דו"ח: ירידה במספר התקריות האנטישמיות בעולם

554 תקריות אנטישמיות תועדו ברחבי העולם בשנת 2013, לעומת 686 מקרים שתועדו ב-2012; צרפת נותרה המדינה עם המקרים הרבים ביותר

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

554 תקריות אנטישמיות ברחבי העולם תועדו בשנה שעברה על ידי אוניברסיטת תל אביב והקונגרס היהודי האירופי, כך פורסם היום (ראשון), ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה. זוהי ירידה בהשוואה ל-2012, אז עמד מספר התקריות האנטישמיות על 686.

התקריות האנטישמיות שתועדו ב-2013 כללו פגיעה פיזית ביהודים ופגיעה באתרים יהודיים, ובהם בתי כנסת, מרכזים קהילתיים, בתי ספר, בתי קברות, אנדרטאות ורכוש פרטי. מספר התקריות הגבוה ביותר - 116 - נרשם בצרפת. בבריטניה תועדו 95 אירועים, לעומת 84 בשנה שלפני כן, ועלייה במספר התקריות תועדה גם בקנדה (83), בגרמניה (36), באוקראינה (23), ברוסיה (15) ובהונגריה (14).

את הסקר הבוחן את מצב האנטישמיות בעולם ערכו מרכז קנטור לחקר יהדות אירופה ומאגר המידע לחקר האנטישמיות באוניברסיטת תל אביב. עורכי הסקר בראשות פרופ' דינה פורת, ההיסטוריונית הראשית של "יד ושם", מצאו כי "בחלקים רבים באירופה היהודים הם עדיין המיעוט הנרדף ביותר, במיוחד ביחס לשיעורם באוכלוסייה". כך, בצרפת, שבה היהודים מהווים כאחוז מהאוכלוסייה, כוונו נגדם 40% מהתקיפות הגזעניות האלימות בשנה שעברה. נשיא הקונגרס היהודי האירופי, ד"ר משה קנטור, אמר כי יהודים מרגישים רצויים פחות וחיים בפחד בחלקים נרחבים באירופה.

לדברי קנטור, שנאה והסתה עלולות להוביל לאלימות פיזית. "קל להתעלם מביטויי אנטישמיות מילולית כיוון שלרוב אין קורבנות ישירים או נזק פיזי, אולם ההשפעה של אותן פעולות שנאה על המוני צעירים היא מקור מסוכן לאנטישמיות בעתיד," אמר. "מהירי בקנזס סיטי לפני שבועיים למדנו לקח קשה, שישנם אנטישמים מסוכנים רבים שרק צריכים את המניע ואת ההזדמנות להפוך את מילות השנאה שלהם לפעולה אלימה".

קנטור סיפר, כי בקונגרס היהודי האירופי קיימת התלבטות בשאלה אם יש להתעלם מפעולות "בלתי מזיקות" לכאורה, כמו אלימות מילולית או ביטויי שנאה בספרות. "אני עצמי התבקשתי לעתים שלא להגיב, כדי לא לעשות מזה עניין", אמר, אך לדבריו, "עם ההבנה של פוטנציאל הסכנה האמיתי הטמון בהתנהגות זו החלטנו שלא להתעלם ממנה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ