העיצומים במשרד החוץ עלולים לגרום לביטול המשלחות לפולין

הנחיה שניתנה לשגרירויות לעצור את התשלום לספקים עלולה להביא לביטול המסע, שכן ההתחייבות הכספית מול חברת האבטחה הפולנית מתבצעת על ידן

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

במסגרת העיצומים במשרד החוץ, שגרירויות ישראל בעולם הונחו לפני כשבועיים שלא לסייע למשלחות ישראליות בחו"ל ולא לתת התחייבויות כספיות לספקים. עצירת התשלום לספקים עלולה להביא לביטול משלחות הנוער לפולין, שכן ההתחייבות הכספית מול חברת האבטחה הפולנית מתבצעת על ידי השגרירות. הקשיים הלוגיסטיים עלולים לגרום לביטול יציאתן לפולין של 13 משלחות (כ-2,000 בנות ובני נוער), כבר ביום שני הקרוב. עד אפריל צפויות משלחות של 10,000 בני נוער.

זוהי הפעם השנייה שעיצומי משרד החוץ מאיימים על המשלחות לפולין. ביולי האחרון התעורר חשש כי עיצומי עובדי משרד החוץ יביאו לביטולן של 17 משלחות תלמידים לפולין באוגוסט. זאת, בשל חוסר היכולת להנפיק דרכונים דיפלומטיים עבור מאבטחי המשלחות. אולם, בסופו של דבר נפתר המשבר.

1,000 התלמידים שילמו אז את העלויות הגבוהות של המסע, העומדות על יותר מ-5,000 שקלים לכל תלמיד, והתעורר חשש כי הם לא יקבלו את כספם בחזרה, מכיוון שסוכנויות הנסיעות טענו כי דמי הביטול הם מלוא הסכום.

משלחת נוער ישראלי בוורשה, ב-2011צילום: אי–פי

העיצומים במשרד החוץ החלו בתחילת החודש, לאחר פיצוץ הליך הגישור בין משרד האוצר לבין ועד עובדי משרד החוץ, שאותו ניהל בשבעת החודשים האחרונים נשיא בית הדין לעבודה לשעבר השופט בדימוס סטיב אדלר. גורמים בהנהלת משרד החוץ ובמשרד האוצר טוענים כי נציגי ועד העובדים פרשו מהליך הגישור כיוון שהבינו שאדלר עומד לקבל את הצעת משרד האוצר כבסיס לפתרון.

טיוטת הצעת משרד האוצר, שפורסמה ב-TheMarker, לא כללה תוספות שכר גלובליות לעובדי משרד החוץ, אך כללה פתרון כמה מבעיותיהם כמו סיוע לבן או בת זוג של דיפלומטים במציאת עבודה אחרי חזרה משליחות בחו"ל, השתתפות בעלויות שכר לימוד בחו"ל לילדים מתחת לגיל שלוש ועוד. עלות הצעת משרד האוצר כללה הטבות של למעלה מ-50 מיליון שקלים.

ועד עובדי משרד החוץ טוען כי החליט לפרוש מהליך הגישור כיוון שנציגי משרד האוצר לא שיתפו פעולה באופן רציני והגישו הצעה "ממוחזרת" שאינה עונה לבעיותיהם של הדיפלומטים ובני משפחותיהם. "חלק ניכר מהצעת האוצר כבר מתקיימת הלכה למעשה מזה שנים, ובחלק אחר מהמקרים מדובר בתנאים שנתנו בעבר לעובדים ולבני זוגם ונגזלו מהם באופן חד צדדי", אמר יו"ר ועד עובדי משרד החוץ יאיר פרומר. "נושאים עיקריים ומהותיים אותם העלו העובדים לאורך ההליך כולו זכו להתעלמות חד־משמעית במסמך שהוגש על ידי האוצר לשופט אדלר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ