תוגת החילונים: הלילה העצוב של המחנה הציוני בבית שמש

"העיר בית שמש עומדת למות", נכתב בראש עצומה שדורשת משר הפנים להפריד את בית שמש החילונית מהחרדית. מפסידי הבחירות חוששים מהעתיד

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

אתמול ב-2 לפנות בוקר הגיע אלי כהן למטהו בבית שמש הישנה. זה היה זמן קצר אחרי שבקרב מאות הפעילים שהצטופפו במקום החלה לחלחל ההבנה שהקרב אבוד. "למרות העצב ואי־שביעות הרצון אני מבקש ממכם לקבל את ההכרעה הדמוקרטית", אמר כהן. "אין דרך אחרת לנהל דמוקרטיה. הכל מאחורינו, עכשיו צריך להמשיך קדימה". לאחר מכן הוא ביקש מהקהל לעמוד לשירת התקווה. "אבל אין תקווה", צעקה אחת הפעילות.

יום הבחירות והתקופה שקדמה לו לא בישרו את הסיום העגום מבחינת תושביה הלא־חרדים של בית שמש. בשבועות האחרונים הם הפיקו קמפיין בחירות מרשים מאוד במטרה מוצהרת להגיע לכל אחד מהמצביעים בשכונות החילוניות והדתיות של העיר.

יום הבחירות עצמו הביא את המתיחות ששוררת בעיר בחודשים האחרונים לשיא. בין הצדדים פרצו לאורך היום אין ספור תגרות מילוליות וגם כמה תגרות ידיים. אך בסופו שררה אופטימיות זהירה בסביבת כהן.

ניתוח שיעורי ההצבעה הפיח בהם תקווה שהמהלך המשפטי הדרמטי לביטול הבחירות הקודמות עומד להשתלם להם. בתום ספירות המעטפות התברר כי 76% מבעלי זכות הבחירה הלכו להצביע. נתון זה גבוה ב–11% מהנתון בבחירות באוקטובר. הערכה הרווחת היתה שמי שהעלו את השיעור היו החילונים והדתיים, תומכי כהן, שכן החרדים מיצו את פוטנציאל ההצבעה שלהם כבר בסיבוב הקודם.

מטה המועמד החילוני אלי כהן אחרי סגירת הקלפיות בבחירות בבית שמשצילום: אמיל סלמן

גם במטה ש"ס הודו שהם בבעיה, והאווירה שם עם סגירת הקלפיות היתה מדכדכת. "אם יש מעל 75% הצבעה אנחנו צריכים נס כדי לנצח", אמר אחד הפעילים במטה אבוטבול. במטה של כהן, כמה רחובות משם, היתה אותה שעה חגיגה. עשרות שרו וצרחו את סיסמת הגיוס של המחנה: "לא מוותרים על בית שמש".

גם כאשר התוצאות הראשונות הראו תמונה עגומה מבחינת המועמד שלהם הם המשיכו לשיר, באמונה שהקלפיות החילוניות שתיכף יגיעו, יהפכו את הקערה על פיה. רק כאשר הלילה התארך והתוצאות זרמו והפער סירב להיסגר, החלו החיוכים להימחק ואותם החליפו קולות הייאוש.

רבים מתומכי כהן ראו בבחירות יותר מקרב פוליטי, הם ראו בה מערכה על אופייה של העיר ובעבור רבים גם מערכה על סיכוייהם ושל ילדיהם להמשיך ולהתגורר בה. "זהו זה. נגמר, ומה נעשה עכשיו?", אמרה אחת הפעילות. "צריך לחפש מקום לגור", ענתה חברתה.

היו שטענו שהמערכה היתה אבודה מראש. שמתישהו במהלך חמש שנות כהונתו של אבוטבול חצתה העיר את נקודת האל־חזור. בנקודה הזו כבר התגוררו בעיר די חרדים שלא ניתן יהיה לנצח אותם, בלי קשר למידת ההשקעה והמקוריות של הקמפיין או האטרקטיביות של המועמד. מוסכם שהחרדים אינם, בינתיים, רוב בבית שמש, אך בשל ההתנהלות הפוליטית שלהם ויכולת גיוס הציבור, אין להם צורך להיות רוב כדי לנצח בבחירות והם ינצחו אותן מכאן ואילך. מכאן, שבית שמש הפכה אתמול לעיר חרדית.

"ציבור חילוני לא יכול לנצח ציבור חרדי, מפני שציבור חילוני הוא ציבור חושב וחרדי הוא ציבור מבצע, לא צריך לשכנע אותו, דמוקרטיה לא יכולה לנצח דיקטטורה", סיכם אתמול ישראל שפיז, צעיר תושב העיר ופעיל בכיר במטה הליכוד שליוונו אותו בשבועות האחרונים.

לאורך מערכת הבחירות נשמעו נבואות זעם רבות לגבי עתידה של העיר מעתה ואילך. רבים חזרו על המשפט "אם אלי מפסיד אני עוזב את העיר". אך אנשים ככל הנראה לא יעזבו את עירם כל כך מהר, ולא צריך לצפות לגל עזיבה המוני. אבל הכל מסכימים שהתופעה של אי־חזרתם של הצעירים ונטישת אנשי מעמד הביניים תימשך ותתגבר.

"הבן שלי, נשוי עם שתי בנות, אומר לי 'אבא בוא נעזוב. נלך לדרום, נלך לגליל, אין לנו מה לעשות פה'", אומר ציון סולטן, עיתונאי מקומי וממובילי המחנה הלא־חרדי בעיר. "אנשים רבים יעשו את זה, זו האווירה. כבר היום אתה יכול למצוא מושבות של אנשי בית שמש במזכרת בתיה, בראשון ובמודיעין".                          

גלגל ההצלה היחיד שנותר לציבור זה הוא תוכנית ההפרדה של בית שמש לשתי ערים. אתמול כבר פורסמה עצומה בנושא המיועדת לשר הפנים.: "העיר בית שמש עומדת למות", נכתב בכותרת. 309 איש חתמו עליה. "ראיתי כבר ימי כיפור יותר שמחים מהיום", סיכם שפיז.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ