ירדן סקופ
ירדן סקופ

ארגון המורים העל יסודיים - אחד מארגוני העובדים החשובים במדינה, המייצג 50 אלף מורים בחטיבות הביניים והתיכונים - יקיים היום (חמישי) בחירות לראשותו. בראש הארגון עומד כבר 17 שנים (חמש קדנציות) רן ארז. בבחירות הנוכחיות, באופן חריג, הצליחו שני מועמדים לאתגר אותו ולהעפיל לסיבוב האחרון של ההתמודדות על תפקיד היו"ר - שלמה ויינברג, וענת שניידר. שניידר היא האשה הראשונה זה שנים המתמודדת לתפקיד, אף שמרבית המיוצגות על ידי הארגון הינן נשים.

הבחירות לראשות הארגון נערכות בכל ארבע שנים בתהליך מסורבל ומורכב. לטענת מתחריו של ארז, מנגנון זה מסייע לו לשמר את כוחו. ראשית מתקיימות בחירות בבתי הספר, שבהן נבחרים הצירים שיישבו בסניפי הארגון. לאחר מכן, 700 הצירים בוחרים את 53 נציגי המועצה. לכל סניף מספר מסוים של נציגים במועצה. 53 חברי המועצה בוחרים מתוכם את הנהלת הארגון ואת היו"ר. ההנהלה כוללת שמונה חברים ויו"ר אחד. משום שארז מכהן יותר משתי קדנציות, הוא נדרש לרוב של 66% - 34 קולות - כדי להיבחר שוב.

שלמה ויינברג, בן 55, הוא מורה כבר 27 שנים. הוא מלמד היסטוריה, ספרות, אזרחות ופילוסופיה במרכז חינוך ליאו בק בחיפה, מחנך כיתה ורכז שכבת י"א. ויינברג שמר אתמול על אופטימיות ואמר כי "יש יותר מסבירות גבוהה שרן ארז לא ייבחר". הוא הוסיף כי מבחינתו, "הבחירות האלה הן לא דמוקרטיות, בחירות שבהן חופש ההתאגדות אסור. לארז אין בעיה להגיע לכל מקום. הוא אפילו לא הכריז שהוא מתמודד כי זה כאילו מובן מאליו. הגשתי כמה וכמה ערעורים לוועדת הבחירות, למשל על זה שלא נתנו לי לפרסם באתר הארגון את מועמדותי. לעומת זאת, ארז יכול לשלוח מיילים לחברי הארגון. יו"ר ועדת הבחירות אמרה לי כשפניתי אליה שאני צודק, אבל לא עשתה דבר".

רן ארז בכנס חיפה לחינוך, ב-2013צילום: תומר אפלבאום

ויינברג מוחה גם על כך שלחברי הארגון אסור להתאגד ולגייס כספים עבור הבחירות. ואכן, על פי סעיף 6.3 בתקנון הארגון: "לא תותר התארגנות מגזרית ו/או מפלגתית ו/או סיעתית ו/או כל התארגנות על בסיס קבוצתי בתוך הארגון. בכל מקרה לא יותר גיוס כספים לצורך מימון התארגנות".

ענת שניידר, בת 56 מנתניה, היא מורה כבר 33 שנים. שניידר היתה בין מובילי המאבק נגד הסכם השכר שנחתם בין הסתדרות המורים למשרד החינוך - "אופק חדש". לאחר מכן עזבה את הסתדרות המורים והצטרפה לארגון. במכתב ששלחה לחברי הארגון השבוע כתבה: "הופעלו עלי לחצים לא פשוטים שאסיר את המועמדות... לצערי, מר ארז, שאני יודעת להוקיר ולהכיר את פועלו, לא בוחל בשום צעד על מנת להחזיק בהגה השלטון. זו לא דמוקרטיה". ויינברג הוסיף כי "אחד הדברים שקשה לארז להתמודד איתם הוא שאני וענת לא פועלים אחד נגד השני, מה שחשוב לנו הן הבחירות הדמוקרטיות".

מארגון המורים נמסר בתגובה: "רן ארז אינו מעוניין להיגרר להשמצות משום שתדמית הארגון ומוריו חשובים לו יותר. בראש ועדת הבחירות עומדת השופטת בדימוס עדינה פורת, שתפקידה לוודא שהבחירות מתנהלות בצורה תקינה. ארז ימשיך לפעול למען המורים בנחישות כפי שעשה עד היום. העשייה המתמשכת שלו למען המורים כוללת עלייה בשכר המורה בשיעור של כ-50%, השגת תנאי פנסיה חסרי תקדים וביטוח רפואי ומקצועי משופר. ארגון המורים והעומד בראשו מברכים את חברינו המורים היהודים והנוצרים בחג פסח ופסחא שמחים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ