נתניהו ביד ושם: יש ללמוד מלקחי העבר ולפרק את איראן מנשק גרעיני

בטקס הממלכתי מדליקים משואות שישה ניצולים לזכר שישה מיליון היהודים שנרצחו בשואה. פרס: "אנו חזקים להדוף סכנות, אסור להתייאש מהשלום"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה נפתחו הערב (ראשון) בטקס הממלכתי ב"יד ושם", שכלל הדלקת משואות לזכר שישה מיליון היהודים שנרצחו בשואה בידי ניצולי שואה. במקביל, התקיים הערב גם טקס זיכרון במכון משואה בקיבוץ תל יצחק וגם בו הודלקו שש משואות.

בטקס המרכזי ביד ושם השתתפו ראש הממשלה בנימין נתניהו, נשיא המדינה שמעון פרס ואישים נוספים.

ראש הממשלה נתניהו השווה בטקס בין התנהגות מנהיגי המערב ערב מלחמת העולם השנייה, לאלה כיום. "שנה אחר שנה הצטבר מידע בלונדון, פריז וושינגטון על הכוונה של המשטר הנאצי. הכוונה התבררה לכל.. המציאות היתה ברורה, אבל היא נהדפה בבועה של אשליות. בועה זו נופצה במתקפת הבזק על אירופה ומחיר האשליות היה כבד מאוד. האם העולם למד לקח מטעויות העבר? שוב אנו עומדים בפני סכנות ברורות. איראן קוראת להשמידנו, זו הסיבה שהיא מקימה בונקרים, מתקן להפקת מים כבדים, זו הסיבה שהיא בונה טילים בין יבשתיים. כמו אז, גם היום, יש התופשים את השאיפות הגרעיניות של איראן כנובעות מרצון טבעי של עם גאה שיש צורך להשלים עמן. הם טועים טעות היסטורית.

נתניהו ביד ושם, הערבצילום: אמיל סלמן

"בימים אלה מתקיימות שיחות גורליות בין איראן והמעצמות. איראן רוצה הסכם שיסיר מעליה את הסנקציות, איראן רוצה עיסקה שבה הסנקציות יוסרו והיכולות הגרעיניות יושארו. איראן רוצה עסקה גרעינית שתביא את העולם כולו לסף תהום. אני מקווה שלקחי העבר נלמדו. אני קורא למנהיגי המעצמות לעמוד על כך שאיראן תתפרק לגמרי מיכולתיה הגרעיניות".

עוד אמר נתניהו כי "מצבו של עמנו שונה בתכלית ממה שהיה בשואה. היום יש לנו מדינה ריבונית. כראש ממשלה אינני חושש לומר את האמת לעולם. זוהי לא רק זכותי, אלא חובתי. היום איננו חוששים להגיד את האמת בפני מנהיגי העולם...שבעה עשורים אחרי השואה מדינת ישראל היא אימפריה עולמית. לכל אלה שביקשו ומבקשים להשמידנו: לא הצלחתם, ולא תצליחו.

נשיא המדינה פרס אמר כי "בימים אלה מלאו 70 שנה לשואת יהודי הונגריה.. קרוב לחצי מיליון יהודים נרצחו על לא עוול בכפם.. נשיא הונגריה ישתתף מחר במצעד החיים בפולין, מחווה ראויה להערכה. עם זאת אסור להתעלם מכל תופעה אנטישמית, מכל חילול של בית כנסת, מכל ניתוץ של מצבות בבתי קברות שבהם טמונים אחינו..  אני אומר בביטחון מלא: אנו חזקים להדוף סכנות. אין להיבהל מאיומים ואין להתייאש מהשלום".          

עוד אמר נשיא המדינה כי "אין להעלים עין מעלייתן של מפלגות ימין קיצוניות בעלות גוון ניאו-נאצי המהוות סכנה לכל אדם ואזהרה לכל עם. מדינת ישראל של היום אינה רק המצבה היחידה האפשרית הניצבת על קברם של אחינו ואחיותינו שהושמדו. מדינת ישראל היא ההרתעה בפני כל ניסיון לשואה נוספת. ישראל חזקה היא התשובה שלנו לאימת האנטישמיות, אבל היא אינה פוטרת את כל העמים למנוע שהמחלה הארורה הזו לא תשוב לביתם".

מדליקי המשואות ביד ושם הם אשר אוד, ששרד את המחנות אושוויץ, מאוטהאוזן וגונסקירכן, עלה לארץ ב-1945 ונלחם במלחמת העצמאות; אדית (דיטה) קראוס, ניצולת אושוויץ וברגן בלזן; והינדה טסמן, ילידת מינסק שהצטרפה לפרטיזנים והבריחה עשרות יהודים מהגטו שהוקם בעיר. מדליקים נוספים הם חיים הרצל, צבי מיכאלי ויצחק בירן.

בטקס בתל יצחק השתתפו הרמטכ"ל בני גנץ ושרת המשפטים ציפי לבני. גם בו יודלקו שש משואות בידי ניצולי שואה. את המשואות, מלווים על ידי נכדיהם ומשמר הכבוד של צה"ל, ידליקו: ורה אידן, יצחק זיסו, רותי מאירי, יוסף נויהאוז, אלפרד פשטי ומרדכי הופמן. נשיאת מועצת העיתונות ושופטת בית המשפט העליון בדימוס, דליה דורנר, הדליקה את משואת התקומה.

מחר, יום הזיכרון לשואה ולגבורה, ייפתחו האירועים ברחבי הארץ בשעה 10:00 בצפירת דומיה. מיד לאחריה יתקיים ב"יד ושם" טקס הנחת הזרים – למרגלות האנדרטה למרד גטו ורשה בהשתתפות נשיא המדינה, ראש הממשלה, סגן יו"ר הכנסת, שופט בית המשפט העליון, יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, יו"ר הסוכנות היהודית, הרמטכ"ל, המפכ"ל, זקן הסגל הדיפלומטי, ראש העיר ירושלים, ארגוני ניצולים ולוחמים, ומשלחות מרחבי הארץ ומחו"ל.

ב-10:30 יתחיל טקס "לכל איש יש שם" בו יוקראו שמות קרבנות השואה על ידי הציבור הרחב באוהל "יזכור" ב"יד ושם". במקביל, בשעה 11:00, יוקראו שמות קרבנות השואה גם בכנסת במעמד יו"ר הכנסת וראשי המדינה. ב-13:00 יתקיים טקס האזכרה המרכזי באוהל יזכור ב"יד ושם".

ב-19:45 תיפתח העצרת המרכזית לנעילת יום הזיכרון, שתתקיים כמדי שנה בבית לוחמי הגטאות. השנה ישתתפו בה שר האוצר יאיר לפיד והרמטכ"ל בני גנץ. גם בעצרת זו יודלקו שש משואות על ידי ניצולי שואה ומשפחותיהם. אחת המשואות תודלק בידי ילדתה ונכדתה של חווקה פולמן-רבן, הקשרית מגטו ורשה, ממייסדי קיבוץ לוחמי הגטאות, שמתה השנה.

משואות נוספות יודלקו בידי הפרטיזן ליטמן מור; ניצולי השואה חווה ויוסף לוסטיג, מקימי המוזיאון בצפת לזכר הקהילות דוברות ההונגרית; יצחק לבנת – ניצול שואה ששרד את מחנה בירקנאו; יוסף בן פורת – ניצול מ"בית הזכוכית" בבודפשט, איש חינוך, ממייסדי קיבוץ געתון; ופרופ' ינינה אלטמן – ניצולת מחנה ינובסקה, סופרת, חוקרת כימיה ופעילה חברתית. את זר חסידי אומות העולם יניחו נציגות שגרירות שווייץ בישראל לזכרו של הדיפלומט קארל לוץ ולזכר הדיפלומטים והנציגים הזרים האחרים שהתגייסו עם חברי תנועות הנוער החלוציות להצלת שארית יהודי הונגריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ