בשל העומס: לא יינקטו צעדים נגד מבקשי מקלט שלא הספיקו לחדש אשרות

מבקשי מקלט רבים לא מצליחים להאריך את אשרותיהם, וחלקם אף פוטרו. רשות ההגירה הודיעה כי לא תבצע אכיפה נגד העובדים או המעסיקים

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

רשות האוכלוסין וההגירה הודיעה כי לא תבצע פעולות אכיפה נגד מבקשי מקלט מאריתריאה וסודאן שלא הצליחו לחדש את אשרות השהייה שלהם בישראל בשל העומס בלשכות האוכלוסין. כמו כן, הרשות לא תנקוט צעדים נגד המעסיקים של מבקשי מקלט המחזיקים באשרה שפג תוקפה. מבקשי מקלט רבים מתלוננים כי לא הצליחו לחדש את אשרת השהייה זמן רב ולדבריהם, מעסיקים חוששים להעסיק אותם ללא אשרת שהייה בתוקף וחלקם אף פוטרו מעבודתם.

"לגבי חידוש האשרות, אנחנו יודעים שיש כאלו שלא קיבלו מענה", אמר הבוקר (רביעי) נציג הרשות, מוטי ברקוביץ', בדיון בוועדת העובדים הזרים בכנסת. "זה לקראת פתרון מלא. עד אז נטפל בכל מקרה לגופו. אם נגיע לעסק ויש שם עובד שהאשרה שלו הסתיימה ולא חידש כי עמד בתור, לא נבצע אכיפה כנגד העובד וגם לא כנגד המעסיק", התחייב ברקוביץ'. הוא ציין כי בחדרה וברמת גן ייפתחו בקרוב שתי לשכות ייעודיות נוספות למבקשי מקלט מאפריקה, נוסף לזו שהחלה לפעול לפני שבועיים בתל אביב.

מבקשי מקלט ממתינים בתור ללשכת האוכלוסין בתל אביב, בשבוע שעברצילום: מוטי מילרוד

יו"ר ועדת העובדים הזרים, ח"כ מיכל רוזין (מרצ), אמרה בדיון כי "מדיניות הממשלה, שמטרתה למרר את חייהם של מבקשי המקלט כדי שיעזבו מרצון, חוזרת אלינו כמו בומרנג. כולנו משלמים את המחיר: מעסיקים שומרי חוק נאלצים לוותר על עובדים חיוניים, מבקשי המקלט מוצאים עצמם ללא פרנסה וללא יכולת לשלם שכר דירה, ותושבי דרום תל אביב סופגים את ההשלכות של עוד מאות מבקשי מקלט חסרי מעש שנזרקים לרחוב". לביקורת על התנהלות המדינה הצטרף גם עו"ד זרי חזן, יו"ר ועדת הגירה בלשכת עורכי הדין. "צריך להגיד את האמת - זו מדיניות להמאיס את החיים על מבקשי המקלט", אמר.

בדיון מתחו גם נציגי התאחדות המלונות ואיגוד המסעדות והברים ביקורת על מדיניות הממשלה, המקשה על העסקתם של מבקשי מקלט. "בשטח קורה מצב שהמעסיקים במבוכה, לא יודעים מה קורה והפליטים ניזוקים", אמר יואב בכר, סמנכ"ל משאבי אנוש בהתאחדות המלונות. לדבריו, המעסיקים חוששים שיינקטו נגדם צעדים.

מנכ"ל איגוד המסעדות והברים, שי ברמן, אמר כי במסעדות מועסקים כ-10,000 מבקשי מקלט, מהם כ-3,000 עובדי מטבח. "הם עובדים כטבחים לכל דבר. יש לנו מצוקה אדירה בתחום המטבח. מבקשי המקלט שהתחילו לעבוד בניקיון, היום אנחנו כבר מעסיקים אותם גם במטבחים. למעשה, מה שהשביתה האחרונה המחישה לנו זה שאנחנו תלויים בהם", הדגיש וציין כי ישראלים אינם מעוניינים במשרות שבהן מחזיקים מבקשי המקלט.

"אין פתרון מקומי כאן לבעיית התעסוקה במקצועות הללו", הוסיף ברמן. "המעסיקים לא צריכים להיות עבריינים. המדינה שלנו גורמת לנו לעבור על החוק. הוא ציין כי בקרב המעסיקים יש בלבול רב באשר להעסקת מבקשי המקלט, שכן גם על האשרות התקפות נכתב כי אינן מהוות היתר עבודה. נוסף לכך, ציין כי יש קושי לרכוש ביטוח רפואי לעובדים ללא אשרות בתוקף וכי מעסיקים רבים אינם יודעים כיצד לנהוג בתשלום פיצויים לעובדים שנשלחו על ידי המדינה למתקן חולות.

עמנואל, מבקש מקלט מאריתריאה, סיפר בדיון כי רק אתמול, לאחר ניסיונות רבים, הצליח לחדש את אשרת השהייה שלו בתום המתנה ארוכה מחוץ ללשכה החדשה בתל אביב. עם זאת, הרשות הנפיקה לו אשרה לחודש אחד בלבד. נציגיה אמרו לו כי על מנת לקבל אשרה לתקופה ארוכה יותר יהיה עליו לשוב עם מסמכים המאמתים את היותו נשוי ואב לילדים. נציג רשות האוכלוסין ברקוביץ' ציין בדיון כי בשלב זה נשים מקבלות אשרות לחצי שנה וגברים לארבעה חודשים, למעט אלה שמקבלים הוראה להתייצב במתקן חולות תוך חודש.

נציג רשות האוכלוסין דיווח כי במתקן חולות שוהים עתה כ-1,200 מבקשי מקלט מאפריקה ובסהרונים כלואים כ-700 נוספים. בעוד שבועיים צפוי בג"ץ לדון בהרכב מורחב של תשעה שופטים, בראשות נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס, בעתירת ארגוני זכויות האדם נגד התיקון החדש לחוק למניעת הסתננות. התיקון, שאושר בכנסת לפני כשלושה חודשים, מאפשר כליאה לשנה, ללא משפט, של מבקשי מקלט מאפריקה שנכנסים לישראל בלי היתר, ומסדיר את הפעלת מתקן חולות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ