר על חבריה להשתתף בהפגנה. עצרות תפילה תוכננו גם בריכוזים חרדיים בארה"ב ובבריטניה.

צעיר חרדי בהפגנה, היוםצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ