פרס ישראל על מפעל חיים יוענק לעדינה בר שלום ואבי נאור

בר שלום, בתו של הרב עובדיה יוסף ומקימת מכללה לחרדים, נבחרה בשל "עשייתה פורצת הדרך לגישור על סשעים ופערים חברתיים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר החינוך, שי פירון, הודיע היום (שלישי) על זכייתם של עדינה בר שלום ואבי נאור בפרס ישראל בתחום מפעל חיים - תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה.

בנימוקי ועדת הפרס צויין כי בר שלום, בתו הבכורה של הרב עובדיה יוסף, ראויה לפרס "בשל עשייתה פורצת הדרך לגישור על שסעים ופערים חברתיים וקידום ושילוב בין אורח החיים החרדי לפתיחות חברתית ולהשכלה גבוהה.

"בר שלום באמונתה הובילה למיזמים שבהם בני החברה החרדית רוכשים השכלה לצד לימודי תורה כאמצעי למוביליות חברתית והשתלבות במעגל העבודה". עוד נכתב כי "בר שלום השכילה לנווט במים סוערים על השקפות מנוגדות ומחלוקות עזות ולהעלות תרומה חברתית משמעותית באחר".

בנימוקים לזכייתו של אבי נאור ציינה הוועדה כי "הוא מהאבות המייסדים של תעשיית ההיי טק הישראלי. הוא בחר להקדיש את מיטב מרצו וכספו ליוזמות פורצות דרך בתחום המאבק בתאונות הדרכים ובתחום החברה בישראל. אבי נאור הקים ומימן את עמותת "אור ירוק" שמובילה בהצלחה למאבק יסודי ומעמיק בתאונות הדרכים והיוותה גורם מרכזי בירידה משמעותית מספר ההרוגים בשנה לאורך שנים".

בר שלוםצילום: תומר אפלבאום
נאורצילום: מיכל פתאל

עוד צוין כי "נאור משקיע במגוון רחב של פעולות חברתיות פורצות דרך עם נוער בסיכון ואוכלוסיות מוחלשות. בפעילותו מעמיד סטנדרטים חדשים של מעורבות עמוקה וניהול ברמה הגבוהה ביותר ובכך מהווה מוביל דרך במעורבות חברתית במגזר השלישי".

בר שלום אמרה בשיחה עם "הארץ" לאחר ההודעה על קבלת הפרס כי "הופתעתי מאוד. אני לא יודעת איך מגיבים אפילו, אני ממשיכה את העבודה הרגילה, בשבילי זה היה יום עבודה. הלוואי ואהיה ראויה בעיני כל אחד ואחד לפרס הזה, מפני שזה פרס של אחדות ישראל, אהבת ישראל, והלוואי ואני אמלא את כל הציפיות שתולים בי".

עדינה בר שלום נולדה ב-1945 והיא נשואה לרב עזרא בר שלום. לאחר לידת בנה הראשון יצאה לעבוד בתפירה, וכעבור שנתיים פתחה סלון לכלות. בעשור שעבר, בר שלום ביצעה צעד מהפכני, שהביא לכך שכיום ישנם כ-7,000 סטודנטים חרדים במסלולים מיוחדים במוסדות שונים להשכלה גבוהה, ומספרם הולך וגדל.

במארס 2001, היא פתחה מכינה קדם-אקדמית עבור עשרות בנות חרדיות למטרת שילובם בלימודים אקדמיים. באוקטובר 2003 השתלבו 45 נשים חרדיות בלימודי עבודה סוציאלית במכללה החרדית ירושלים, אותה הקימה הרבנית. נשים אלו קיבלו בסיום לימודיהן תואר ראשון בעבודה סוציאלית מטעם אוניברסיטת בר אילן. המכללה החרדית הוקמה כ"בית" לאוניברסיטאות המלמדות בה ומעניקות תארים לחרדים, הלומדים בה, תוך הבנה והתאמה של הצרכים המיוחדים לאוכלוסיה זו מבלי לפגוע בתכנים האקדמיים.

מאז, נפתחו במסגרת המוסד חוגי לימוד רבים למבחר מסלולי לימוד לתואר ראשון, כמו פסיכולוגיה, מדעי המחשב, לוגיסטיקה וכלכלה, קלינאות תקשורת, ניהול, מדעי המדינה ותקשורת. כמו כן נפתחו מסלולים לתואר שני, כגון תרפיה במוזיקה, ניהול ויישוב סכסוכים, ייעוץ חינוכי ועוד.

בעקבות המכללה החרדית בירושלים נפתחו מסלולים ומכללות דומות ברחבי הארץ, המעניקות תואר בחסות האוניברסיטאות, אך בתנאי הפרדה בין גברים לנשים ועם התאמה מסוימת של תכני הלימוד. במל"ג ובות"ת רואים כיום בשילוב חרדים בהשכלה הגבוהה צעד משמעותי ומרכזי על מנת לשלבם בכלכלה ובחברה הישראלית, ופועלים להרחבת תחומי הלימוד שלהם.

בשנה שעברה נעצר התהליך בו אמורה היתה האוניברסיטה העברית לקחת חסות על המכללה של בר שלום, בגלל סירוב של רבים מאנשי הסגל במוסד, לקחת חסות על מכללה המלמדת בהפרדה, וליצור למעשה שלוחה חרדית של האוניברסיטה העברית. הנושא נמצא עדיין במגעים בין בר שלום להנהלת הות"ת והאוניברסיטה.

בראיון ל"מוסף הארץ" ב-2008 סיפרה בר שלום שאביה שמח בשעתו על המיזם. "כשבאתי אליו עם הרעיון להקים אוניברסיטה חרדית, הוא שמח ובירך אותי", היא מספרת. "כנראה לכל דבר הזמן שלו. אולי אם הייתי מתעוררת קודם, אבי לא היה מסכים.

"אני לא יכולה לעצום את עיני מפני מה שמתרחש בחברה שלנו", אמרה אז בראיון. "העוני, הפחד, החרדות מפני איך לקיים משפחה, איך לחתן את הילדים. אני חושבת שהחברה החרדית צריכה להיות בנויה על לימוד התורה, אבל במקביל צריך לאפשר לכל מי שרוצה ללמוד מקצוע. לא להגיד מלמעלה 'אתם חייבים לעבוד', אלא לפתוח את הדלת כדי שיוכלו להתפרנס בכבוד".

פרופ' גבריאלה שלו שימשה כיו"ר ועדת הפרס ולצדה חברי הוועדה שלמה דברת, האב גבריאל נדאף, פרופ' זהבה סולומון ויואל פלדשו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ