המדור שיעניק פטור משירות לחרדים יחל לפעול השבוע בלשכת הגיוס

צה"ל חזר בו מכוונתו לעודד גיוס בקרב החרדים שמגיעים להוציא פטור, אך בהנהגה החרדית מודאגים מהמדור שמכונה "מיסיון" בתקשורת החרדית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ביום שלישי השבוע יחל לפעול מדור הישיבות בלשכת הגיוס בתל השומר, שיעניק את הפטור לחרדים בני 22 ומעלה, וינסה לשלבם בשוק העבודה. המדור גם יפעל לדחיית גיוסם של חרדים בני 18 עד 22 באופן רשמי, בהתאם לחוק שירות הביטחון ולתיקוניו כפי שעברו בכנסת.

אחת לשנה יגיעו בני הישיבות אל המדור בלשכת הגיוס, ויבקשו לחדש את הפטור מגיוס לשנה נוספת. בתחילה ביקשו בצה"ל לנסות לעודד את הצעירים החרדים להתגייס לצבא בעת ההגעה ללשכת הגיוס, אך לבסוף הוחלט לבסוף לבטל את התוכנית. גורם צבאי שהתייחס למהלך אמר כי "לא יהיו מרכזי מיון כפי שדיברנו בעבר. אם אותם צעירים יהיו מעוניינים לקבל מידע נוסף על הגיוס - הם יופנו למבנה סמוך".

מועצות גדולי התורה כבר איימו בשבירת כלים ערב אישור חוק הגיוס שכלל סנקציות פליליות, לפני חודשיים, אבל הוויכוח מתחדש בעוצמה כעת. עיקר הדאגה החרדית מתמקד בממ"ח – מרכז המיון החרדי שכבר הוגדר כ"מיסיון". הצבא עושה הכל כדי לשכנע את ההנהגה החרדית כי הביקור בממ"ח יהיה וולונטרי, ולשם כך נועד בין היתר הראיון של ראש חטיבת התכנון ומינהל כוח האדם בצה"ל, תא"ל אגמון בשבוע שעבר ברדיו "קול ברמה". אגמון, שנמצא בקשר רציף עם ח"כים ורבנים חרדים, אמר כי "בחורי הישיבות ימשיכו לדחות גיוסם כבעבר". הוא הוסיף כי ההכרעה מי נחשב לבן ישיבה ומי לא תהיה בידי הישיבות, בשל העובדה ש"לצבא אין מדד מי חרדי ומי לומד". עם זאת, ציין אגמון כי "אם לא יעמדו ביעדים ב-2017 (במכסות הגיוס לצבא למשרתים חרדים), הממשלה תצטרך לקבוע מה קורה בהמשך".

לשכת הגיוס בתל השומר, 2012צילום: מוטי מילרוד

בהנהגה החרדית מתחדש בימים האחרונים הוויכוח הפנימי בשאלת ההתייצבות בלשכות הגיוס, שאלה שמשליכה על יחסי הציבור החרדי עם המדינה. הזרם המרכזי, בהנהגת הרב הליטאי הבכיר אהרן לייב שטיינמן, נתון ללחצים גוברים מצד אדמו"רים ורבנים לכנס את שלוש מועצות גדולי התורה של המפלגות החרדיות, ולהוציא הוראה גורפת לתלמידי הישיבות להחרים את צה"ל כליל, כלומר להתעלם מהסדרי הדיחוי והפטור (גיוס כלל לא עומד על הפרק). הוראה כזאת כבר יצאה על ידי הרב שמואל אוירבך והאדמו"ר מוויז'ניץ למאות בחורי ישיבות, וכעת אלה לוחצים להביא לנתק מוחלט של החרדים עם שלטונות הצבא.

למרות מאמצי הצבא, נראה כעת כי לא יהיה מנוס מכינוס המנהיגות החרדית אבל עוד מוקדם לנבא שבירת כלים. בשבוע שעבר, גורמים המזוהים עם מחנה שטיינמן ניסו לצנן את האווירה ואותתו כי בחורי הישיבה ייקראו להתייצב לדיחוי השירות שלהם, כבעבר, אבל ייתכן שההנהגה החרדית תציב דרישות חדשות לצבא. בינתיים עיתון "הפלס", שופרו של אוירבך, תקף בעוצמה את הפשרנות של הזרם המרכזי, והבוקר (ראשון) נכתב בכותרתו הראשית על "מסע תעמולה נמרץ של גורמים צבאיים וסייענים חרדיים בניסיון לקדם ולממש את רעיון 'תקופת ההסתגלות' לגזירת הגיוס".

תגובות