מרצים מן החוץ בשלוש מכללות פתחו בשביתות מחאה

בשנקר, ספיר והאקדמית תל אביב יפו משביתים המרצים את הלימודים לזמנים קצובים, במחאה על תנאי העסקתם, ועל מתווה העסקה חדש שמציעה ות"ת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המרצים מן החוץ במכללות הציבוריות - ספיר, שנקר והאקדמית ת"א יפו - משביתים את הלימודים במחאה על מתווה העסקה חדש שהוצע על ידי ות"ת (ועדה לתכנון ולתקצוב), ולטענתם יפגע בתנאי העסקתם. אתמול (שלישי) הושבתה המכללה האקדמית תל אביב יפו, והיום הושבתה מכללת שנקר. אתמול השבית ועד המורים מן החוץ את הלימודים במכללת ספיר בשדרות למשך שעה.

המרצים מוחים על כך שהם מפוטרים מדי קיץ ומועסקים מחדש עם תחילת השנה - ובשל כך נמנעים מהם חודשיים של שכר, וצבירת ותק וזכויות סוציאליות. בדצמבר הציע ות"ת מתווה חדש, שגם נגדו מוחים המרצים. לפי המתווה משכורתם תיפרס על 12 חודשים, כלומר - כל משכורת חודשית תהיה נמוכה יותר.

היקף המשרה המלא באוניברסיטאות הוא 10 שעות אקדמאיות, אך לפי דרישת ות"ת היקף המשרה המלאה במכללות יהיה 16 שעות. לדברי המרצים, אין סיבה למדיניות של איפה ואיפה בתמורה לאותה העבודה.

שביתת מרצים במכללת ספיר, אתמולצילום: אילן אסייג

מלבד השבתת לימודים של שעה, המרצים מן החוץ במכללת ספיר קיימו עצרת והניפו שלטים, "מרצה מן החוץ, מרצה לא נחוץ". "אנחנו דורשים שישוו את מצב המרצים במכללות לתנאים באוניברסיטאות", אמר ד"ר מוטי גיגי, שמוביל את המחאה. "ות"ת קבעה שהמרצים במכללות יעבדו 16 שעות, ויצטרכו ארבע שנות ותק ולפחות שליש משרה, כשבאוניברסיטאות יש 12 שעות עבודה, אפס שנות ותק ומהשעה הראשונה מרצה הוא עמית הוראה". לדבריו, העוול אף גדול יותר שכן רוב המכללות נמצאות בפריפריה, "אך במקום שהמדינה תעודד זאת, היא מפחיתה את שכר המרצים".

137 מרצים בספיר כבר קיבלו השנה מכתבי פיטורים, לקראת השנה האקדמית הבאה. רק 130 מרצים בה הם בעלי תקן קבוע. "כל מה שאנחנו מבקשים הוא ביטחון תעסוקתי", אמר רוני כצנלסון, מרצה במחלקה לקולנוע. "אנחנו רוצים להיות מרצים טובים יותר שלא צריכים להיות מוטרדים כל רגע בהישרדות. המשכורת נמוכה ואין לנו זכויות סוציאליות בסיסיות, מצב שלא קיים בשום מדינה בעולם הנאור". גיגי, מוביל המחאה, מוסיף כי המאבק יחריף בחודשים הקרובים, "אבל יש בעיה. מתוך 21 מכללות יש רק שלושה סגלים, שלא מצליחים לייצור מספיק כוח מול האוצר וות"ת, שעושים מה שהם רוצים".

ערן חכים, נציג כוח לעובדים שמלווה את הוועדים, אמר כי "שר החינוך שי פירון ויו"ר ות"ת, פרופ' מנואל טרכטנברג, בוחרים להשקיע יותר במורים שמלמדים במוסדות שלומדים בהם סטודנטים מהמרכז וממעמד בינוני גבוה, ולשלם פחות למורים שמלמדים בפריפריה ומלמדים סטודנטים מהדור הראשון להשכלה. מדובר בהחלטה מתמיהה בלשון המעטה. ארגוני המכללות בכל הארץ מתנגדים לחלוקה כזו של משאבים ציבוריים".

בישראל פועלות 22 מכללות ציבוריות המתוקצבות על ידי המדינה. לומדים בהם כ–70 אלף סטודנטים. רוב הסטודנטים לתואר ראשון בישראל לומדים היום במכללות ולא באוניברסיטאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ