מאות אלפים הפגינו בירושלים נגד חוק הגיוס החדש

מפגן הכוח החרדי הסתיים ללא עימותים משמעותיים, ובקריאה לכל תלמידי הישיבות שלא להתגייס: "אם נצטרך ללכת לצבא, המדינה תתפרק"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בין 300 ל–500 אלף איש מכל רחבי הארץ גדשו אתמול את ירושלים במפגן כוח נדיר נגד חוק הגיוס המתגבש, שהסתיים ללא חיכוכים או הפרות סדר מלבד שלושה פחי אשפה שהוצתו וכמה צעירים שהתעמתו עם שוטרים. תחת שמי אובך צהובים ניתן היה ללכת שעה ארוכה בין כמה שכונות ירושלמיות ולא להגיע לקצה היער האנושי שגדש אותן: קרית הלאום וקרית משה, מקור ברוך ורוממה, מתחת גשר המיתרים ומעליו, על רחוב יפו - שם התרכזו אלפי נשים בנפרד מהגברים - וגם מסביב ללשכת הגיוס העירונית. בעת האירוע טיפלו אנשי מד"א ב-74 נפגעים שסבלו מהתייבשות ומפגיעות אחרות כתוצאה מהדוחק הרב.

המארגנים חילקו – למפגינים גברים בלבד – אלפי שלטים שעברו את אישור הרבנים, רובם באווירת אסונות לאומיים קדומים: "לא נכרע ולא נשתחווה", "שבכל דור ודור עומדים עלינו לכלותנו", "זעקה גדולה ומרה", ועוד. הרעיון היה למנוע שלטים בוטים יותר, כמו כאלה שהניפו חסידי הרב הליטאי־שמרני שמואל אוירבך ברוח איסורו לציית לצווי ההתייצבות בלשכות הגיוס. בכל זאת, מדי פעם התגלתה גם רוח מחויכת יותר, כאשר אנשים פרטיים עיצבו לעצמם שלטים בכתב יד, או מדבקות מעוצבות עם הכיתוב "אל תתנו לנו רובים".

היות שכל הקהילות החרדיות – מש"ס ועד חוגי "העדה החרדית" האנטי־ציונית – יצאו בקריאות רשמיות להתייצב בהפגנה, המוני חסידים התפזרו בין השכונות בציפייה לשזוף בעיניהם רב או אדמו"ר מציץ מקרן רחוב או ממרפסת. בפאתי שכונת קרית משה החרדית־לאומית היתה נוכחות ניכרת של חובשי כיפות סרוגות, אבל קשה היה להבחין ברבנים שקראו להם לצאת ולהפגין נגד עמדת הבית היהודי. אחדים מהרבנים החרד"לים חזרו בהם, בהפגנת נאמנות לרב חיים דרוקמן.

מתפללים בהפגנת החרדים נגד חוק הגיוס בירושלים, אתמולצילום: גיל כהן מגן

על פי החלטה מראש לא נשמעו בעצרת נאומים – רק תקיעה בשופרות ופרקי סליחות ותהלים מפי גלריה של רבנים בכירים המייצגים את כלל הקהילות, האשכנזיות והספרדיות. שיא העצרת היה כאשר הרב ראובן אלבז, מרבני ש"ס, הוביל את קבלת עול מלכות שמיים, ואלפים הרעימו בקולם "ה' הוא האלוהים".

לאחר מכן הוקרא מסמך מיוחד, "החלטות העצרת", המבוסס על החלטה של שלוש מועצות גדולי וחכמי התורה - של ש"ס, דגל התורה ואגודת ישראל - שהתכנסו בשבוע שעבר בבני ברק. הקהל באזור גשר המיתרים, שם עמד עם חסידיו הרב אוירבך, הרעים בתשואות כאשר הוכרז כי "העצרת קוראת לכל תלמידי הישיבות והכוללים לא להתגייס לצבא בשום פנים ואופן, לא להיכנע לפיתויים ועונשים כלשהם ולא לשתף פעולה עם תוכניות הצבא בשום אופן שהוא". עוד נכתב בהחלטות כי "העצרת דורשת מהשלטונות שלא לחוקק כל חוק שיש בו משום פגיעה בלומדי התורה הכופה עליהם לפרוש מלימוד התורה עד כדי השלכתם לכלא, דבר שיש בו משום עקירת התורה מישראל וחילול שם שמיים".

רבים באו להפגנה עם ילדיהם, כמו למשל יצחק רביץ, יו"ר דגל התורה וסגן ראש העיר ביתר עילית. בנו של חבר הכנסת המנוח אברהם רביץ דחה את הטענה שהחוק המתגבש טוב לחרדים. "בוודאי שהוא רע", אמר, "מנסים לצמצם את לומדי התורה וזה לא משנה אם אתה חושב שהדרך יעילה או לא". הוא הצביע על בנו בן ה–13, אחד מ–11 ילדיו שעמם בא להפגנה, ואמר: "אני פה בגללו. אם הוא יצטרך ללכת לצבא – המדינה תתפרק. אני ציוני, ואני חושש שמדינת ישראל נמצאת בסכנת קיום אם היא תרים יד על התורה".

ההמונים קראו לא להתגייס לצה"ל, אתמול בירושליםצילום: גיל כהן מגן

חרדי אחר שהגיע להפגנה אחר, חסיד גור, אמר כי "יאיר לפיד הפך את כולנו לקנאים. ילדים ברחוב פוחדים היום, כאילו הגסטפו מגיע, וזו המתנה שלפיד נתן לחרדים. מבחינה אידיאולוגית זה פרס עצום. כולם קלטו את זה, לפיד הקים את העם החרדי מחדש. אנחנו צריכים לשלוח לו פרחים בשם המהפכה".

בין חובשי הכיפות הסרוגות היו שני תלמידים בני 16 מהישיבה בבית אל. "באנו להילחם את מלחמתה של התורה", אמרו, "לנו ולחרדים יש אותה תורה, ובאנו להראות שהיא יקרה לנו באותה מידה".

העצרת נחתמה בפרץ ממושך של שירה וריקודים על הכבישים החסומים. למרות התפילות והתחינות, ולמרות שהעצרת הוגדרה כמעמד של "קידוש שם שמיים ומחאה המונית על המרידה במלכות שמיים" – הקהילה החרדית בישראל יכולה גם לעלוז ולשמוח. זה לא רק העיתוי, ראש חודש אדר ב', ולא רק הסיפוק על האחדות והסדר המופתי בהפגנה. בסופו של יום, הודו רבים ממשתתפי העצרת, גם חוק הגיוס המתגבש שנגדו הפגינו לא כל כך רע לחרדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ