טיוטת תוכנית פירון ללימודים בחופש הגדול מזכירה קייטנה

התוכנית אמורה לצאת לפועל בעוד כמה חודשים, אך עדיין לא ברור מי ידריך וינהל אותה בבתי הספר. בין הפעילויות המתוכננות: חוגים, קריאה וספורט

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

ועדת ההיגוי המיוחדת שמינה משרד החינוך על מנת לתכנן ולהגות את תוכנית הפעילות לקראת הפעלת בתי הספר בחופש הגדול צפויה לשלוח את הנחיותיה לרשויות המקומיות בימים הקרובים.

מטיוטת תוכנית הפעילות, שהגיעה לידי "הארץ", עולה כי למרות התעקשות גורמים במשרד החינוך ובמפלגת "יש עתיד" כי מדובר בתוכנית מהפכנית לקיצור החופש הגדול, ולא בקייטנות מסובסדות על ידי המדינה, עולה כי התכנים דומים מאוד ואף זהים לאלה של הקייטנות. כמו כן, גם בשלב זה לא יצאו הנחיות ברורות לרשויות לגבי גיוס אנשי צוות למילוי תפקידי ריכוז הפעילות והנחיית הילדים.

התוכנית צפויה לפעול כבר בחודש יולי הקרוב בכיתות א'-ב' ברחבי הארץ ובכיתות ג'-ה' ברשויות מקומיות חלשות, במימון הקרן לידידות. התוכנית נקראת "בתי הספר של החופש הגדול – קיץ של ידידות", על שם הקרן שתרמה 40 מיליון שקל מעלות התוכנית הכוללת, העומדת על 250 מיליון שקל בשנה.

פירון ולפיד במסיבת העיתונאים בה הודיעו על התוכנית, בנובמבר האחרוןצילום: עופר וקנין

בטיוטה נכתב בין היתר כי "יש לעודד מורים מבתי הספר להשתתף בתוכנית", זאת למרות שהמשרד הבטיח כי נטל העבודה בחופש הגדול לא ייפול על המורים. בנוסף, ראשי מחלקות חינוך מרחבי הארץ אומרים כי ההיענות מצד מורים ומנהלים לרכז את הפעילות נמוכה למדי, וכי יהיה קשה לגייס אותם בזמן הקצר שנותר.

לפי הטיוטה, בתי הספר נדרשים למצוא רכז בית ספרי עד 15 במארס, כלומר בעוד ארבעה ימים. במשרד החינוך אמרו כי כשייצא המסמך החדש בעוד כמה ימים, יינתן לבתי הספר זמן למצוא רכז עד סוף החודש.

במסמך נכתב עוד כי מספר התלמידים הממוצע בקבוצה יעמוד על 28 תלמידים, ושבעה בחינוך המיוחד. מלבד האפשרות להעסיק מורים מבית הספר או מבית ספר אחר, המשרד מאפשר להעסיק גם מדריכים, סטודנטים להוראה או סטודנטים, בליווי מדריך מסייע צעיר שהוא בוגר כיתות י'-יב' ועבר קורס הדרכה של משרד החינוך או קורס הדרכה של תנועת נוער כלשהי. גורמים מהמכללות לחינוך אמרו כי לא נוהל איתם עדיין דין ודברים על שינוי בלוח המבחנים כדי שהסטודנטים יוכלו להשתתף בפעילות הקיץ.

לפי הטיוטה, התכנים והפעילויות יכללו "פעילויות תרבות למידה והעשרה – חשיפה והתנסות חווייתית בתחומים שאינם בתוכנית הליבה, כמו בתחומי האמנויות, הספורט והחינוך הסביבתי".

בטיוטה מופיע סדר יום לדוגמה בקייטנה: בין 8:00 ל-9:30 – מפגש "בוקר של ידידות", גם הוא על שם הקרן לידידות; ב-9:30-10:00 פעילות בחצר והפסקת אוכל; בין 10:00 ל-11:30 חוגי עניין לבחירה - אמנות פלסטית, ספורט, שחמט או משחקי תחנות לפי סיפורים; בין 11:45 ל-12:45 פעילות קריאה או פעילות ספורט; ברבע השעה האחרונה עד 13:00 – סיכום היום. התלמידים יקבלו ארוחה קלה – לחמנייה עם גבינה, או טונה, ביצה, חומוס וכדומה.

בסוף ימי הקייטנה המסובסדת תתקיים פעילות שיא, בשיתוף הורים, בסימן "קשר משפחתי". במסמך נכתב כי "התלמידים יציגו בפני הוריהם הצגה קצרה בנושא המשפחה בשילוב קטעי נגינה. תוכני ההצגה יתבססו על טקסטים וספרים שאליהם ייחשפו במסגרת 'מועדון קוראים'".

עוד נכתב על הפעילות: "בחינת מסרים וערכים ביצירות ספרותיות – לימוד משותף של ההורים וילדיהם סביב יצירות ספרותיות בנושא המשפחה. בעקבות העיון ביצירות ובחינת המסרים החברתיים-ערכיים ייצרו ההורים וילדיהם תוצר אמנותי משותף".

מנהל מחלקת חינוך במחוז מרכז אמר ל"הארץ" כי ישנם דברים רבים וקריטיים שעדיין אינם ברורים והקיץ הולך ומתקרב. "עוד לא ברור לי מי ידריך בפועל את הילדים, וכיצד, בזמן שהולך ומתקצר, אמורים לגייס מדריכים איכותיים? בקרב צוות ההוראה שלי ההיענות להפעלת התוכנית נמוכה מאוד. אני המון שנים במערכת החינוך ואני לא זוכר עמימות כזאת לקראת פרויקט כה קריטי. זה מדאיג".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ