מומחים לחברה החרדית: מעצר תלמידי ישיבות יוביל למרי אזרחי

אנשי אקדמיה, עיתונאים ואנשי ציבור יצאו בקריאה לרה"מ לבטל את הסנקציות הפליליות; "הסעיף לא ישיג שוויון בנטל אלא ירחיק אותו", הזהירו

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

"מעצר תלמידי ישיבות לא רק שלא יביא לגיוסם - קיים חשש שהוא יוביל למרי אזרחי נגד הגיוס, להפגנות אלימות ולהוראה של רבנים שתאסור על כל גיוס. במאבק כזה לא יהיו כל מנצחים, רק מפסידים. הוא לא ישיג שוויון בנטל אלא ירחיק אותו", כך כתבו שורה של אישי ציבור, במכתב שנשלח הערב (חמישי) לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולראשי הקואליציה לקראת העלאת חוק הגיוס החדש למליאת הכנסת בשבוע הבא.

החותמים, ובהם אנשי אקדמיה, אנשי ציבור ועיתונאים לשעבר, כמעט כולם מומחים מהשורה הראשונה בקהילה החרדית בישראל, קוראים לוותר על הסעיף הקובע סנקציות פליליות שהכניסה ועדת החוק בראשות ח"כ איילת שקד. על פי הסעיף יוטלו סנקציות פליליות על תלמידי ישיבות אם לא יושגו יעדי הגיוס השנתיים. הסנקציות הפליליות הן שהציתו את המחאה החרדית נגד חוק הגיוס, ועמדו במרכז העצרת שנערכה בתחילת השבוע בהשתתפות מאות אלפי חרדים.

המומחים, בהם הפרופ' מנחם פרידמן, חוקר החברה החרדית, ראש השב"כ לשעבר עמי איילון, הסופר דב אלבוים, הד"ר בני בראון מהאוניברסיטה העברית, דיקאן מכללת שערי משפט הפרופ' אביעד הכהן, סגן יו"ר המכון הישראלי לדמוקרטיה הפרופ' ידידיה שטרן, ד"ר נרי הורביץ ואחרים, מזהירים, כי הסעיף הזה יהיה "בכייה לדורות".

הפגנת החרדים, השבוע. דרוש לחץ כלכליצילום: גיל כהן-מגן

בין החותמים, גם פרשנים ועיתונאים שעסקו במשך שנים בסיקור המגזר החרדי, בהם אבירמה גולן, יאיר שלג, אמנון לוי ושחר אילן, כיום סמנכ"ל עמותת חדו"ש, שיזם את המכתב. גם הנשיא שמעון פרס התבטא לפני כשבועיים נגד סעיף הסנקציות, שדרשה מפלגת יש עתיד וקיבל את אישורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לפני שאושר בוועדה.

החותמים כותבים ביחס לסנקציות הפליליות, כי "גם אם צעד זה נראה צודק ושוויוני במבט ראשון, בפועל הוא יגרום רק נזק. בציבור החרדי החלו תהליכים אטיים של השתלבות בשירות צבאי ואזרחי ובעבודה. למדינה יש עניין לעודד ולהאיץ אותם, כדי להגדיל את השוויון ואת תרומת החרדים למשק ולביטחון. חוק המבוסס על סנקציות פליליות יתפרש בעיני ציבור זה כהכרזת מלחמה על עולם הישיבות וכזלזול של רשויות המדינה בערך לימוד התורה. סביר שיגרום לעצירת ההשתלבות של האוכלוסייה החרדית ויוביל את המדינה לקרע חברתי חמור". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ