300 מהגרים מאפריקה וישראלים הפגינו בת"א נגד מדיניות הממשלה

ההפגנה התקיימה לקראת הדיון השבוע בבג"ץ בעתירה נגד התיקון לחוק למניעת הסתננות. המפגינים קראו "שופטי בג"ץ - עשו צדק" ו-"לא עוד כלא"

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

לקראת הדיון שצפוי להיערך ביום שלישי בבג"ץ בעתירת ארגוני זכויות האדם נגד התיקון לחוק למניעת הסתננות, הפגינו הערב (שבת) כ-300 מהגרים מאפריקה וישראלים בכיכר רבין בת"א. המפגינים מחו נגד מדיניות הממשלה כלפי מבקשי המקלט וקראו לבטל את התיקון החדש לחוק, המאפשר כליאת מבקשי מקלט לשנה, ללא משפט ומסדיר את הפעלת מתקן חולות. המפגינים הניפו שלטים שעליהם נכתב, בין השאר, "שופטי בג"ץ – עשו צדק" ו"חזרה מרצון היא חזרה למוות", וקראו "אנחנו פליטים, לא מסתננים", "אנחנו לא מסוכנים, אנחנו בסכנה" ו-"לא עוד כלא".

"אנחנו מפגינים רגע לפני בג"ץ כדי שהציבור הישראלי יבין איך החוק החדש הזה משפיע עלינו, איך אנחנו סובלים בגלל החוק הזה", אמר דוויט דמוז, מבקש מקלט מאריתריאה ואחד ממארגני ההפגנה. "באנו לפה לבקש הגנה, ברחנו ממלחמות ומדיקטטורים ושמים אותנו בכלא. אנחנו רוצים שהציבור הישראלי יגיד 'לא' לחוק הזה". את מיעוט המפגינים הסביר דמוז בייאוש של מבקשי המקלט. "אנשים עזבו את העבודות, הפגינו, יצאו ועשו מה שצריך ולא היו תוצאות. הם חוששים שזה לא יעזור להפגין. אנשים מפחדים ולא יודעים מה יהיה", אמר.

ענת רימון-אור, מרצה למדעי המדינה, באה לתמוך במבקשי המקלט. "המצב הזה שבו אנשים מבקשים עזרה ומי שמבקשים ממנו רואה בהם איום קיומי זה מצב עצוב מאוד, מצב של רוע רדיקאלי", אמרה. "דחוף מאוד לנסות לשנות את הכיוון הרע של הדברים. הנטייה בארץ לראות בכל מיעוט איום דמוגרפי היא סימפטום של אסון. מעבר להכל אני חושבת שכשאנשים מבקשים עזרה חובה לעזור להם. החברה יכולה לשגשג איתם ולפרוח איתם ביחד או לנסות להיפטר מהם כמו שהיא עושה ואז היא גוזרת על עצמה חורבן".

הפגנת נגד החוק למניעת הסתננות בתל אביב, היוםצילום: דניאל בר און

מוקדם יותר היום אמרה  סגנית שר הפנים ומזכ"לית מפלגת ישראל ביתנו, פאינה קירשנבאום, כי ישראל מתכוונת "להטיס 2,500 מסתננים לאפריקה ולהכניס 2,500 אחרים למתקנים" עד סוף שנת 2014. זאת לאחר שמספר דומה של מבקשי מקלט כבר עזבו את הארץ מתחילת השנה. לדברי קירשנבאום, מספר מבקשי המקלט העוזבים את ישראל גדל בזכות מענק היציאה המוגדל בסך 3,500 דולר מטעם המדינה. "המדינה צריכה לדאוג שהמספר שלהם כאן ילך ויקטן", אמרה. "יש כיום למעלה מ-50 אלף איש, ויש כאלה שיוצאים מפה אחרי שחסכו 30 אלף שקל". 

עוד אמרה קירנשבאום כי "משרד הפנים הצליח במתן פתרון, בין היתר על ידי חקיקה, שלפיה לא מאפשרים לשוהים להוציא מהארץ כסף ולשלוח למשפחות, לא מאפשרים להם לעבוד וכל זה מוריד להם את המוטיבציה להמשיך ולהיות בארץ". 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ