הדרוזים לפרס: אל תבוא לחגיגות שלנו

באופן חריג הנשיא לא יגיע לאתר קבר הנביא שועייב, בשל חשש ממהומות לנוכח הרשעתם של 16 אנשי דת דרוזים שנסעו לסוריה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

באופן חריג נשיא מדינת ישראל, שמעון פרס, לא יבקר היום (שישי) באתר של קבר הנביא שועייב בחטים, הקדוש לדרוזים, לרגל החג המסורתי שמתאפיין בביקורים חגיגיים וסוג של עלייה לרגל.

בהודעה שפירסמה המועצה הדתית הדרוזית נמסר כי ההחלטה התקבלה על רקע תסיסה הולכת וגוברת בקרב בני העדה, בשל החשש כי הנשיא ימצא עצמו במוקד של הפגנות מחאה. המחאה פרצה לנוכח הרשעתם של 16 שייחים דרוזים שיצאו לביקורי קרובים ואתרי דת דרוזיים בסוריה בשנת 2007.

המנהיג הרוחני של העדה, השייח מואפק טריף, אמר כי ההחלטה איננה מכוונת באופן אישי נגד הנשיא שנחשב יקיר העדה, וכי הוא החליט לבטל את הסממנים החגיגיים במחאה על הרשעת השייחים ועל ההתעלמות של רשויות החוק והנשיא, מבקשותיו לבטל את ההרשעה ולהעניק לשייחים חנינה. "אני מזכיר לך את נאומך בדיוק לפני שנתיים ביום השואה... בו התחייבת שאיש ממיליון וחצי המיעוטים החיים בישראל לא ייפגע בשל דתו או לאומיותו", כתב השייח טריף לנשיא, "אנו פונים אליך בבקשה לפתור את הסוגיה המשפטית הזו שלא רק עומדת על סיפו של בית המשפט, אלא מאיימת על עדה שלמה. מדובר באפליה ובהתנכלות לבעלי הברית היחידים שעוד נשארו למדינת ישראל. אסור לנו לעצום עיניים מול כדור השלג המתגלגל של קריסת היחסים בין העדה למדינה".

הנשיא פרס והשייח טריף, 2012. ההחלטה לא אישית צילום: ששון תירם

לדברי טריף, ההרשעה נהפכה לסוגיה נפיצה בעדה, מה שפותח פתח לגורמים מסיתים, לדבריו, המנצלים את ההתנכלות לכוהני הדת כדי לפעור סדקים בברית ארוכת השנים. גורמים אלה מתבססים, לדבריו, על התמרמרות של רבים בעדה בשל מה שהם רואים כהעמדה לדין סיטונית של דרוזים וענישה חסרת פרופורציה בשל נסיעות בעלות אופי דתי אך גם בשל בנייה לא חוקית, מתוך אטימות לצרכיה הייחודיים של העדה.

חג הנביא שועייב - המזוהה עם יתרו המקראי - נחגג מדי שנה במשך ארבעה ימים לקראת סוף חודש אפריל, ומוקד החגיגות מתרחש ב–25 באפריל. זהו חג המרכזי של העדה הדרוזית בישראל, המונה כ–130 אלף בני אדם, ועשרות אלפים עולים לקבר הנביא.

מדי שנה בא נשיא המדינה לבקור במתחם הקבר ונפגש עם ראשי העדה הדרוזית. השנה ביקש השייח טריף, לראשונה, לבטל את הביקור אך אמר שהוא מזמין את הנשיא פרס לביקור במועד מאוחר יותר. "קיבלנו את ההחלטה מתוך כבוד למוסד הנשיאות ומתוך הערכה עמוקה לנשיא פרס", אמר טריף. "אסור להתעלם ולטאטא מתחת לשטיח את עניין ההרשעה, שמטיל צל כבד על עדה שלמה. זהו סדק המאיים על הברית בין העדה למדינה, ואנו מצפים שהנשיא יתערב בעניין הרגיש הזה, שמעכיר את החיים בעדה כולה".

מבית הנשיא הובהר כי ביטול הביקור נעשה בעצה אחת עמם, לנוכח החשש ממהומות במקום על רקע הרשעת השייחים הדרוזים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ