למרות התנגדות האוצר, הוועדה למלחמה בעוני תמליץ להעלות חלק מהקצבאות

המלצות נוספות יציעו להעניק לעובדים הסוציאליים מעמד מיוחד ותקציב סיוע גמיש, וכן לצמצם השתתפות חולים כרוניים במימון תרופות

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי
אור קשתי

הוועדה למלחמה בעוני מתכוונת להמליץ על העלאת חלק מקצבאות הביטוח הלאומי, כך עולה מדיווח שמסרו היום (שלישי) כמה מראשי ועדות המשנה של הוועדה, שאמורה לפרסם דו"ח ביניים בתחילת אפריל. יו"ר הוועדה, אלי אלאלוף, הדגיש כי מדובר בעיקרי המלצות ראשוניות שעשויות להשתנות. להערכת חברים בוועדה, למימון ההמלצות יידרשו כשמונה מיליארד שקלים לתוכנית שתימשך כעשר שנים.

בדיון היום הציג פרופ' ג'וני גל מהאוניברסיטה העברית, שעמד בראש ועדת "פרט, משפחה וקהילה", כמה מההמלצות: העלאת קצבאות הבטחת הכנסה למי שאינו מסוגל להשתלב בשוק העבודה לרמה של 66%-75% מקו העוני, בהשוואה לכ-50% ממנו כיום; הגדלת ההכנסה מעבודה שאינה פוגעת בזכאות לקצבה מלאה; השלמת ההכנסה לזקנים כך שהכנסתם לא תפחת מקו העוני; הגדלת קצבת הילדים באופן הדרגתי, על פני עשר שנים, לרמה הממוצעת של מדינות ה–OECD, לעומת המצב כיום בו ישראל נמצאת בתחתית ההשוואה הבינלאומית; וכן הנהגת מענק חיסכון עבור ילדים במשפחות החיות בעוני.

עוד תמליץ ועדת המשנה להפוך את העובדים הסוציאליים המטפלים במשפחות ל"גורם המקצועי לטיפול בחיים בעוני" עם תקציב גמיש לסיוע מיוחד, ולקבוע עומס מטופלים של 60-50 משפחות. משמעות הדבר היא כנראה תוספת של מאות תקנים. המלצה אחרת היא להקים מרכזים למיצוי זכויות, שיעבדו בשילוב המחלקות לרווחה.כמה מההמלצות פורסמו בעבר ב"הארץ".

מימין: מנכ"ל משרד הרווחה יוסי סילמן, שר הרווחה מאיר כהן ויו"ר הוועדה אלי אלאלוףצילום: אבי חיון

באוצר מתנגדים להעלאת הקצבאות, וגם נציגת בנק ישראל, ניצה קסיר, הביעה בדיון עמדה דומה: "מדובר במיליארדי שקלים. מעבר לכך, אני חוששת שהגדלת הקצבאות תגרום להוצאת אנשים ממעגל התעסוקה". לעומת זאת אמר פרופ' גל כי גובה קצבת "הבטחת הכנסה כיום לא מאפשרת קיום בסיסי בכבוד".

ועדת המשנה תמליץ על הפחתת ההשתתפות העצמית של חולים כרוניים בטיפולים ותרופות, וכן הרחבת הזכאות להחזרי נסיעות לכל החולים הכרוניים במחלות קשות לטיפולים ולביקורי מעקב. עוד תמליץ הוועדה להתמקד בילדים ובקשישים: בין היתר הומלץ על הרחבת שירותי טיפת חלב עד גיל 6, מתן טיפולי שיניים לילדים במשפחות החיות בעוני עד גיל 14 (ובהמשך עד גיל 18), כמו גם לקשישים מגיל 75.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ