סער על עתירות נגד חוק ההסתננות: בג"ץ לא יקבע מדיניות במקום הממשלה

שבוע לפני שבג"ץ דן בתיקון לחוק ההסתננות, ציינה ועדת הפנים 100 ימים להעברתו. שר הפנים אמר כי מתקן חולות יורחב בחודשים הקרובים

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

יו"ר ועדת הפנים, ח"כ מירי רגב (ליכוד), כינסה היום (רביעי) דיון לציון 100 ימים לחקיקת התיקון החדש לחוק למניעת הסתננות. ארגוני זכויות האדם החרימו את ישיבת הוועדה, בטענה שזה ניסיון פסול להשפיע על הדיון שיתקיים ביום שלישי הקרוב בבג"ץ, בעתירה נגד התיקון לחוק.

"חשוב לקיים את הדיון היום במהלך הפגרה, משום שאנחנו רוצים, עוד לפני הדיון בעתירות שהוגשו, לשמוע מהשר גדעון סער את סטטוס 100 ימים לחוק למניעת הסתננות", אמרה רגב. בהמשך ביקשה מנציג שירות בתי הסוהר לעמוד על ההבדלים בין כלא סהרונים למתקן חולות. "בוא נגיד את זה פה, שאנשים ידעו לפני הבג"ץ", אמרה. סער תקף את ארגוני זכויות האדם: "הם היו פה כשהיה צריך להילחם בחוק. דיווח על מה שקורה בשטח פחות מעניין (אותם)".

שר הפנים, גדעון סער, אמר שהוא פועל להאריך בשלושה חודשים נוספים את מתן המענק הכספי המוגדל למבקשי מקלט שיעזבו את ישראל ולהרחיב את מתקן חולות. הממשלה אישרה את הגדלת המענק מ-1,500 ל-3,500 דולר לאדם, עד סוף החודש הזה. "נטייתי להאריך את התמריץ הכספי המוגבר לשלושה חודשים, כי הוא אפקטיבי ועוד לא מיצינו את היקפי היציאה שאנחנו יכולים להגיע אליהם", אמר.

מהגרים במתקן חולותצילום: אליהו הרשקוביץ

השר הדגיש כי מאז הכנסת התיקון החדש לחוק למניעת הסתננות והגדלת המענק חלה עלייה חדה במספר מבקשי המקלט העוזבים את ישראל. סער דיווח כי בחודש מארס חתמו על "עזיבה מרצון" 1,507 מבקשי מקלט, ובסך הכל יצאו מישראל מתחילת השנה 3,966 אפריקאים. רוב מכריע של העוזבים הם אזרחי סודאן, אך השר ציין כי בחודשים האחרונים ישנו גידול משמעותי בעוזבים לאריתריאה (בינואר עזבו 43, בפברואר 95, ובמארס צפויים לעזוב 129).

סער התייחס לדיון הצפוי בבג"ץ, בהרכב תשעה שופטים בראשות נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס. "אני משוכנע שבג"ץ יקבע שהחוק מידתי", אמר והוסיף מאוחר יותר כי "האחריות על גבולות המדינה, על עתיד המדינה, על צביון המדינה היא עלינו – לבית המשפט אין אחריות. בית המשפט לא יכול ולא מוסמך לקבוע מדיניות במקום הממשלה והכנסת. הוא יוכל לבחון את האמצעים שננקטים על ידי הממשלה ובחקיקה של הכנסת ולקבוע אם הם מידתיים או לא מידתיים".

שר הפנים דיווח עוד כי במתקן חולות מוחזקים עתה 1,522 מבקשי מקלט מאפריקה, ואמר כי בקרוב יורחבו הקריטריונים לזימון למתקן. "המתקן מאוכלס בערך ב–50% מהיכולת שלו. הערכה שלי – תוך מספר חודשים, בהתאם לקצב שאנחנו רואים, המתקן יאוכלס במלואו". סער הוסיף כי בכוונתו לפעול להרחבת הקיבולת של מתקן חולות. "בתקופה הקרובה אנחנו נצטרך לתת את הדעת על הרחבת חולות ואני מתכוון לקיים על כך שיחות עם כל גורמי הממשלה כדי להיערך מראש למצב הזה, על מנת להמשיך ולצמצם את היקפי המסתננים במרכזי הערים".

שר הפנים עדכן כי בשלושת החודשים הראשונים של השנה הגישו אזרחי אריתריאה וסודאן 1,118 בקשות מקלט, ובסך הכל הגישו עד כה אזרחי מדינות אלה כ-4,800 בקשות. "אנחנו עדים לגידול בקצב הגשת בקשות המקלט מצד המסתננים. יש בזה מידה של בעייתיות. בדרך כלל, בעולם הרחב יש מגבלת זמן, מתי מסתנן מגיש בקשה. מי שהיה פליט באמת היה מבקש קודם", אמר. סער לא התייחס לכך שהמדינה סירבה לאפשר במשך שנים, עד לשנה שעברה, הגשת בקשות מקלט פרטניות על ידי אזרחי אריתריאה וסודאן, בטענה שהם ממילא זוכים להגנה קבוצתית ואינם מגורשים מישראל. הוא לא נקב במספר, אך ככל הידוע, רק שלושה מבקשי מקלט מאריתריאה קיבלו עד כה מעמד פליט בישראל, ומאות אחרים נענו בשלילה. המדינה השיבה רק לבקשות מעטות של אזרחי סודאן.

סערצילום: מוטי מילרוד

עוד דיווח סער כי עד כה ניתנו 350 קנסות, בהיקף של כשלושה מיליון שקלים, למי שהעסיקו מבקשי מקלט שקיבלו הוראת שהייה בחולות ובשל כך נאסר עליהם לעבוד. "לנו נראה שיש היום רתיעה של המעסיקים מלהעסיק אותם מסתננים", אמר שר הפנים ומתח ביקורת על כך שחוק "איסור הוצאת כספי מסתננים" אינו נאכף. הוא ציין כי חרף בקשותיו, לא קיבל מהמשטרה נתונים על היקף האכיפה של חוק זה. "אני בתחושה שהחוק הזה לא נאכף בצורה מספקת", אמר. נציגי המשטרה בדיון אמרו כי יעבירו את התייחסותם בכתב.

מהמוקד לפליטים ולמהגרים והאגודה לזכויות האזרח נמסר בתגובה כי "שר הפנים יכול להסיר דאגה מליבו, שכן אנו עוקבים היטב אחר המתרחש ב"חולות" ואחר מצב הכלואים בו. בהתאם לכך, לא מצאנו לנכון להשתתף בדיון שנדמה כי כל תכליתו היא להלך אימים על בג"ץ ערב הדיון בעתירה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ