לפיד נגד התיכוניסטים הסרבנים: משתמטים, מפונקים ועצלנים

התיכוניסטים שחתמו על מכתב הסירוב הגיבו לדברי השר בפייסבוק: "אנחנו משלמים מחיר אישי. עצלנות ופינוק זה לשרת בעיתון צבאי כמו לפיד"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים178
גילי כהן
גילי כהן

שר האוצר יאיר לפיד תקף היום (שני) את עשרות תלמידי התיכון שחתמו על . "זו אינה סרבנות, אלא השתמטות", פתח לפיד סטטוס שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו וזכה לאלפי לייקים. "הצעירים האלה אולי אינם לובשים שטריימל, אבל גם הם חרדים קיצונים. נטורי-קרתא חילונים שחושבים שאם הם מאמינים במשהו אז זה בסדר לשלוח אחרים לשאת בנטל, ואף לסכן במקומם את חייהם. אלה מסתתרים באוהלה של תורה, אלה באוהלה של צביעות".

שר האוצר הוסיף: "ההשתמטות החילונית אינה אידיאולוגיה. זהו פינוק של צעירים שבעים שחושבים שהכל מגיע להם ושיש אחרים - הילדים שלכם ושלי - שצריכים צריכים לשרת במקומם. אני מתבייש בהם".

הפרסום של לפיד עורר כצפוי תגובות זועמות מצד חותמי המכתב. "יאיר לפיד אמר שאנחנו נגד הדמוקרטיה ועושים מעשה לא מוסרי ועצלני, אך לפי מה שהוא כתב, ההבנה שלו במוסר ובדמוקרטיה היא קלושה. עצלנות ופינוק לא הולכים ביחד עם הצהרה תקשורתית, שהיא מלווה במחיר כבד שמגיע עד לישיבה בכלא", אומר אודי סגל, בן 18 וחצי מקיבוץ תובל.

סגל סיפר כי החליט לחתום על המכתב ולסרב להתגייס לצבא "בגלל שאני מסרב לקחת חלק בצבא של ממשלה שמתעסקת בכיבוש ובהפרה של זכויות אדם. אני מתנגד לשליטה הישראלית במיליוני פלסטינים שחיים בגדה המערבית ללא כל יכולת להשפיע על המשטר שנכפה עליהם. אני מתנגד להלכי הרוח שהצבא יוצר בחברה הישראלית, לאידיאל הקרבי והגברי שהוא יוצר בחברה שמרחיק כל מי שהוא לא חלק מאידיאל הזה - בין אם הוא אשה יהודייה, ערבי או חרדי".

סגל מתאר כי הדעות במשפחתו בעקבות החלטתו חלוקות, "אבל העיסוק העיקרי שלהם זה הדאגה להשלכות העתידיות של זה - של החיים בישראל עם סירוב לשרת בצבא". לסגל שני אחים גדולים יותר, אחד המשרת כעת בצבא ביחידה קרבית ואחר בוגר של יחידה שכזו. סבו לחם בארגון ההגנה, וסגל מתאר כי לו ולסבתו "מאוד קשה עם הבחירה, אבל גם הם תומכים בי".

צוות התקשורת של קבוצת חותמי המכתב, המכנים עצמם תנועת הסרבניות/ים, פרסם הצהרה בתגובה לדבריו של לפיד. "אתה טוען שאתה מאמין בדמוקרטיה אבל משרת בממשלה ששולטת על 3.5 מיליון פלסטינים שלא בחרו בה ואינם יכולים להשפיע באופן חוקי על קבלת ההחלטות שלה. מצב זה אינו שוויוני ואינו צודק. אם נראה לך שלשרת משטר כיבוש שבכל העולם מגדירים אותו כלא דמוקרטי זה מעשה מוסרי, אתה כנראה לא מבין מה זה מוסר". חותמי המכתב הגיבו גם על הגדרתם כ"מפונקים", ואמרו כי "עצלנות ופינוק זה שירות בעיתון צבאי וחזרה יומית הביתה. החתומים על המכתב מבת ים, מבני ברק, ומבית שמש, משועשעים שמי שגר בצפון תל אביב מגדיר אותנו כצעירים שבעים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ