בית הדין: הנוהל לפיטורי מורה ערבי לאחר תחילת השנה תמוה, בלשון המעטה

בית הדין לעבודה בחיפה דן בבקשתה של מורה דרוזית שפוטרה באמצע שנת הלימודים באמצעות נוהל של משרד החינוך המפלה דרוזים וערבים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הנוהל של משרד החינוך המאפשר פיטורי מורה ערבי או דרוזי לאחר תחילת שנת הלימודים "מעורר תמיהה, בלשון המעטה" - כך כתב ביום ראשון הרכב שופטי בית הדין האזורי לעבודה בחיפה, בדיון שקיים בבקשת מורה דרוזית שפוטרה מעבודתה באמצע השנה. התביעה שהגישה המורה ושפורסמה ב"הארץ" גילתה נוהל מפלה זה של משרד החינוך, המאפשר לפטר מורים ערבים או דרוזים בחודש הראשון לשנת הלימודים, בנימוק של "טעויות בשיבוץ".

רוודא שקור, המלמדת זה ארבע שנים, עבדה כמורה לחינוך מיוחד בבית ספר במועצה המקומית כיסרא־סמיע. היא פנתה לבית הדין האזורי לעבודה בחיפה, יחד עם ארגון המורים, בבקשה לבטל את ההוראה המפלה שהביאה לפיטוריה, כטענתה, ולהחזירה לעבודה כמורה. בפנייה לבית הדין, באמצעות עורכי הדין סיגל פעיל וזוהר גיפס, טוענת שקור לקיומם של סעיפים פסולים בנוהל של משרד החינוך, שאותם יצר למגזרים הדרוזי והערבי.

בפנייה לבית הדין טענו המורה וארגון המורים כי "אין כל טעם ענייני או רלוונטי להחריג את הוראות הדין והפסיקה המגינות על עובדי הוראה מפני פיטורים לפני תום שנת לימודים, החלות על כלל עובדי ההוראה בישראל, יהודים וערבים כאחד, ולקבוע באופן חד־צדדי הסדר המיוחד אך ורק למגזר הערבי ולמגזר הדרוזי, שלפיו, ניתן לפטר עובדי הוראה ערבים באמצע שנת הלימודים ולמעשה סמוך לאחר תחילתה. זאת, תוך הפרת האיסור המוחלט לפטר עובד הוראה באמצע השנה, רק משום היותו שייך למגזר עדתי מסוים".

בית ספר בירושלים. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אמיל סלמן

תקנון משרד החינוך אוסר על סיום עבודת עובד הוראה בעת שנת הלימודים, אלא אם נוצרו נסיבות חמורות. המורה וארגון המורים טוענים שכדי לעקוף נוהל זה, הוכנסו סעיפים מפלים החלים על המגזרים הערבי והדרוזי בלבד. לפי תצהיר שהגיש לבית הדין ג'מאל כבישי, מנהל תחום כוח אדם במחוז הצפון של משרד החינוך, "נוהל העברות, שיבוצים והשלמות משרה בבתי ספר במגזר הערבי, נוצרו עקב היצע גבוה מאוד של עובדי הוראה, אל מול מיעוט משרות פנויות בבתי הספר". נוהל דומה יש גם במגזר הדרוזי.

הרכב השופטים, בראשות נשיאת בית הדין השופטת איטה קציר, כתב בהחלטתו כי "לא הוכח בבית הדין, אפילו לא לכאורה, כי קיימת הוראה זהה בנוהל השיבוצים במגזר היהודי". על אותו נוהל ייחודי למגזר הערבי והדרוזי כתב הרכב השופטים כי "קשה להתעלם מהעובדה כי הסעיפים לנוהל השיבוצים במגזר הערבי והדרוזי נותנים, לכאורה, 'מטריית הגנה' למשרד החינוך על כל טעות שיבצע בשיבוץ, וכי הוא יכול לבטל כל שיבוץ ללא שימוע לעובד, ללא הסבר או הנמקה לעובד, וכנראה גם ללא פיצוי למורה שנפגע מהתנהלות משרד החינוך, וזאת בין אם הדבר נעשה בתום לב ובין אם הדבר היה אולי נגוע בשיקולים זרים".

בית הדין הודיע כי יכריעו בתביעה זו בדיון בתביעה העיקרית ולא במסגרת הבקשה לצו מניעה זמני. בה בעת דחו השופטים את בקשת המורה לבטל את פיטוריה, שכן חלפו שני שלישים ממועד תחילת שנת הלימודים ומאזן הנוחות וטובת התלמידים מחייבים לא לגרום לזעזועים במערכת החינוך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ