כאוס סביב הבגרויות: משרד החינוך פרסם לוח בחינות בפעם הרביעית השנה

בשל התנגשויות בין בחינות, יאפשרו במשרד לבתי ספר לערוך בחינה פנימית לתלמידיהם. בנוסף, יקוצצו שעות לימוד בהיסטוריה עקב רפורמת הבגרויות

ירדן סקופ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירדן סקופ

הבלבול במערכת החינוך סביב מועדי הבגרויות עבר היום (רביעי) משוכה נוספת, כשהמשרד פרסם בפעם הרביעית השנה את לוח תאריכי הבחינות - המתחילות בעוד חודש בלבד. הוצאת הלוח החדש נבעה מתלונות על מועדי בחינות שונים, ביניהן על מועדי הבחינה בספרות ובספרות מורחב. כתוצאה מכך, מועד הבחינה בספרות (חובה) פוצל מתאריך הבחינה לתלמידי המוגבר, אך האחרון נקבע יומיים לפני הבגרות במתמטיקה, הנחשבת למקור לחץ ניכר עבור התלמידים. 

במשרד החינוך מודעים לבלבול ולתרעומת על התנגשויות בין מועדי בחינה, ובאתר המשרד נכתב כי "הנחינו את המערכות לפעול בתיאום עם המזכירות הפדגוגית. במקרה של חפיפות בין מקצועות, בתי הספר יוכלו לפנות אל הפיקוח על הוראת המקצוע ולקבל אישור לבחינה בית ספרית באישור המפמ"ר".

משמעות הדבר היא שבתי ספר יוכלו לפנות למשרד כדי שחלק מתלמידיהם ייבחנו במקצועות מסוימים בבחינה חיצונית וחלק בבחינה פנימית, שתיבדק על ידי בית הספר. זהו מצב יוצא דופן וחריג. עד היום הקפידו במשרד החינוך על הפרדה בין בחינות חיצוניות לפנימיות, על מנת להבטיח אובייקטיביות בבדיקת המבחנים. כרגע לא ברור מה תהיה המשמעות לכך שחלק מבחינות התלמידים יבדקו על ידי אגף הבחינות במשרד וחלק על ידי המורים שלהם.

תלמידים בבגרות. הבחינה בספרות נקבעה רק יומיים לפני הבגרות במתמטיקהצילום: דניאל בר און

יש לציין כי אחת מההבטחות הראשונות של שר החינוך, שי פירון, עם כניסתו לתפקיד היתה שיעשה סדר בלוח הבגרויות, וכי ידאג שהוא יפורסם כבר בתחילת שנת הלימודים. ממשרד החינוך נמסר בתגובה לפרסום הלוח כי "המשרד הוסיף עוד שלושה מועדי בחינה, כך שישנם 19 מועדים במקום 16 - בהם ניתן מענה לחינוך הטכנולוגי, למקצוע הספרות ולמקצועות מדעי הטכנולוגיה. בנוסף, לכל בית ספר יינתן גם מענה פרטני בהתאם לצורך".

לצד זאת, למרות הצהרותיו של פירון כי השינוי במבנה הבגרויות לא יביא לפגיעה במקצועות ההומניים, כעת מסתמן כי כבר בשנת הלימודים הבאה תקוצץ שעת לימוד אחת במקצוע ההיסטוריה.

מפמ"רית המקצוע, ד"ר אורנה כץ אתר, כתבה למורים כי "בבירור שערכתי מול גברת רחל מתוקי, יו"ר המזכירות הפדגוגית ומנהלת מחוז חיפה, הובהר לי אתמול חד משמעית כי כחלק ממדיניות מתן אוטונומיה לבית הספר בקביעת השעות, בטל גם החיוב להקצות מינימום של שבע שעות שבועיות בהיסטוריה". היא הוסיפה כי "המשמעות עבורנו קשה. מנהלים שירצו בכך ויהיו בעלי מודעות מספקת ימשיכו ויקצו שבע שעות שבועיות ואף יותר, אך רבים אחרים יקצצו את מכסת השעות למינימום ההכרחי בלבד. בשבוע האחרון הגיעו אלי פניות רבות של מורים שמנהליהם כבר הודיעו להם על הקיצוץ הצפוי, וקצרה ידי מלהושיע...".

השר פירון בכנס ירושלים לחינוך, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

היקף בחינת הבגרות בהיסטוריה נותר כרגע על 2 יחידות לימוד. חוזר מנכ"ל חדש, שהתפרסם בחודש שעבר, קבע מפתח של שלוש שעות שבועיות ליחידת לימוד, כלומר בסך הכל שש שעות שבועיות שיוקדשו ללימודי היסטוריה בחטיבה העליונה. חוזר מנכ"ל נוסף קבע כי יש להקדיש ללימודי ההיסטוריה בחטיבה העליונה שבע שעות שבועיות לפחות, וכי מומלץ להקדיש לכך אף תשע שעות שבועיות. השעה הנוספת, מעבר להיקף של 2 יחידות לימוד, תוקדש להוראת השואה, על פי חוק. לאור הדברים הללו, לא ברור איך בפועל יתבצע הקיצוץ.

הבעיה המרכזית עליה מתלוננים מורים רבים היא הבלבול הקיים בשטח, והמסרים הסותרים מצד הנהלת המשרד. מצד אחד, נראה כי התלמידים שעולים בשנה הבאה לכיתה י' לא ייבחנו עוד על 2 יחידות בהיסטוריה, כחלק מביטול בחינות הבגרות בכיתה זו. מצד שני, היסטוריה היא חלק מאשכול הלימודים "ידע עם, מדינה ועולם", יחד עם מקצוע האזרחות. לפי הרפורמה של פירון, שאמורה לצאת לפועל לכל היותר עד קיץ 2016, בכל אשכול כזה תיוותר רק בחינת בגרות אחת. בהתאם לכך, יכול לקרות מצב בו בשנה הבאה לא ייבחנו תלמידי כיתה י' בבגרות בהיסטוריה, ועד שאלה יגיעו למועד ההיבחנות בכיתה גבוהה יותר, ייתכן והבחינה כבר תקוצץ, או תחובר לבחינה באזרחות.

יש לציין כי כרגע מדובר רק בספקולציות, וכי במשרד החינוך לא טורחים להבהיר מה מתוכנן, אך מנהלים שזקוקים לשעת הלימוד הזו עלולים לקצץ בשעות הלימוד בהיסטוריה, כיוון שמבחינתם ייתכן ותלמידיהם כלל לא ייבחנו במקצוע.

מורה להיסטוריה ששוחח עם "הארץ" הסביר כי קיצוץ שעת לימוד יביא לכך ש"המורים לא יספיקו ללמד את נושאי הלימוד, שגם כך נלמדים בצורה מאוד לא רציפה. בנוסף, במעבר להוראה חלופית - 'משמעותית', יש מקום להרחבת מסגרת שעות הלימוד ולא לצמצומה". לדבריו, "המורים ייאלצו ללמד יותר כיתות ויותר תלמידים כדי להשלים משרה מלאה, ומכאן יוכלו להקדיש לתלמידים ולהוראה 'המשמעותית' פחות זמן. יתרה מכך, מדובר על פגיעה בתנאי העבודה של המורים".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "לא הושת כל קיצוץ מצד המשרד והתקציב מועבר כסדרו, כפי שהועבר בשנים עברו. במסגרת ארגון הלמידה החדש ומתן האוטונומיה למורים, חלוקת השעות בכל בית ספר תעשה על ידי מנהלי בתי הספר, בהתאם לשיקול דעתם המקצועי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ