בין קייב לתל אביב

האוקראינים שעלו לישראל עוקבים אחר הנעשה במולדת לשעבר, אך בינתיים לא דואגים יותר מדי לקרובים שנותרו מאחור

ג'ודי מלץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ודי מלץ

אליזבט נוגה ציינה לאחרונה בפוסט בפייסבוק שהיא מתכננת להשתתף בעצרת מחאה מחוץ לשגרירות בתל אביב. היא זכתה לתגובה טלפונית זועמת מצד אמה . "אל תלכי, היא אמרה לי, אנחנו לא זקוקים לתמיכה שלך", מספרת הצעירה היהודייה, בת 23, שעלתה לארץ מאוקראינה לפני שנה חצי.

לדבריה, "הוריי רואים את המתרחש באוקראינה בעיניים אחרות לגמרי, הם מכנים את המפגינים פשיסטים ואנטישמים. אבל רבים מידידיי משתתפים בהפגנות, ומה שמניע אותם אינו אנטישמיות אלא השאיפה לחיים טובים יותר".

נוגה היא בת יחידה להוריה. היא ביקרה לראשונה בארץ כחלק ממיזם "מסע" של הממשלה והסוכנות היהודית. אחרי שהשלימה את התוכנית החליטה להשתקע כאן. "כמו צעירים יהודים רבים", אומרת נוגה, המועסקת בחברת הייטק בתל אביב, "באתי בגלל שהתאהבתי בארץ. החיים פה טובים בהרבה מהחיים באוקראינה".

הכיכר המרכזית בקייב, אתמולצילום: אי–פי

היא עוקבת באובססיביות אחר ה. "אני צופה בחדשות 24/7, ונמצאת בקשר תמידי עם ידידיי באוקראינה", היא מספרת. חילוקי הדעות בתוך המשפחה שלה משקפים את יחסם האמביוולנטי של יהודים ילידי אוקראינה לאירועי החודשים האחרונים במדינה.

אנה ויינר (34), יהודייה ממוצא אוקראיני המתגוררת בישראל, מחוברת פחות למתרחש במולדתה, אולי משום שהיא חיה בארץ 23 שנה. "קשה לי לומר שהחדשות גורמות לי לסבל או שאני מתייחסת לאוקראינה כאל ביתי השני", אומרת ויינר, ראש ארגון הלל באוניברסיטת חיפה ובטכניון. חוץ מדוד אחד שנשאר בקייב, עזבה כל משפחתה את העיר לפני זמן רב. הדוד ומכרים אחרים של ויינר נערכים לנורא מכל, אוגרים מצרכי מזון ומושכים את כספם מהבנקים. ואולם איש מהם אינו מתכנן לברוח לישראל. "עדיין מוקדם לחשוב על זה", היא אומרת.

כמעט 340 אלף יהודים אוקראינים עלו ארצה מאז תחילת שנות ה-90, במה שכונה גל העלייה הגדול מרוסיה. עם זאת, לדברי אלכס סלסקי, מנכ"ל הפורום העולמי של יהודים דוברי רוסית, הגדרה זו חוטאת לאמת. "האוקראינים היו הקבוצה הגדולה ביותר בגל העלייה שמנה מיליון איש. 340 אלף יוצאי אוקראינים הגיעו אז ארצה, בהשוואה ל-320 אלף יוצאי רוסיה. כל השאר באו מרפובליקות אחרות", אומר סלסקי. הוא מעריך כי מספר היהודים החיים היום באוקראינה עומד על כ-200 אלף בני אדם.

על פי נתוני משרד העלייה והקליטה, כמעט 2,000 יהודים אוקראינים נקלטו בישראל בכל אחת מחמש השנים האחרונות. סלסקי מעריך כי אירועי החודש האחרון יגרמו לגל עלייה לישראל. "אירועים מסוג זה תמיד עודדו עלייה לארץ", הוא מספר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ