וינשטיין לביהמ"ש: לבטל העברת השליטה בכותל הדרומי לעמותת אלע"ד

פרקליטות מחוז ירושלים פנתה בשם וינשטיין לבית המשפט, וביקשה לבטל את ההסכם בין העמותה לחברה לפיתוח הרובע היהודי - שקיומו נחשף ב"הארץ"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, פנה לבית המשפט בבקשה לבטל את ההסכם בין החברה הממשלתית לפיתוח הרובע היהודי לבין עמותת אלע"ד, על ניהול מתחם הכותל הדרומי.

לפני כחודש חשף "הארץ" כי החברה לפיתוח הרובע היהודי, שקיבלה לניהולה את חלקו הדרומי של הכותל המערבי - שטח הידוע כמרכז דוידסון או קשת רובינסון - החליטה להעביר את סמכויות הניהול לעמותת הימין אלע"ד. העמותה מנהלת את הגן הלאומי "עיר דוד" הסמוך, שאף מחובר לאתר זה במנהרה. ההחלטה עוררה תרעומת רבה, בעיקר של ארגוני שמאל וארגונים של זרמים יהודים פלורליסטיים. זרמים אלה קיוו כי מתחם זה יהפוך רחבת תפילה חדשה שתשמשם, והם מנהלים משא ומתן מתקדם עם מזכיר הממשלה, אביחי מנדלבליט, בעניין זה. לאחר הפרסום הבטיח מנדלבליט לראש הזרמים הרפורמיים והקונסרבטיביים ולנשות הכותל, כי ההסכם לא ימומש ואלע"ד לא תקבל שליטה באתר.

לפרשה זו קדם הסכם שנחתם בין החברה הממשלתית לפיתוח מזרח ירושלים, שהעבירה את השליטה באתר לחברה הממשלתית לפיתוח הרובע. ואולם לאחר הפרסום ב"הארץ", פנתה בשבוע שעבר פרקליטות מחוז ירושלים (אזרחי), בשם היועץ המשפטי לממשלה, לבית המשפט המחוזי בירושלים, בבקשה לבטל את התוקף של הסכם זה שאושר בבית המשפט. לאחר שהשופט רם וינוגרד דחה את בקשת המדינה, בטענה שדיון זה אינו בסמכותו, פנתה שלשום פנתה הפרקליטות בהליך נפרד לבית משפט השלום, בבקשה שיוציא צו מניעה שיאסור את העברת השליטה לאלע"ד. יש לציין שזהו מקרה נדיר ביותר, שכן המדינה מנהלת הליך נגד עצמה – החברה הממשלתית לפיתוח הרובע. השופט מרדכי בורשטין מבית משפט השלום הוציא שלשום צו מניעה זמני, והיום יתקיים דיון בנושא.

בבקשה טוענת הפרקליטות שההחלטה אינה חוקית, שכן יש בה כדי להגביל את חופש הפעולה של הממשלה, ושהיא סותרת חוות דעת של היועמ"ש הקודם מני מזוז והחלטות בג"ץ, על כך ששטח בעל רגישות פוליטית וציבורית גבוהה חייב להישאר בשליטה ישירה של הממשלה. "זהו שטח בעל חשיבות היסטורית ולאומית מהמעלה הראשונה, המאופיין ברגישות יוצאת דופן במישור הדתי, התרבותי, ההיסטורי והגיאו־פוליטי", נכתב בבקשת המדינה. "בנסיבות אלה, כאשר לפעולות הנעשות במתחם עשויות להיות השלכות מרחיקות לכת לגבי מדינת ישראל והעם היהודי, נודעת חשיבות יתרה להותרתו באחריות בלעדית ובניהול בלעדי של המדינה, באמצעות גורמים ממשלתיים". כן מעלה הפרקליטות טענות על אופן קבלת ההחלטה בחברה לפיתוח הרובע.

"זה מחזה אבסורד", אומר עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית (הקונסרבטיבית). "הממשלה, באמצעות כל באי כוחה, מבטיחה לנו שההסכם עם אלע"ד לא יקום ולא יהיה, בעוד זרוע אחרת שלה, חברה ממשלתית  הכפופה לשר השיכון, מנהלת מדיניות אחרת כאילו אין ממשלה בישראל".  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ