עשרות מבקשי מקלט מוחזקים בחולות בניגוד להוראות

עשרות מבקשי מקלט מאריתריאה שנכנסו לישראל ב-2009 ואילך מוחזקים במתקן, בניגוד לקריטריונים שקבעה רשות האוכלוסין וההגירה

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

עשרות מבקשי מקלט מאריתריאה מוחזקים במתקן חולות אף שאינם עונים על הקריטריונים שקבעה רשות האוכלוסין. על פי הקריטריונים, ההוראות להתייצב בחולות ניתנות לאזרחי אריתריאה שחצו את הגבול לפני סוף 2008 ולאזרחי סודאן שנכנסו לישראל לפני סוף 2010.

בביקור במתקן חולות ביום רביעי, ניגש מבקש מקלט מאריתריאה אל עו"ד אסנת כהן־ליפשיץ מהקליניקה לזכויות מהגרים במרכז האקדמי למשפט ולעסקים ברמת גן, וסיפר לה כי הוא שוהה שם על אף שנכנס לישראל רק ב–2009. האיש מסר לה שמות של עוד 23 אזרחי אריתריאה שקיבלו הוראות שהייה בחולות, למרות שנכנסו לישראל משנת 2009 ואילך. כהן־ליפשיץ פנתה למחרת ליוסי אדלשטיין, ראש מנהל אכיפה וזרים ברשות האוכלוסין וההגירה, בדרישה לשחרר את מי שאינם עומדים בקריטריונים שקבעה הרשות. פנייתה טרם נענתה.

הפגנה של מבקשי מקלט מול מתקן חולות בנגבצילום: אליהו הרשקוביץ

לדברי כהן־ליפשיץ, "הקריטריונים שקבעה רשות האוכלוסין וההגירה נועדו ליצור מראית עין של מנהל תקין, אך יש בהם רק כדי להעמיק את הפגיעה בזכויות החוקתיות של מבקשי המקלט. לכל הפחות ניתן היה לצפות כי הרשות תמלא אחר הקריטריונים שקבעה בעצמה. חדלונה לעשות כן משקף את היחס הלא אנושי שעמו נאלצים להתמודד מבקשי המקלט בישראל".

רשות האוכלוסין וההגירה מסרה בתגובה: "ראשית, מכתבה של עו"ד כהן־ליפשיץ הגיע לרשות האוכלוסין ביום חמישי בלבד וטרם ניתן לנו הזמן הראוי לבדוק את הסוגיה. תמוה שנעשתה מיד פניה לאמצעי התקשורת. לגופו של עניין, ככלל נעשים הזימונים בהתאם לקריטריונים שנקבעו ואם יימצא שישנו מי ששוהה במתקן ואינו אמור לשהות שם – הוא ישוחרר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ