הצעת חוק: לפחות 40% מהרחובות בישראל ייקראו על שם נשים

15 חברות כנסת מהקואליציה והאופוזיציה התאחדו והגישו את ההצעה, לאחר שהתברר שרק 2.5% מהרחובות בתל אביב נקראים על שם נשים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הצעת חוק חדשה דורשת לחייב את הרשויות המקומיות בישראל לקרוא לפחות ל-40% מהמקומות הציבוריים בתחומן על שם נשים. לפי ההצעה, עד להשלמת התהליך, על המועצות לקרוא לפחות ל-90% מהמקומות הציבוריים (בהם רחובות ומבני ציבור) שבתחומן על שם אישים בני עדות המזרח, ערבים ובני הקהילה הגאה.

את הצעת החוק, שיזמה ח"כ מרב מיכאלי (עבודה) הגישו, בצעד נדיר, 15 חברות כנסת מהאופוזיציה והקואליציה: ח"כ מירי רגב ואורלי לוי אבקסיס (הליכוד-ביתנו), ח"כ שולי מועלם (הבית היהודי), חברות הכנסת עליזה לביא, קארין אלהרר, פנינה תמנו שטה, רות קלדרון ויפעת קריב (יש עתיד), ח"כ חנין זועבי (בל"ד), מיכל בירן וסתיו שפיר (עבודה) וזהבה גלאון ומיכל רוזין (מר"צ).

ח"כ מיכאלי אמרה היום כי ״אם תבוא אורחת ממאדים היא תהיה בטוחה שרק גברים גרו במדינת ישראל לאורך הדורות, שאם לא כן הרי גם נשים שחיו כאן היו מונצחות בשמות רחובות, לא? למרבה הצער, הגברים שעמדו לאורך ההסטוריה בראשות הוועדות הבחינו שהיו וישנן כאן גם נשים שעשו דברים גדולים למען המדינה ולכן אין ברירה אלא לוודא שיעשה תיקון משמעותי בעניין הזה. כשהצעת החוק תעבור יתברר פתאום שיש המון נשים ראויות וגם רחובות פנויים לקרוא על שמן, כמו שראוי שיעשה".

בהצעת החוק נכתב כי "מטרת הצעת החוק היא להביא להטרוגניות גדולה יותר בייצוג עשיה ציבורית במקומות הציבוריים בערים השונות, ובפרט בכל הנוגע לנשים, בני עדות המזרח, ערבים ואנשים הידועים כלסביות, הומואים, טרנסקסואלים וביסקסואלים".

שדרות יהודית בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

הרעיון לחוק עלה לאחר שהתברר כי רק 62 מתוך 2,439 הרחובות בתל אביב נקראים על שם נשים – 2.5% בלבד. שלוש נשים נוספות – דליה רביקוביץ', פנינה זלצמן ומאדאם חורי פלאגיה – אושרו על ידי ועדת שמות והנצחה בעיריית תל אביב, אך טרם זכו לרחוב על שמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ