משרד החינוך התיר לגבות סכומים גבוהים מהורי התלמידים בבתיה"ס הייחודיים

המשרד אישר בחוזר מנכ"ל להוסיף עד 15 שעות לימוד נוספות בכל המוסדות, בהם הדמוקרטיים והאנתרופוסופיים, שבעבורן ייגבו סכומים משתנים לפי גילים

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

משרד החינוך פרסם אתמול (שני) את חוזר המנכ"ל הסופי שמסדיר את גביית תשלומי ההורים בבתי הספר הייחודיים ברחבי הארץ. החוזר דומה מאוד לטיוטה שיצאה בחודש יולי, אשר פרטיה פורסמו ב"הארץ".

עד היום גבו בתי ספר רבים, המכונים פרטיים אך מתוקצבים בדרך כלל באופן חלקי על ידי משרד החינוך, תשלומים גבוהים במיוחד ללא היתר. בין היתר היו אלה בתי ספר אנתרופוסופיים או דמוקרטיים ברחבי הארץ ובתי הספר לטבע ולאמנויות בתל אביב. מוסדות אלה נודעים כאליטיסטיים וגבו לעתים 1,000 שקלים ויותר מכך בחודש מכל תלמיד, בעוד שמשרד החינוך העלים עין מהדבר. כעת מתיר המשרד באופן רשמי למוסדות לגבות סכומים מסוימים עבור הפעילות.

חוזר המנכ"ל החדש מתייחס גם לגבייה על לימודים במגמות ייחודיות כמו אמנות וספורט ברמת חמש יחידות לימוד, וקובע כי עלותן תהיה עד 750 שקלים לשנה למגמה אחת ולא תעלה על 1,500 שקלים לתלמיד הלומד בשתי מגמות. המשרד קובע כי התשלום יהיה עבור שעות לימוד בלבד ולא על רכישת ציוד.

בבתי הספר הייחודיים מתיר המשרד לגבות את הסכומים דרך הסעיף של שעות תוכנית לימודים נוספת (תל"ן). בכלל המערכת הוא מתיר להוסיף עד חמש שעות תל"ן בשבוע שלהן יהיה מחיר קבוע. בבתי הספר הייחודיים יותר להוסיף עד חמש שעות בכתות א'־ד' ועד עשר שעות בכתות ה'־יב'. פירוש הדבר הוא שבסך הכל יוכל בית הספר להוסיף בין עשר ל–15 שעות תל"ן. הסכום המרבי לגבייה, לפי טבלה המוצגת בחוזר, משתנה בין שכבות הגיל ועומד על 885 שקלים לשנה לכתות א'־ד', 1,770 שקלים לשנה בכתות ה'־ו', 2,120 שקלים לשנה בכתות ז'־ט' ו–2,300 שקלים לשנה בכתות י'־יב'.

בית הספר לטבע בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

בחוזר נכתב עוד כי "במוסד חינוך על־יסודי מוכר שאינו רשמי, המקיים תוכנית לימודים נוספת מאושרת לפי סעיף זה, בהיקף של שמונה שעות שבועיות ומעלה, אפשר יהיה לגבות סכום נוסף של עד 400 שקלים לתלמיד לשנה לכיסוי הוצאות על הפעלת מוסד החינוך בשעות אחר הצהריים".

מלבד זאת, יש בכלל בתי הספר טבלת תשלומי הורים "רגילה" על טיולים, ארוחות, רכישת ציוד ופעילויות נוספות, שמגיעה גם היא לקצת יותר מ-1,000 שקלים בשנה, אותה יש לחשב גם כן בגביית התשלומים.

מחיר שעת תל"ן עלה בשנה האחרונה מ–119 שקלים בחינוך הקדם יסודי ל–199 שקלים, בחינוך היסודי מ–116 ל–177 שקלים, בחטיבות הביניים עלה הסכום מ–133 ל–212 שקלים, ובחטיבה העליונה מ–149 שקלים ל–230. כך למשל, הורה שילדו לומד בבית ספר ייחודי 15 שעות תל"ן בשבוע, המקסימום המותר, צפוי לשלם כ–5,000 שקלים בשנה.

חוזר המנכ"ל הוא חלק ממהלך שמקיים כעת משרד החינוך לחתימה על הסכם עם בתי הספר הדמוקרטיים, ואחריהם האנתרופוסופיים, על מנת שייחשבו כחלק מהחינוך הממלכתי הציבורי. בכנס שנערך בשבוע שעבר בסמינר הקיבוצים, הציגו חברי המכון לחינוך דמוקרטי את הסעיפים שכבר הסכימו עליהם עם משרד החינוך, ובהם הכרה בדרך הפדגוגית של בתי הספר הדמוקרטיים, מתן גמישות ועצמאות בניהול השוטף של מוסדות אלה, לימוד מקצועות הליבה ומתן אפשרות לבחירה חופשית בהם. סעיפים נוספים נוגעים לכך שבתי הספר יהיו רב־גילאיים, הגישה הפדגוגית של בתי הספר הדמוקרטיים תוכר כגישה ייחודית, בתי ספר אלה יהיו נגישים לכל ללא תהליכי מיון ותשלומי ההורים יופחתו ויהיו על פי חוק.

עו"ד הרן רייכמן, ראש הקליניקות הלימודיות בפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה, אמר בתגובה על חוזר המנכ"ל החדש כי "לצערי העניק משרד החינוך לראשונה תוקף חוקי לקיומם של בתי ספר לעשירים ולעניים במערכת הממלכתית עצמה, לצד מתן אפשרות לאנשים בעלי אמצעים לרכוש עבור ילדיהם תעודת בגרות טובה יותר. בימים בהם הציבור בישראל נחשף לנזקי השר"פ אנו עדים לגושפנקא חוקית לשח"פ (שירותי חינוך פרטיים) בתוך המערכת הציבורית בלא כל איזון ותוך פגיעה עמוקה בשוויון ובאוכלוסיות החלשות".

לדברי רייכמן, "הדבר מטריד במיוחד כאשר כלל הנתונים מצביעים על פערים מהגבוהים במדינות המפותחות בין תלמידים משכבות כלכליות־חברתיות שונות, ולכך שממילא תלמידים מרשויות מקומיות עשירות זוכות לתקצוב עדיף לאין ערוך מאשר תלמידים מרשויות 'עניות'".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ