ועדה במשרד הרווחה ממליצה על שינוי רדיקלי במנגנון הוצאת ילדים מבתיהם

אם ייושמו המלצות הוועדה הן ישנו במידה ניכרת את מנגנון העברת הילדים לשירותי הרווחה ויסייעו למשפחות לערער על החלטות המשרד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המלצות הוועדה לבחינה מחדש של הוצאת ילדים בסיכון מביתם והשמתם במסגרות חלופיות, עשויות לשנות במידה ניכרת את מנגנון הוצאת הילדים מהבית. אם ייושמו, ההמלצות יסייעו להורים עניים ויאפשרו למשפחות לערער על החלטות משרד הרווחה. ההמלצות נחשפו היום (שני) על ידי שר הרווחה מאיר כהן, שכינה אותן "מהפכניות".

הוועדה דנה בין השאר בהסדרי הראייה של הורים גרושים והמלצה מרכזית שלה היא לבטל את הסעיף בחוק המסמיך פקידי סעד לקבוע הסדרי ראייה בין הורים גרושים לילדיהם. כהן אמר כי "אי אפשר להטיל על בעל תפקיד זה את כל האחריות להוצאת ילדים בסיכון מהבית". הוא הוסיף כי "זו אחת הבעיות הקשות והמורכבות בחברה הישראלית".

בראש הוועדה עמד מנכ"ל משרד הרווחה יוסי סילמן והיא הוקמה ביוני 2013 על ידי השר, בתגובה לפניות רבות של הורים ואנשי מקצוע על בעיות במערכת קבלת ההחלטות, בין היתר בהרכב הוועדות שקובעות את עתיד הילד ומשפחתו.

שר הרווחה מאיר כהןצילום: אילן אסייג

בישראל חיים היום כ-85 אלף ילדים שהוצאו מבתיהם, כ-10% מהם במסגרות משרד הרווחה. כ-40% מהילדים הוצאו מהמשפחה בצו בית משפט. הוצאת ילדים מבתיהם נעשית בשיעורים גבוהים יותר בקרב משפחות עניות.

בהליך שירותי הרווחה לטיפול במשפחה התקיימה עד היום ועדה אחת – לתכנון טיפול והערכה. לוועדה לא היה הרכב קבוע, וגם כשביקשה גורמים כמו רופא המשפחה או מורה של ילד להתייצב לפניה, הדבר לא תמיד קרה. מהיום יהיה לוועדה הרכב ברור יותר, כדי לעגן בחוק את חובת ההתייצבות לפניה. במקרים בעייתיים, כשיש כוונה להפעיל את חוק הנוער להוצאת ילדים בסיכון מחסות הוריהם, תופעל ועדה חדשה - הוועדה להגנת הילד.

הוועדה לתכנון טיפול והערכה תישאר רק כפורום היוועצות וכלי לעובדת הסוציאלית של המשפחה בבואה להחליט על התוכנית הטיפולית. לעומתה, הוועדה להגנת הילד תהיה פורום כמו־משפטי, שבאים אליו עם ייצוג משפטי. הסיבה להקמת ועדה שיש לבוא אליה עם ייצוג משפטי היא בין השאר אי השוויון בין הורים עשירים להורים עניים - הראשונים באים היום לוועדות מלווים בעורכי דין, והעניים אינם מודעים לזכויותיהם ואינם יכולים לממן עורך דין. המלצות הוועדה הן לסייע לעניים לממן ייצוג.

אחת ההמלצות החשובות של הוועדה היא הקמת נציבות קבילות ציבור בראשות שופט ומיסוד ועדות הערר. אלה, יחד עם הפרדת הסמכויות בוועדות המשרד, ומימון ייעוץ משפטי להורים בשלב מוקדם, אמורים לספק מערך בקרה ראוי שימנע מקרים של הוצאת ילדים מביתם שלא לצורך. השר כהן אמר כי "המוצא האחרון שלנו כמדינה הוא להוציא את הילד מביתו למסגרות חוץ־ביתיות. זאת האופציה האחרונה והיא תיעשה רק כאשר קיימת סכנה לילד ולצרכיו".

פקידת סעד נותנת היום תסקיר הקובע את עתיד הילד והמשפחה, ואין למשפחות זכות ערעור לפני משרד הרווחה אלא רק לפני בית המשפט. הכוונה היא למסד אופציה לערעור על החלטות הרות גורל של פקידות סעד, לפני שהן מוגשות לבית המשפט.

ועדת סילמן עסקה גם בפגיעות של הורים בעובדים סוציאליים וממליצה להעניק הגנה לעובדים בסיכון. המטרה היא להעניק סל שירותי הגנה לרשות המקומית בשביל העובדות הסוציאליות, כמו אבטחה בעקבות איומי הורים, הכשרה משפטית וכלים להתמודד עם כלי התקשורת.

הוועדה גם ממליצה למסד מנגנון לשיקום משפחות שילדיהן הורחקו מהן ולחזקן כדי שיוכלו לקיים קשר עם הילד בעתיד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ