ח"כים ערבים ירצו בפני מאבטחי רשות שדות התעופה

ההחלטה התקבלה בוועדה בכנסת בעקבות השפלת המורה הערביה בשדה התעופה באילת. לדברי כמה ח"כים, הם עברו חוויות דומות

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

חברי הכנסת הערבים ירצו לחניכי קורס האבטחה של רשות שדות התעופה ובכירי הרשות, בניסיון להגביר את מודעותם להשפלה שחווים ערביי ישראל בבידוק שנערך להם בשדות התעופה בארץ - כך סוכם אתמול בוועדה לפניות הציבור של הכנסת, בעקבות פרשת המורה איזיס שחאדה. יו"ר הוועדה, ח"כ עדי קול (יש עתיד), פנתה ליועץ המשפטי של הרשות, אריה שחם, ואמרה לו כי "האפשרות לפגוש את האדם שעבר את התהליך עשויה לפתח רגישות בסיסית שתמנע מקרים כאלה בעתיד". 

שחם אימץ את ההצעה אך הבהיר שהבידוק לא מחמיר עם ערביי ישראל ומרבית התלונות בנושא מגיעות דווקא מנוסעים יהודים. לדבריו, "מבחינה סטטיסטית, בקושי חמישה אחוזים מבני המיעוטים נבדקים. תלונות מתקבלות יותר מיהודים מאשר ממוסלמים ונוצרים. באילת בשנת 2013 התקבלו 50 תלונות, 22 של יהודים, 19 של תיירים זרים ותשע של ערבים". שחם הוסיף כי "הנהלים לא שונים כלפי אדם כזה או אחר והבדיקה לא הולכת לפי קבוצת אוכלוסייה. שופטי בית המשפט העליון לא עושים חיים קלים לרשות שדות התעופה, שנמצאת תחת ביקורת קפדנית".

איזיס אליאס שחאדה

ח"כ עפו אגבאריה (חד"ש) סיפר בדיון שגם הוא עבר בידוק משפיל לפני טיסה. "המקרה של איזיס שחאדה הוא לא דבר חדש", אמר. "חוויתי את זה בעצמי עוד לפני שהייתי חבר כנסת. זה נורא משפיל כשלוקחים אותך ככה. לצערי הרב האבסורד הוא שהמדינה שאמורה להיות הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, מתנהגת לאוכלוסייה בשלמותה ביחס כזה".

ח"כ מסעוד גנאים (רע"מ-תע"ל) אמר כי "מה שקרה עם המורה הוא מזעזע, אבל זו לא הפעם הראשונה. האוכלוסייה הערבית עוברת מסכת השפלות בכל שערי המדינה, בין אם בנתב"ג ובין אם בשטחים. במחסומים שואלים אותי אם אני באמת חבר כנסת". לדבריו, "אם מעל קדושת הביטחון רומסים את כבודו של אדם זה חושף את הפנים הגזעניות של המדינה".

ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) מתח ביקורת על שר החינוך, שי פירון: "בואו נגיד את האמת, שר החינוך לא התקשר אל איזיס עד עכשיו", ציין. "שר החינוך, שממהר להתקשר לכל ילדה ששולחת מכתב לעיתונות, לא ראה לנכון להרים טלפון למורה בכירה. זה מתחיל בביטול השפה הערבית וזה ממשיך בזה. כנראה שלבודקים לא הסתדר שיש מורה ערבייה לתלמידים יהודיים והם לא רואים את זה בעין יפה".

לדברי ח"כ ג'מאל זחאלקה (בל"ד), "אפשר גם אחרת, ושלא יספרו לנו סיפורים. המקרים של ההשפלה הם הכלל והמקרים שבהם אין השפלה הם היוצא מן הכלל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ