ירדן סקופ

שנת הלימודים הקרובה, תשע"ה, תיפתח ב-1.9.2014, כך הודיע היום (ראשון) משרד החינוך. בכך קיבל שר החינוך, שי פירון, את המלצות מסקנות הוועדה המקצועית שהוקמה בנושא. כמו כן, לוח החופשות של השנה הבאה לא יכלול את רצף החופשות ("גשר") שהונהג בשנים האחרונות בין יום כיפור לסוכות. גם חופשות חנוכה ופסח יתקצרו ביומיים. עם זאת, סך ימי הלימודים יישאר זהה, לאחר שיוספו ימי חופשה לחגים אחרים.

על פי הודעת משרד החינוך, במהלך חופשת הקיץ תופעל לראשונה "התוכנית לקיצור החופש הגדול" - קייטנות ממלכתיות מסובסדות. החל מהקיץ הקרוב כל ילדי כיתות א' ו-ב', כ-200 אלף תלמידים, יוכלו להגיע לבית הספר לשלושה שבועות נוספים במתכונת קיץ. בשנה הבאה תופעל התוכנית לכיתות ג' ו-ד' ובהמשך גם לכתות ה'-ו'. למעשה, לא מדובר בקיצור החופש אלא בפעילויות העשרה מסובסדות בהן התלמידים לא מחויבים להשתתף.

כבר בקיץ הקרוב תופעל התוכנית גם בקרב לפחות 30 אלף תלמידים בכיתות ג'-ה', ותתרכז בעיקר בלימודי השפה האנגלית. התלמידים, משכבות סוציו-אקונומיות נמוכות, ייבחרו על ידי ועדות במשרד הרווחה. בכל מקרה, על פי התוכנית לא יהיה מדובר ביישוב שלם, אלא במסגרת שכונות או כמה בתי ספר.

פתיחת שנת הלימודיםצילום: אוליבייה פיטוסי

"הניסיון להקדים את פתיחת שנת הלימודים ל-27 באגוסט נכשל", אומר יו"ר ארגון המורים, רן ארז, החבר בוועדה שהמליצה על חזרה ל-1 בספטמבר. "ההורים לא קיבלו שום דבר, מכיוון שהחופש הגדול נותר ארוך, ותוספת החופשות במשך השנה הכבידה עליהם. התברר שהשינוי לא היה לטובתם".

ארז מסביר כי קיצור החופש הגדול יצר בעיה בתנאי הפנסיה של המורים, שמחושבים על פי החודש האחרון בתפקיד. "המורים יוצאים לפנסיה ב-1 בספטמבר אבל השכר האחרון שלהם מחושב עד 26 באוגוסט. מכיוון שמספר ימי העבודה באוגוסט קטן בחמישה, הפנסיה מחושבת על בסיס שכר נמוך יותר. יש למהלך הזה השלכות ארוכות טווח, ולכן המורים מסכימים להחזיר את הגלגל אחורה".

שנת הלימודים הנוכחית החלה ב-27 באוגוסט, בשל יישום המלצות ועדה שפעלה במשרד החינוך ב-2011 בראשות מנכ"ל משרד האוצר והרווחה לשעבר איש העסקים שמואל סלבין. ב-2012 המהלך יצא אל הפועל. לאחר קיצור החופש הגדול, הורים רבים התלוננו בפני משרד החינוך על תוספות ימי החופשה במשך השנה, וארגוני המורים טענו כי המהלך יפגע בתנאי הפנסיה. ב-2013, בעקבות תלונות הורים על הארכת חופשת ל"ג בעומר החליט פירון להקים את הוועדה הנוכחית, שצפויה להגיש את המלצותיה בחודשים הקרובים.

מארגון הורים עובדים לשינוי נמסר כי הגוף "מאוכזב לגלות ששוב עמדת ההורים היא עמדת מיעוט שלא נספרת, ושוב עמדת מערכת החינוך נקבעת ללא שיתוף הורים. התנגדנו לחזרה לראשון לספטמבר ששוב מאריך את החופש הגדול עבור כל הילדים שלא יזכו למסגרות משלימות בקיץ, חזרה ל-1 בספטמבר בלי ליצור שינוי רציני, חדש, יסודי, של לוח החופשות, שינוי שיתאים למשפחות במאה ה-21.

"מדובר בבעיה לאומית שתתפוצץ לנו בפנים בשנים הקרובות. אנחנו נמשיך להיאבק למען התאמה הולמת של לוח החופשות של ההורים והילדים למען עתיד ילדינו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ