קירשנבאום: היעד ל-2014 - עזיבת 2,500 מבקשי מקלט וכליאת 2,500 נוספים

סגנית שר הפנים אמרה כי מענק היציאה המוגדל והחקיקה המגבילה מעודדים מבקשי מקלט לעזוב. על יעלון: "סיכן את ביטחון המדינה" בדבריו בנוגע לארה"ב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ישראל מתכוונת "להטיס 2,500 מסתננים לאפריקה ולהכניס 2,500 אחרים למתקנים" עד סוף שנת 2014 - כך אמרה היום (שבת) סגנית שר הפנים ומזכ"לית מפלגת ישראל ביתנו, פאינה קירשנבאום, באירוע "שבתרבות" בבאר שבע. 

לדברי קירשנבאום, מספר מבקשי המקלט העוזבים את ישראל גדל בזכות מענק היציאה המוגדל בסך 3,500 דולר מטעם המדינה. "המדינה צריכה לדאוג שהמספר שלהם כאן ילך ויקטן", אמרה. "יש כיום למעלה מ-50 אלף איש, ויש כאלה שיוצאים מפה אחרי שחסכו 30 אלף שקל". עוד אמרה כי "משרד הפנים הצליח במתן פתרון, בין היתר על ידי חקיקה, שלפיה לא מאפשרים לשוהים להוציא מהארץ כסף ולשלוח למשפחות, לא מאפשרים להם לעבוד וכל זה מוריד להם את המוטיבציה להמשיך ולהיות בארץ".

קירשנבאום ציינה כי בשבוע האחרון ביקרה בשני המתקנים המיועדים למבקשי מקלט בדרום, מתקן חולות וכלא סהרונים, ואמרה כי "אם המסתננים לא הגיעו לארץ לעבוד כפי שהם אומרים, אז לא צריכה להיות להם בעיה עם מתקן חולות, שם הם מקבלים אוכל, שיעורי ספורט, טיפולים רפואיים, ואפילו נלמד אותם אנגלית ונכשיר אותם למקצוע כדי שיהיה להם במה לעבוד כשיחזרו לאפריקה". לדבריה, ישראל אינה משלמת למדינות באפריקה שאליהן היא מעבירה מבקשי מקלט, אלא משקיעה בהם בדרכים אחרות, ובהן הקמת מתקנים רפואיים.

בדיון שנערך השבוע בוועדת הפנים אמר שר הפנים גדעון סער כי יפעל להאריך בשלושה חודשים את תוקף המענק הכספי המוגדל למבקשי מקלט שיעזבו את ישראל, ואמר כי "עוד לא מיצינו את היקפי היציאה שאנחנו יכולים להגיע אליהם". עוד אמר סער כי בכוונתו להרחיב את מתקן חולות. לדבריו, "המתקן מאוכלס בערך ב-50% מהיכולת שלו. ההערכה שלי היא שתוך כמה חודשים הוא יאוכלס במלואו".

קירשנבאום התייחסה בדבריה גם למרוץ לנשיאות והביעה את תמיכתה בדליה איציק: "זו בחירתי ולא בחירת המפלגה, אבל אעשה הכל כדי שאיציק תהיה הנשיאה ונפעיל גם את קואליציית הנשים. המפלגה טרם החליטה עם מועמד או מועמדת, זה כנראה יקרה השבוע". בדבריה התייחסה גם לפרשת סילבן שלום ותהתה לגבי עיתוי פרסומה: "אני מסתכלת על פרשיות מהסוג הזה בשנה האחרונה כמו אייל גולן ועמנואל רוזן, בסוף מסתבר שהפרטים לא ברורים, היה או לא היה, פתחו תיק ובסוף גם סגרו אותו בלי כלום, אבל הטעם המר נשאר".

אחריה דיבר מנכ"ל כימיקלים לישראל, אבנר מימון, שהתייחס למשבר ברותם אמפרט ולפיטורים הצפויים בחברה: "אנחנו מקווים ששרת הבריאות יעל גרמן תתעשת ותורה על כרייה בשדה בריר. צריך להבין שאם רותם תיסגר זה 1,100 משפחות, ומעגלים נוספים של נותני שירותים וקבלנים - כ-7,000 משפחות בנגב שיאבדו את מקור הפרנסה שלהן. זה דבר כל כך מרכזי בהשפעה על הנגב שמקבלי ההחלטות צריכים לקחת זאת בחשבון". על הפיטורים אמר לעובדים מוצעים תנאי פרישה "פנטסטיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ