ועדת שקד החליטה לא להאריך את שירות הנשים בצה"ל

במסגרת דיוני הוועדה, ביקשו בצה"ל להאריך את שירות הנשים כדי להתמודד עם מחסור בכוח אדם, כתוצאה מקיצור שירות הגברים. צה"ל יוכל לדרוש הארכה בעתיד

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

ועדת שקד החליטה להתיר לשר הביטחון להאריך את שירות הנשים בצה"ל כבר בעוד כשנתיים - אם צה"ל אכן יקבע כי חל מחסור בכוח אדם, המצדיק תוספת של ארבעה חודשים לתקופת שירותן. הארכת הגיוס תהיה כפופה לאישור ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. הצעד נועד להכשיר את החלטת הוועדה לדחות את דרישת צה"ל להאריך כבר כעת את שירות החיילות בארבעה חודשים, כדי להתמודד עם מחסור בכוח אדם. זאת, כתוצאה מקיצור שירות הגברים בארבעה חודשים.

ח"כ איציק שמולי (העבודה) תקף אתמול את ההחלטה: "זאת פשוט שערורייה. במקום להביא שוויון בנטל, מכבידים את הנטל על מי שכבר נושאים בו", אמר. "זה מחיר הדיל הפוליטי המכוער של הבית היהודי ויש עתיד שבו, בתמורה לכותרות בעיתון על סנקציות פליליות שלעולם לא יופעלו, פשוט מכרו את אלה שכבר משרתים".

במקביל, הוועדה החליטה לכלול את שליחותם של כ-100 חרדים מקהילת חב"ד בחו"ל במסגרת השירות האזרחי. מתנדבי חב"ד יוכלו להיספר כחלק מיעדי הגיוס שהוגדרו לחרדים בכל שנה, ובלבד שלא יפעלו בצפון אמריקה או במערב אירופה. על פי הסעיף שאושר, המימון השוטף של חסידי חב"ד בחו"ל יהיה על חשבון המנהלת לשירות אזרחי. ההחלטה התקבלה חרף ביקורת שהשמיעו נגדה אנשי משרד החוץ, שטענו כי ההכרה בשליחי חב"ד אינה חוקית, כיוון שרק משרד החוץ מוסמך להציב נציגים רשמיים במדינה זרה.

חיילת איסוף קרבי מנקה את נשקה, פברואר 2014צילום: מיכל פתאל

בימים האחרונים ניהלו הבית היהודי ויש עתיד משא ומתן בניסיון לגבש הסכמות שיאפשרו לאשר את חוק הגיוס. בבית היהודי הבהירו שנוסח החוק הקיים סותר הבנות שהוצגו בהסכמים הקואליציוניים, בעיקר בכל הנוגע לאחריות ישיבות לגיוס הצעירים החרדים. "המטרה שלנו היא לעודד ישיבות שמקדמות גיוס של תלמידיהן, ולא לפגוע בישיבות שלא פועלות באופן אקטיבי כדי להגדיל את מספר המתגייסים", אמר חבר בבית היהודי.

מקורות המעורים במגעים בין המפלגות טענו שהרקע למתיחות הוא סעיף "נסתר" שאישרה הממשלה במסגרת החוק שגיבשה ועדת פרי כבר לפני חודשים אחדים, המטיל סנקציות כלכליות על ישיבות שלא יעמדו ביעדי הגיוס כבר בתקופת הביניים - עוד לפני כניסתן לתוקף של הסנקציות הפליליות ב–2017. הסעיף, שכמעט נשכח, לא הוזכר בעימות שבין המפלגות עד הימים האחרונים. למרות חילוקי הדעות, בבית היהודי וביש עתיד העריכו כי נמצא שביל הזהב שיאפשר את אישור נוסח החוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ