תוספת של מיליארד שקל לשנה לניצולי שואה תובא לאישור הממשלה

"התוכנית הלאומית לסיוע לניצולי השואה" כוללת הגדלת קצבת המינימום לכל הניצולים, וקובעת כי הם יקבלו את תרופותיהם בחינם. לפיד: לא נפרוץ את התקציב

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים20
מוטי בסוק

שר האוצר, יאיר לפיד, ושר הרווחה, מאיר כהן, יביאו לאישור הממשלה בישיבתה הקרובה את "התוכנית הלאומית לסיוע לניצולי השואה", הכוללת תוספת של מיליארד שקל בשנה החל מ-2014 לכ-200 אלף ניצולי השואה החיים בישראל. בכוונת השרים להביא את תיקוני החוק הנדרשים בתוך 30 יום מהישיבה, שתתקיים בעוד שבועיים, כדי שניתן יהיה לאשר אותם כבר במושב הכנסת הקרוב. באוצר אמרו אתמול (שבת) כי המהלך ילווה בצעדים שלא יפרצו את מסגרת התקציב, כלומר שסעיפי הוצאות אחרים בתקציב יקטנו.

תוכנית זו תצטרף לכ-835 מיליון שקל שהקצה לפיד בשנה הראשונה לכהונתו כשר האוצר, לטיפול בזכויותיהם של הניצולים בחמש השנים הקרובות. בהודעה שפרסם אתמול משרד האוצר נכתב כי "הצעדים שננקטו עד כה והצעדים שינקטו במסגרת התוכנית הלאומית לסיוע לניצולי השואה ייעשו במישורי התקציב, לשיפור הרווחה וצמצום הביורוקרטיה, במטרה להקל ולשפר את תנאי הניצולים".

תוכנית הסיוע כוללת כמה צעדים להטבת מצבם הכלכלי של הניצולים. בין היתר, יושוו תנאיהם של כ-18,500 יוצאי מחנות ההשמדה והגטאות שעלו לישראל אחרי 1953 לתנאיהם של ניצולי השואה (נכי רדיפות הנאצים) שעלו לפני שנה זו, בעלות של 277 מיליון שקל. עד היום קיבלו ניצולי שואה אלו קצבה בסכום של 1,500–1,800 שקל בחודש, ובמידה והתוכנית תאושר, גובה הקצבה החודשית יעלה לסכום של 1,825–5,400 שקל (תלוי באחוזי הנכות של הניצול). בנוסף, תעמוד לזכותם זכאות לתגמול מיוחד לפי מצבם הסוציאלי - השלמת הכנסה בסכום של 5,300–8,800 שקל בחודש.

הפגנת ניצולי שואה מול קרית הממשלה בתל אביב, 2012צילום: ניר כפרי

סעיף אחר של התוכנית קובע כי הקצבה המינימלית לכל ניצול שואה תעלה לסכום של 2,200 שקל בחודש, בעלות של 166 מיליון שקל. היום נעות הקצבאות בין 1,825–5,400 שקל בחודש, ואילו סכום הקצבאות החדשות ינוע בין 2,200-5,400 שקל בחודש לניצול (לא כולל זכאות אחרת ועל פי מצבו הסוציאלי). סעיף זה מתייחס לכ–70 אלף ניצולי השואה נכי רדיפות הנאצים, ול–18,500 ניצולי השואה יוצאי מחנות ההשמדה והגטאות.

התוכנית, במידה ותאושר, תביא עמה בשורה משמעותית בכל הקשור להוצאות הבריאותיות של הניצולים, שלא יצטרכו לשלם יותר עבור התרופות שהם נוטלים. הניצולים, שזוכים היום ל–50% הנחה בקניית תרופות, יקבלו אותן בחינם, מהלך שעלותו למדינה תסתכם ב–130 מיליון שקל. בנוסף, כחלק ממהלך לצמצום הביורקרטיה, הכסף לקניית התרופות יועבר ישירות לחשבון הבנק של הניצולים מבלי שיצטרכו להגיש את הקבלות, כפי שנהוג היום.

כמו כן, ניצולי השואה שעלו ארצה אחרי 1953, ושאינם יוצאי מחנות ההשמדה והגטאות, יקבלו עם אישור התוכנית מענק שנתי בסכום של 3,600 שקל לטובת טיפולי שיניים ורכישת משקפיים, שיועברו ישירות לחשבונם. העלות למדינה תסתכם ב–288 מיליון שקל. עד כה היו הניצולים בקבוצה זו זכאים להחזר של 4,000 שקל פעם בשנתיים בלבד על הטיפולים הרפואיים הללו, וזאת רק לאחר שהציגו קבלות ומסמכים. בנוסף, 9000 ניצולי שואה נזקקים יקבלו מענק שנתי בסכום של 2,000 שקל. העלות של סעיף זה תסתכם ב–18 מיליון שקל.

התוכנית תסייע גם לבני זוג של ניצולי שואה שמתו. עד היום ניתנת קצבה של 2,000 שקל לחודש לבן הזוג, החל מהשנה הרביעית למותו, ועל פי התוכנית בן הזוג ימשיך לקבל את קצבתו של הניצול בשלוש השנים הראשונות למותו, בעלות 65 מיליון שקל.

התוכנית תתקצב את שירותי הרווחה לניצולי שואה במרכזי יום בעלות שנתית של עשרה מיליון שקל, וכן את פרויקט "והדרת", המארגן ביקורי בית אצל ניצולי שואה, בעלות דומה. בנוסף, התוכנית תתקצב סיוע נפשי ופסיכולוגי לניצולי השואה מהמעגל השני בהתאם לצורך הרפואי של כל ניצול (חלקו בבית המטופל וחלקו במועדונים ומרכזי טיפול) בעלות של 50 מיליון שקל בשנה. לצד זאת, התוכנית תדאג לשינוי מבחן ההכנסה של הניצולים, כך שלא יכלול את הקצבאות המשולמות על ידי הרשות לזכויות ניצולי השואה, בעלות של 55 מיליון שקל. קצבת הסיעוד של ביטוח לאומי משולמת כיום בהתאם למבחן הכנסה בו עומד הקשיש. החל מאישור התוכנית, כל גמלה המשולמת לניצולי השואה לא תחשב כהכנסה לצורך זכאות הניצול לקצבת הסיעוד.

בהודעה שפרסם אתמול משרד האוצר, נכתב כי מאז כניסת לפיד לתפקידו, "פועלים משרדי האוצר והרווחה ללא לאות למען כ–200 אלף ניצולי השואה החיים בישראל ולהסדרת זכויותיהם, מתוך תחושת מחויבות היסטורית עמוקה, דחיפות והבנה כי מסגרת הזמן לשיפור מציאות חייהם של ניצולי השואה קצובה".

בהודעת המשרד כתב שר האוצר, יאיר לפיד: "יש למדינת ישראל חוב היסטורי לניצולי השואה, והשליחות שלנו היא להקל עליהם בשנים האחרונות לחייהם". שר הרווחה, מאיר כהן, הדגיש: "זהו התיקון החשוב והמשמעותי ביותר שעשתה מדינת ישראל עם ניצולי השואה, תיקון שהמדינה היתה חייבת לאלפי הניצולים שהיוו את התשתית הציונית והלאומית החשובה להקמת המדינה. כפי שהתחייבנו, זוהי מהפכה שמשנה את מציאות חייהם של אלפי הניצולים, יש לנו עוד משימות חשובות, אך כעת ניתן לומר כי אחד השינויים החברתיים החשובים מאז קום המדינה, יוצא לדרכו".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ